Jak dopadne kauza Vsetín?

ČTK
31. 7. 2007 11:43
Arbitráž v kauze Vsetín bude pokračovat v pondělí
Hokej - ilustrační foto
Hokej - ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Příští týden by mohla být na hokejové půdě vyřešena kauza vyloučení Vsetína z extraligy.

Arbitrážní komise Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) si totiž na pondělí pozvala představitele Asociace profesionálních klubů (APK) a valašského celku k ústnímu projednání případu.

Před týdnem arbitráž rozhodla, že řešení vsetínského odvolání proti vyloučení je v její kompetenci. Případem se ale dál zabývá také antimonopolní úřad; šetření i přes opačné informace médií zatím neukončil.

Dále čtěte:

"Obě strany už byly obeslány, doufám, že se žádná z nich neomluví," řekl právní expert pověřený řízením této arbitráže Vladimír Balaš v dnešním vydání deníku Sport. "Předpokládám, že rozhodneme hned nebo v průběhu několika málo dnů," doplnil Balaš.

Balaš spolu s dalšími dvěma rozhodci Radovanem Vrbkou a Petrem Řezníčkem mají k dispozici písemné podklady, při ústním projednání mohou zástupci APK i Vsetína předložit další argumenty.

"Řadu písemných podkladů už máme, uvidíme, s čím přijdou nyní. Na nějaké soudy je zatím brzo," podotkl Balaš s tím, že rozhodnutí arbitrážní komise bude závazné.

Pokud by arbitráž dala zapravdu Vsetínu, měl by se valašský klub vrátit do extraligy. "APK sice řídí nejvyšší soutěž, ale podle hokejové legislativy nestojí tak úplně mimo svaz," řekl Balaš.

Kdyby bylo vyloučení Vsetína zrušeno, extraliga by se hrála s patnácti týmy a musela by se přelosovat. V současné době je start soutěže s čtrnácti účastníky naplánován na 12. září, kdy se v předehrávce úvodního kola mají utkat Slavia s Českými Budějovicemi.

Pro vyloučení Vsetína hlasovalo na počátku června deset extraligových klubů, protože valašský celek nesplnil podmínky pro účast v nejvyšší soutěži.

Důvodem bylo, že vedení extraligy nemohlo čerpat ze sedmimilionové bankovní garance peníze na zaplacení vsetínských dluhů, protože se ukázalo, že šlo jen o termínovaný vklad města. Navíc klub některé dluhy údajně nezaplatil ve stanoveném termínu a další z minulosti zůstaly nevyřešeny.

Vyřazení Vsetína z extraligy prošetřuje i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podle informací serveru www.tyden.cz přitom už na počátku července dospěl k rozhodnutí, že vyloučení nebylo v rozporu se zákony. Šetření ale dál pokračuje.

Mluvčí Kristián Chalupa v úterý řekl, že úřad teď čeká na vyjádření a potřebné dokumenty od APK, které by měly přijít do konce týdne.

Kdyby Vsetín neuspěl u arbitráže, chce se bránit u civilního soudu. Šéf vsetínského klubu Oldřich Štefl se prý snaží iniciovat svolání mimořádné valné hromady APK, na níž by se kluby mohly k vyřazení Vsetína znovu vyjádřit a své rozhodnutí případně přehodnotit.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy