Jandač zabloudil do lví šatny. Myslel na baráž a Spartu

Adam Sušovský Adam Sušovský
8. 11. 2012 14:00
Josef Jandač se po půl roce vrátil na střídačku Sparty. Když jí opouštěl, vyhrál s ní základní část. Teď je jeho tým poslední: "A čeká nás tvrdá práce," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Hokejový trenér Lva Josef Jandač v přípravném utkání mezi Spartou Praha a pražským Lvem před sezónou 2012/13.
Hokejový trenér Lva Josef Jandač v přípravném utkání mezi Spartou Praha a pražským Lvem před sezónou 2012/13. | Foto: Lenka Rybaříková

Praha - Kde je trenér? Ptal se tiskový mluvčí hokejové Sparty hráčů, když přicházeli do šatny z dopoledního tréninku. "Nevíme proč, ale zahnul doprava a šel do kabiny HC Lev," divili se.

"Tomu se musím jen zasmát. Když jsem přicházel z tréninku a přemýšlel nad sestavou, úplně mi vyplo v hlavě a najednou jsem místo kabiny Sparty otevíral dveře do Lva," usmíval se trenér Josef Jandač na začátku rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Přiznal, že je sám v hodně nezvyklé pozici. V rámci Tipsport Arény totiž během půl roku dvakrát měnil zaměstnavatele. Nejprve po loňské sezoně zamířil přes led do kabiny Lva, teď se do Sparty zase vrátil.

Dobrá nálada z úsměvného momentu se ho ale držela jen krátce, pak rychle zvážněl. Jandač má Spartu dostat z barážových pozic. Vůbec nejlépe navázat na svou práci a zase vyhrávat. Vždyť v Holešovicích loni se Spartou ovládl základní část.

"Jenže tady jsou teď jiné cíle, a to nehrát baráž," uvědomuje si s hodně vážným hlasem.

Pane Jandači, musíte asi sám uznat, že jste součástí hodně nezvyklých rošád. Vracet se k týmu po necelém půl roce není v hokeji tolik obvyklé...
Beru to jako součást mého povolání, tak jsme se dohodli a byla to má svobodná volba. Prostě teď budu chodit do kabiny o dvě stě metrů dál, abych jí pomohl dostat se do vyšších pater v tabulce.

Po tréninku jste ale zamířil přímo do kabiny Lva. To jste zapomněl, že už Lva netrénujete?
(směje se) Tomu se musím zasmát ještě teď. Trénovali jsme dnes v malé hale, a když jsme skončili, přemýšlel jsem nad sestavou a všemi možnými věcmi a najednou koukám a otevírám kabinu Lva. Prostě jsem si to v tu chvíli asi neuvědomil.

Opravdu jste si to neuvědomil, nebo jste si tam šel pro radu za panem Sýkorou, který přišel ze Sparty a Lva převzal právě po vás?
Ne. Dnes jsem za ním nešel, ale samozřejmě se spolu o tom bavíme a budeme si pomáhat, abychom oběma týmům pomohli a něco změnili. Nakonec to ale stejně zůstane na subjektivním pocitu toho trenéra, který dané mužstvo vede a zůstane jen na nás, jak s informacemi toho druhého naložíme.

Co je třeba změnit na Spartě?
Tady? Postavení v tabulce. (směje se)

Co k tomu povede?
V prvé řadě tvrdá práce, hodně vůle a pevné nervy. Samozřejmě i herní zlepšení, ale nechci v médiích rozebírat, co budeme po taktické stránce zlepšovat a na co se zaměříme.

Když jste Spartu opouštěl, vyhrál jste s ní základní část. Teď jste se vrátil do týmu, který je najednou v lize nejhorší. Máte tušení, co se stalo?
Abych řekl pravdu, nevím. Vůbec jsem se v tom nepitval. Nechci totiž ze sebe dělat nějakého chytrolína, který bude tvrdit, že to tady za něj fungovalo a ostatní to pokazili. Hokej je pořád sport a hrana úspěchu a neúspěchu je hodně tenká.

Dá se nálada v kabině Sparty srovnat s tou v krizi hrající Lva, nebo je to ještě horší?
Musím říct, že si pořád nemyslím, že bychom měli ve Lvu bůh ví jakou krizi. Z mého pohledu byl špatně sehraný jen poslední zápas s CSKA, po kterém jsem cítil, že je to špatné. Jinak měly všechny naše zápasy, i když jsme prohrávali, grády. Soupeřům jsme se kombinačně i bruslařsky vyrovnali. Chyběly nám jen góly, herně to špatné nebylo vůbec. Na ty lepší týmy jsou ale jeden - dva góly na zápas málo.

Zato tady ve Spartě jsem sice dva dny, ale včerejší první trénink se mi vůbec nelíbil. Všechno bylo nepřesné, kvalita toho tréninku byla v porovnání se Lvem úplně jiná. Dnes už to ale bylo lepší.

Nečeká vás lehká práce, zvažoval jste tuto výzvu dlouho?
Na rozmyšlenou jsem měl čas od čtvrtku a definitivní rozhodnutí padlo v pondělí. Samozřejmě jsem tu nabídku promýšlel a zvažoval, co je nejlepší, měl jsem totiž těch možností víc, nakonec jsem si ale vybral Spartu i s přihlédnutím na domácí zázemí, osobní život a podobně.

Jaké cíle vám dalo vedení klubu? Před začátkem sezony to byl titul, to se teď asi změnilo, co?
Mně už žádné cíle nedávali. Tady je to teď úplně jasné. Musíme Spartu dostat z barážových pozic, na nic jiného zatím nemůžeme myslet.

Dovedete si představit, že by to nevyšlo a Sparta tu baráž nakonec opravdu hrála?
Tím se nezabývám, chci mít klid na práci a ne se strachovat, co bude někdy v březnu. Samozřejmě vím, že nás čeká velmi tvrdá práce. Tým na papíře vypadá hezky, ale nemá to s realem nic společného. Nakonec se vždycky rozhoduje na ledě, na aktuální formě. A na hráčích, kteří mají nějakou chuť a ochotu s výsledky něco udělat. (zvýší hlas)

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 8 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy