Jak někdo takový mohl vést národní tým? Slovenský bek Valábik zkritizoval trenéra mistrů světa

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
4. 9. 2017 6:45
Slovenský hokejový obránce Boris Valábik ukončil už v 31 letech kariéru a ve své rodné zemi se stal policistou. V otevřené zpovědi pro slovenská média se potom majitel 80 startů v NHL a účastník mistrovství světa bez servítek pustil do strůjce slovenského hokejového zázraku, trenéra Jána Filce. "Vůbec si nezaslouží pověst, kterou má," uvedl 201 centimetrů vysoký Valábik, jenž se v NHL proslavil mimo jiné pěstní rvačkou s krajanem Zdenem Chárou.
Boris Valábik si zahrál v Atlantě, ale v sezoně 2012/13 také českou extraligu v dresu Komety.
Boris Valábik si zahrál v Atlantě, ale v sezoně 2012/13 také českou extraligu v dresu Komety. | Foto: ČTK

Praha - Jeho příběh se těm ostatním hokejovým zcela vymyká. Dvoumetrový chasník Boris Valábik prožil tři sezony v NHL a po návratu ze zámoří působil v Evropě. Už v 31 letech se ale rozhodl pro ukončení sportovní kariéry a na Slovensku se dal na dráhu policisty. Hokej už ho nenaplňoval, navíc byl velmi zklamaný z trenérské úrovně v Evropě.

Četná zranění, ztráta motivace

Už jako mladík se vydal rodák z Nitry do Kanady a přes juniorku se vypracoval do nejprestižnější hokejové ligy světa. Za Atlantu odehrál 80 zápasů a zaznamenal sedm asistencí. "Jsem člověk, který potřebují mít před sebou nějakou metu, určitou perspektivu. A když už jsem věděl, že se do NHL nevrátím, ztrácela se motivace," popsal Valábik v rozhovoru pro slovenský Šport.

S postavou silného chasníka byla pevně spjata Valábikova role v týmu Atlanty. Hokejista draftovaný v prvním kole nevynikal brilantní rozehrávkou a gólovou produktivitou, nýbrž tvrdostí a ostrými pěstmi. V prosinci roku 2008 se dokonce porval se svým idolem, Zdenem Chárou, kterému se nelíbila hra Valábika proti bostonské hvězdě, Philu Kesselovi.

Zdeno Chára a Boris Valábik se utkali v jediné slovenské bitce v historii NHL. | Video: Youtube

Právě Boston měl být další štací Valábika v zámořské soutěži, ale také kvůli zraněním, která se podepisovala i na psychice urostlého beka, už se ve městě na východním pobřeží Států neprosadil a vrátil se do Evropy. Po brněnské Kometě a Piešťanech si vyzkoušel angažmá v Kazachstánu, Velké Británii a v Alpské lize v Rakousku, než se rozhodl navzdory názorům některých lidí ve svém okolí pověsit brusle na hřebík.

Hokej v Evropě ho nenaplňoval a rozhodl se stát mužem zákona. "Mnoho hráčů přechod do civilního života nezvládne, v 38 letech už může být pozdě. Já jsem podal přihlášku na policii dva měsíce po skončení kariéry. Jdu si teď za novým cílem, i když se tomu mnoho lidí diví, i když jsem mohl stále vydělávat více peněz hokejem," pokračoval v rozhovoru přemýšlivý Valábik.

Smutná zkušenost v reprezentaci

Za slovenskou reprezentaci odehrál Valábik jediný větší turnaj v roce 2009 na mistrovství světa ve Švýcarsku. Tam se potkal v týmu s trenérem Jánem Filcem, kterého po skončení kariéry ostře zkritizoval. "Po návratu ze zámoří to byl pro mě první kontakt s evropským trenérem a nevím, jestli jsem byl více zklamaný, rozčarovaný nebo nahněvaný," prohlásil Valábik. Filc je přitom slovenskou veřejností pokládán za strůjce slovenského hokejového zázraku.

Vedl slovenskou reprezentaci na zlatém mistrovství světa 2002 nebo na olympiádě 2010 ve Vancouveru, kde skončili Slováci čtvrtí. "Ne že by si kluci prohráli zápas o bronz, to trenér Filc jim ho prohrál neexistujícím koučinkem," uvedl Valábik, který ale po pěti kruhy nestartoval. "Na střídačce nedokázal rozdělit úlohy ani poskládat pětky, ty samé hráče posílal na přesilovku i na oslabení. Nechápu, jak mohl takový trenér vést národní tým na olympiádě," pokračoval bývalý obránce Atlanty.

Na mistrovství světa 2009, kde Filc mužstvo s Valábikem vedl, neprošli Slováci do čtvrtfinále, natrápili se na vítězství 4:3 s Maďarskem nebo podlehli 0:8 českému výběru. Valábikem zároveň není jediným Filcovým kritikem. Nevybíravě o něm svého času mluvil i Peter Šťastný, někdejší generální manažer slovenské reprezentace. Pověděl o něm, že nedokáže hráče namotivovat nebo že zruinoval mužstvo na Světovém poháru 2004.

Ramsay je příkladem kanadské profesionality

Valábik se vyjádřil také k novému trenérovi slovenského nároďáku, Kanaďanovi Craigu Ramsaymu, jehož svěřencem během svého působení v NHL byl. "V Americe jsou trenéři úplně na jiné úrovni, to se s Evropou vůbec nedá porovnat. Trenéři jsou bývalí hráči NHL a odevzdávají zkušenosti, které nenaberete nad učebnicí," poznamenal Valábik.

"Za Ramsayho se určitě nestane, že dostaneme na olympiádě v zápase o bronz gól v oslabení po vyloučení za příliš mnoho hráčů na ledě," připomněl Valábik prohru Slováků 3:5 s Finy v utkání o třetí místo ve Vancouveru. Nevyjádřil se ale zcela přesně, protože Slováci byli za hru s příliš mnoha hráči trestáni ve druhé třetině a v následně oslabení neinkasovali. O náskok 1:3 přišli Filcovi svěřenci tehdy až v poslední periodě.

Podle Valábika si slovenští hokejisté uhráli medailová umístění na mistrovstvích světa v letech 2000, 2002 a 2003 především sami vlastním talentem, výbornou partou a tvrdou dřinou. Ján Filc ale u všech těchto úspěchů byl jako hlavní trenér, a tak se na Slovensku čeká na jeho reakci proti Valábikově kritice.

 

Právě se děje

Další zprávy