Jandač srovnává Spartu a Lva: Jsou to odlišné světy

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
12. 11. 2013 14:15
Trenér Josef Jandač v krátké době vedl extraligovou Spartu i Lev v KHL. Podle něj se jedná o dva odlišné hokejové světy.
Trenér Josef Jandač v krátké době vedl extraligovou Spartu i Lev v KHL
Trenér Josef Jandač v krátké době vedl extraligovou Spartu i Lev v KHL | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Trenér Josef Jandač působí v prostorách holešovické Tipsport arény od léta 2011. Během následujících měsíců se však v rámci této budovy hned několikrát stěhoval.

Po sezoně ve Spartě se totiž přesunul na střídačku Lva, ovšem za pár měsíců už byl z Kontinentální ligy zpět u extraligového celku.

A tak může obě prostředí věrohodně porovnávat.

První část velkého rozhovoru o skvělém začátku sezony Sparty si přečtěte ZDE.

Loni jste trénoval i ve Lvu, a tak můžete srovnávat. Přestože oba kluby sídlí ve stejném městě a stejné hale, tak je mezi nimi, potažmo mezi oběma soutěžemi asi velký rozdíl, že?!
"Přestože jsem byl ve Lvu jen několik měsíců, poznal jsem, že to jsou úplně jiné světy Ať už srovnáváme extraligu s KHL a nebo Spartu se Lvem."

V čem konkrétně?
"V KHL máte některé týmy, které jsou finančně neskutečně zajištěny. Mají čtyři špičkové pětky a pátá šlape na kolech. Je na ně vytvářen veliký tlak, aby opakovaně dělaly dobré výsledky. Jinak se to tam začne točit jako spodní prádlo. A pak jsou týmy, které takové ambice nemají. Ale ty už dneska taky tu špičku docela dorovnávají. I když se kolikrát zdá, že zápasy nemají patřičné tempo nebo kvalitu, je KHL mnohem náročnější než extraliga. Náročnost spočívá v dlouhém cestování, vyspělosti týmů a hráčů. Z toho vyplývá i to, že se v KHL více brání, hlavně ve středním pásmu. Mnohdy to třeba není tak atraktivní hokej, což způsobují i širší kluziště. Další typickou věcí je personální nestabilita. Hráč nebo trenér může na hodinu odejít."

A srovnání Sparty se Lvem?
"To je podobné. Sparta hraje svou soutěž už dlouho. Má jméno, historii, tradici, plno fanoušků a je takovou výkladní skříní českého hokeje. Naopak Lev je nový tým, který se vybudoval před rokem a teď se vlastně znovu přebudoval. Navíc je to z velké části kosmopolitní mužstvo několika národností, které potřebuje čas, aby našlo svou tvář a charakter. Duch toho týmu se musí teprve vybudovat. Na druhou stranu podmínky pro český tým v KHL jsou trochu ztíženy v tom, že legislativa je nastavená tak, že aby klub vůbec dostal licenci, tak jeho akcionáře to stojí spoustu peněz. Hráč se musí vykoupit podle tabulkových cen a po skončení smlouvy se vrací ke svému kmenovému týmu. Pro takový klub je to dost přísné. Pak se i kolikrát povolávají cizinci, protože ti nejsou třeba v porovnání s českým hráčem stejné kvality tak drazí. I proto není jednoduché ten duch týmu vytvořit."

Které z těchto dvou odlišných prostředí je vám osobně bližší?
"To nemůžu říct. Když jsem přišel do Sparty poprvé, tak to byla taková euforická sezona, i když jsme bohužel vypadli z play off v prvním kole. Potom jsem měl různé nabídky i z KHL. Rozhodl jsem se pro Lva, protože to byl český klub s určitým vývojem, který byl v zárodku. Věděl jsem, že jdu do určité nejistoty, ale i to mě lákalo. Chtěl jsem si zkusit jinou soutěž. Ale nepočítal jsem s tím, že za pár měsíců budu znovu ve Spartě. To jako trenér nemůžu moc plánovat. Jasně, že kdybych ve Lvu vydržel déle a byl v něm i teď, tak by mi byl asi bližší, protože s tím týmem žiju a dýchám. Pochopitelně můžu vycítit, jestli je tam dobré, nebo špatné klima. Ale to se často odvíjí od výsledků."

Ty byly nejprve dobré, ale poté se začaly zhoršovat.
"Bylo to skromné mužstvo, které teprve vstoupilo do ligy a najednou ji vedlo, což nikdo nečekal. I když výsledky byly 1:0, 2:1, ale na vyšší výhry jsme neměli. Pak se to začalo narušovat výlukou NHL. Mužstva posilovala a také k nám přišlo dost hráčů. Někteří hráči se pak přestali dostávat do sestavy a to klima nebylo úplně zdravé. Těm klukům jsem se ani moc nedivil, protože jsme ligu nějak rozehráli a pak se to začalo doplňovat o zvučná jména. Dělalo se to i kvůli lidem a soupeřům, kteří angažovali všechny ty Dacjuky, Malkiny a Ovečkiny. Ale myslím si, že to byl moment, který zdravou atmosféru v týmu neudělal. A zrovna když přišly špatné výsledky, tak se nám zranilo několik hráčů, další jsme zase pustili do jiných týmů a najednou jsme neměli kam sáhnout. K tomu přišli silní soupeři, s nimiž jsme těsně prohrávali. A tak došlo k výměně trenérů. S tím trenér musí nějakým způsobem počítat, když se takhle nedaří."

Bylo to krátké působení ve Lvu pro vás přesto přínosem?
"Nemůžu o něm říct křivé slovo. Byla to pro mě velká zkušenost. Každé angažmá, ať dobré, nebo špatné, je zkušenost. Otázkou je, co si kdo z toho vezme."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy