Ruský kouč namol, hráči bez roušek, popsal Málek kauzu odletu. Zklamání střídal vztek

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
3. 1. 2022 17:40
Jakub Málek si na mistrovství světa hokejistů do 20 let zachytal proti domácí Kanadě. Ze střídačky viděl porážku s Němci, načež turnaj kvůli sílící nákaze předčasně skončil. Aby frustrace nebylo málo, zdrželi se Češi v Kanadě ještě o den déle, když byli spolu s Rusy vykázáni z letadla. Vsetínský brankář se po dlouhé pouti domů podělil o své zážitky.
Brankář Jakub Málek a Michal Hrádek čelí na MS juniorů Kanaďanovi Masonu McTavishovi.
Brankář Jakub Málek a Michal Hrádek čelí na MS juniorů Kanaďanovi Masonu McTavishovi. | Foto: ČTK / AP

S jakými pocity jste se vrátil z kanadského šampionátu?

Jsem z toho hodně rozpolcený. Turnaj nám zrušili, to mě strašně zklamalo. Mrzí mě to, ale nic s tím neuděláme.

Až dnes po čtvrté hodině ranní jste dorazil do Vsetína. Na kolik hodin se protáhla strastiplná cesta domů?

Protáhlo se to hodně. Z Kanady jsme letěli asi osm a půl hodiny, potom dalších šest hodin v autobuse z Frankfurtu do Klášterce. Odtamtud jsem jel autem přes celou republiku. Byl to celý jeden den cestování.

To jste ještě musel v noci řídit?

Ano, musel jsem to odřídit. (úsměv) Byl jsem překvapený, že jsem nebyl skoro vůbec unavený, přestože jsem v letadle spal jen dvě hodiny. Zvládl jsem to v pohodě, horší bylo dnešní vstávání.

Nebýt incidentu na silvestra, byl jste doma dříve. Co se dělo na letišti v Calgary, kde v pátek z letadla vykázali ruský i český tým?

V tu chvíli to ve mně hodně vřelo. Chtěl jsem domů, konečně se pustit do trénování, protože v pokoji na hotelu jsme nemohli dělat nic. Stalo se to, co popsal náš manažer, pan (Otakar) Černý. V tunelu do letadla byl ruský trenér úplně namol, podpírán svými kolegy, a ještě u toho kouřil. Ruský tým pak v letadle nedodržoval opatření, neměli nasazené roušky. Když neuposlechli opakované výzvy, všichni cestující museli ven. A protože lidé, kteří si stěžovali, řekli, že to byli kluci v šedých mikinách, zpátky do letadla už nepustili ani nás.

Manažer Černý popisoval, že přesvědčování letecké společnosti o tom, že s Rusy netvoříte jeden tým, bylo marné. Štvalo vás, že kvůli takové banalitě, jako je stejná barva mikin, strávíte další den zavření?

Mlátil jsem se do hlavy, že jsme si nevzali starší tmavě modré mikiny. Finové na sobě šedé mikiny neměli a pustili je. Štvalo mě to.

Ruský trenér Sergej Zubov označil českou verzi události za směšnou, popřel i to, že by měl před nástupem do letadla kouřit. Podle svých slov se tohoto zlozvyku před třemi lety zbavil. V jiném článku psal ruský web Sport-Express o tom, že alkohol na palubu letadla pronesli Češi.

Ani se nedá popsat, jak naštvaný jsem byl, když jsem o tom četl. Ale později vyplynulo na povrch, že Finové i tři slovenští zástupci, kteří v letadle byli, potvrdili naši verzi. To už se asi není o čem bavit. A že ruský trenér mluvil o tom, že nekouří? Pěkně hloupá výmluva, v tunelu jsme ho viděli. Bohužel drtivá většina ruských kluků vypadala, že má něco v sobě. Byl to hodně trpký konec.

IIHF bude chování Rusů řešit

Páteční letadlo z Calgary do Frankfurtu muselo být kvůli nepřístojnému chování vyklizeno a odletělo až o tři hodiny později, ale bez českého a ruského týmu.

Podle vedení české výpravy palubní personál označil za viníky situace mladé muže v šedivých mikinách (ty měly, až na nápis "Czech Republic" a "Russia", oba celky totožné). "Prakticky pouze z toho důvodu nás hodili do stejného pytle jako Rusy," uvedl český manažer Otakar Černý. Při nástupu do letadla podle něj někteří členové ruské výpravy nedodržovali hygienická pravidla.

Rusové přišli se svou verzí, ačkoliv kouč Sergej Zubov připustil, že ne vše bylo ze strany jeho mužstva v pořádku. "Hlavní stížnost zněla v tom smyslu, že někteří hráči neměli správně nasazené roušky. V našem týmu však nebyl žádný alkohol. Všichni hráči se chovali normálně a dodržovali pravidla. Jen ne všichni kluci umí anglicky, tak možná ne všemu zcela rozuměli," řekl.

Právě Zubov přitom měl být tím, kdo ještě těsně před nástupem do letadla kouřil. S odvoláním na své zdroje to potvrdil i ruský deník Sport-Express.

Záležitostí se zabývá Mezinárodní hokejová federace (IIHF) a shromažďuje další informace od příslušných úřadů. Případ má být poté předán etické radě IIHF. "Aby určila, zda jednání ruského týmu neporušilo etický kodex," uvedl pro CBC News mluvčí federace Adam Steiss. O Češích se vůbec nezmínil.

Pojďme ještě zpět ke zrušení turnaje. Jakmile se začaly vršit kontumace, báli jste se, že MS spěje k takovému konci?

Před zápasem s Finskem jsme se dozvěděli, že máme pozitivního hráče a že stoprocentně nehrajeme. Říkali jsme si, že s jedním nakaženým je to přece v pohodě, že další zápas hrát budeme. Jenže najednou měli i Rusové pozitivní test, kupilo se to a asi se s tím nedalo nic dělat.

Z druhé skupiny v Red Deeru se šířily zprávy o podcenění opatření na hotelu. Jak to vypadalo u vás v Edmontonu?

Myslím, že to bylo v pořádku. Každý tým měl celé patro pro sebe, měli jsme vlastní meeting room, kde jsme jedli a měli porady. Ochranka hlídala, aby se tam nikdo jiný nedostal. Ale co jsem slyšel, v Red Deeru to bylo podceněné a s hokejisty se tam potkávali ostatní lidé. Zvláštní.

Pro váš ročník 2002 je odpískané juniorské MS už druhou podobnou ránou. V roce 2020 byl kvůli covidu zrušen šampionát osmnáctek.

Náš ročník to mrzí úplně nejvíc, přišli jsme o druhý vrcholný turnaj. Je to k vzteku, především kvůli tomu, že s tím nikdo nic neudělá. A pro náš ročník je to v mládežnickém hokeji úplný konec.

Co byste říkal možnosti, že by se turnaj dohrál v létě, jak se hned po jeho zrušení začalo spekulovat?

Člověk to chce odehrát, má zapálení a chuť. Ale takhle? To nevím. V létě se nic nehraje, máte letní přípravu. Nastoupit takovým způsobem do MS by podle mě nebylo správné. Někdo ale může mít jiný názor.

Zachytal jste si aspoň v utkání proti domácí Kanadě. Jaký to pro vás byl zážitek?

Maximální, hrozně jsem si to užil. Jen je škoda, že se mi ten zápas moc nepovedl. Mohlo to dopadnout určitě lépe, ale beru to jako obrovskou zkušenost. Věřím, že mi ten zápas do budoucna pomůže.

V první třetině jste se proti favorizované Kanadě dostali do vedení 3:1, ale pak jste se octl v ohni střel. A nakonec z toho byla prohra 3:6.

Za stavu 3:1 jsem si říkal, že to ještě bude zajímavé. Kanaďané potom přepnuli na jiné obrátky a už se to vezlo. Ukázali nám, proč jsou tak dominantní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Vláda připravuje post státního obchodníka s energiemi, má zvýšit bezpečnost

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi. Má sloužit především pro nákup plynu, do budoucna možná i dalších energií. Cílem státního obchodníka je mimo jiné zvýšení energetické bezpečnosti, ale i zvýšení vlivu státu na zásobách plynu v Česku. Novinářům to v pondělí řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Státní obchodník s energiemi bude mít možnost jednat o plynu přímo s evropskými dodavateli plynu, Česko by tak díky tomu mohla plyn nakupovat za nižší ceny. Státní obchodník má nakupovat plyn pro potřebu státu.

Ministerstvo také pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem pomoci s vysokými cenami energií. Určen by byl pro nízkopříjmové i střední třídu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

Policisté obvinili pět lidí a firmu kvůli zakázkám Správy úložišť radioaktivních odpadů

Policisté v pondělí obvinili pět lidí a jednu firmu v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Jde o trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Na webu Vrchního státního zastupitelství v Praze to uvedl státní zástupce Jakub Bílý. Detektivové v pondělí zasahují v budově správy úložišť v centru Prahy, potvrdil Vojtěch Srnka, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, pod které SÚRAO spadá.

Stíhání pěti lidí a jedné firmy v pondělí zahájila Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), oznámil Bílý. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej uvedl, že jeho útvar provádí úkony trestního řízení a podávání informací si vyhradilo pražské vrchní státní zastupitelství. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě hrozí odsouzeným podle odstavců tohoto paragrafu trestního zákoníku, na které žalobce odkázal, vězení až na osm let.

Podle serveru Hlídač státu uzavřela SÚRAO v posledních letech 626 smluv v celkové hodnotě sedm miliard korun. Server Seznam Zprávy napsal, že policisté se zajímají o roli ředitele SÚRAO Jana Prachaře v některých tendrech.

Informace Seznam Zpráv o policejním zásahu v sídle správy úložišť potvrdil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu. "Zásah NCOZ v prostorách SÚRAO mohu potvrdit. Bližší informace k této záležitosti nyní poskytovat nebudeme," sdělil Srnka v textové zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy