Jágrovy starty na pár sekund? Směšné, říká Hlaváč. I on ve Vrchlabí doplatí na přísné pravidlo

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
Aktualizováno 6. 3. 2018 9:22
Jan Hlaváč se počátkem roku sbalí, opustí domov na Floridě a opálený přiletí do Česka, kde tou dobou teploty klesají pod bod mrazu. Stejná situace se zopakovala potřetí i letos, ovšem s tou změnou, že autor zlatého gólu z MS 1999 nedorazil pomoct Spartě, nýbrž Vrchlabí, které ve druhé lize vede jeho bratr Petr. Proč zkušený útočník neposílil družinu Františka Výborného? Nebo Jágrovo Kladno? Odpovídá v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Dříve se Jan Hlaváč z Floridy vracel do Sparty, letos zamířil do Vrchlabí.
Dříve se Jan Hlaváč z Floridy vracel do Sparty, letos zamířil do Vrchlabí. | Foto: Milan Kammermayer

Už jste si zvykl na životní změnu po příletu z Floridy?

Abych pravdu řekl, dělá mi problém počasí. Od té doby, co jsem přijel, jsem víceméně pořád nakřáplý. Byla tady fakt zima, což je navíc ve Vrchlabí furt. Dýchám studený vzduch a stále jsem napůl nemocný.

Vzal jste si dost teplého oblečení?

To jo. (smích) Ale ta změna je prostě brutálně velká. Na Floridě je teplo celý rok a pak přijedete tady do toho. Bohužel se to musí projevit.

Na rozdíl od minulých let jste přes rok nechodil hrát hokej s amatéry. Co jste dělal? Jak se cítíte po fyzické stránce?

Bylo to letos o trochu těžší, protože se do toho dostávám až tady. V Americe jsem začal trénovat děti, hrát amatérské zápasy už nešlo. Bylo to kruté, v prvních utkáních po příletu mě opravdu bolely nohy. Ale připadá mi, že se to zlepšilo, že už mi začínají jezdit.

Jak funguje spolupráce s trenérem a bratrem v jedné osobě?

Dobře. Spíš si něco řekneme k taktice a pak už to nechává na mně. Nechává mě být, bylo by blbý, kdyby na mě v tomhle věku řval. (smích)

Jaký máte po pěti zápasech dojem z druhé ligy?

Docela dobrý. Ten hokej je opravdu jiný, v extralize hrají všichni jak blázni, honí se a jen protečovávají puky. Tady se hraje hodně s pukem, nikdo to nenastřeluje, hodně se útočí. Zvykám si, začínám to trošku chápat. Musím říct, že tu nehrají vůbec špatní hráči.

Dočkal jste se jakožto čtyřnásobný medailista z MS a majitel 447 startů v NHL speciálního uvítání od spoluhráčů či fanoušků?

Ani ne. Je pravda, že mi ve Vrchlabí udělali nějaké kartičky a plakáty. Byla sranda, že po prvním gólu mi nadepsali puk, jak se to dělá v Americe. To bylo fajn. (smích) Ale zase nic zvláštního se nedělo.

Vrchlabí proslavili nedávno hlavně Eva Samková, Michal Krčmář, Veronika Vítková a Karolína Erbanová. Nebyl jste se před týdnem podívat na jejich návrat a oslavu na náměstí?

Všechno o tom vím, protože i bratr Káji Erbanové za nás hraje hokej. Vím, že jsou odtamtud, že chodili na jednu školu. Zrovna jsem jel kolem, když probíhala oslava, ale byla taková zima, a navíc jsme měli trénink, takže jsem se podívat nebyl. Měli smůlu, že byla taková zima. Asi dost lidí nepřišlo kvůli tomu.

Dávali jste si nějaké cíle do druholigového play-off?

Určitě, chceme ho vyhrát. Doufám, že budeme postupovat dál, i když já případnou baráž hrát nemůžu. Nemám dost zápasů, platí tady stejné pravidlo jako v první lize. To už by se kluci museli postarat sami.

V posledních dvou letech jste se vždy na závěr sezony vracel do Sparty. Proč se tak nestalo i v tomto ročníku?

Ani jsem s nikým nebyl v kontaktu. V loňském roce to moc nevyšlo, musím říct, že jsem přijel hodně pozdě. Odehrál jsem tehdy dva zápasy základní části a pak až třetí a čtvrté utkání čtvrtfinále play-off proti Brnu. To bylo málo. Teď bych těch utkání nestihl o moc víc, asi bych nebyl žádným přínosem. Vůbec jsem se s nikým nebavil.

V předchozích sezonách jste se domlouvali už v létě?

Ano, víceméně jsme byli domluvení už v létě. S Pepou Jandačem i vloni s Kálou (Jiří Kalous) jsme si volali, takže počítali s tím, že přijedu. Loňský rok nebyl dobrý, na Spartě se všechno zkazilo jedním týdnem a nebyla atmosféra na bavení se o mém případném návratu za rok.

Přitom letos by Sparta pomoc potřebovala asi víc než kdy jindy.

Já myslím, že ne. Že tam hráči jsou, jenom to chce udělat tu atmosféru. Blbě se mi to komentuje, protože jsem viděl jenom půlku zápasu s Boleslaví v 51. kole. Ale myslím, že tam kvalitní hráči jsou a chce to najít správnou chemii v týmu, energii. Aby si věřili, protože hokej hrát umí.

Výsledky jste sledoval?

To ano, extraligové výsledky sleduju pořád a vím, že má Sparta těžký rok. Teď má šanci sezonu napravit, dostala se do předkola. Mohlo by to z hráčů spadnout, i když dostali dost těžkého soupeře. Podle mě je Liberec vůbec nejtěžším protivníkem z těch čtyř účastníků předkola.

Sparta věřila, že se odrazí nahoru po příchodu Františka Výborného, ale i ten byl ke konci základní části dost bezradný…

Teď je hlavní, že nejdou do play-out, to je o ničem. Sám to znám, uleví se vám a najednou vám to třeba začne jít, nohy se vám rozjedou. Mohli by předvádět hokej, jakého jsou schopni. Necháme se překvapit.

Když ne do Sparty, návrat do Kladna ve hře nebyl?

Byla tam ta samá situace, že bych neměl dost odehraných zápasů. Jak už jsem řekl, fakt jsem ani nehrál, nevím, jestli bych byl posila. Možná bych se do toho dostal, ale bez patnácti odehraných utkání by to pro Kladno stejně nemělo význam. Věděl jsem, že dřív než v polovině února se z Ameriky nedostanu, a proto jsem se domluvil jenom ve Vrchlabí.

I když by vás případná spolupráce s Jaromírem Jágrem lákala?

Když jsem se rozhodoval, Jarda byl ještě v Calgary. Bylo by to zajímavé, ale pravidla jsou neúprosná. Je to teď takové směšné, že vleze na led a hned jde dolů. Moc do toho nevidím, proč to je, ale možná by se měli ti lidi zamyslet, jestli to dává smysl. Nevím, není to otázka pro mě.

Věříte, že Kladno postoupí do extraligy?

No… jak bych to řekl. Sezonu jsem sice neviděl, ale myslím, že Jihlava si to pohlídá. Mám obavy o Litvínov, protože kluky litvínovský mám rád, ale mají vyloženě špatnou sezonu. Nejlépe z první ligy teď vypadají Vary, jsou tam ještě Budějovice. Kladnu bych to přál, vždycky jsem s nimi dobře vycházel, ale abych byl upřímný, letos to spíš udělají jiné týmy.

Máte už nějaký plán na příští sezonu?

To se teď ještě nedá říct. Nevím, jestli bych byl schopen hrát. Bez těch zápasů, byť jenom amatérských, je to těžké. Budu trénovat mládež, ale jestli budu někde hrát, to nedokážu říct. Letos jsem se připravoval takřka jenom na suchu, na ledě jsem pořádně začal až ve Vrchlabí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 3 hodinami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy