Jak daleko je ke stávce v NHL? Hra o procenta začala

ČTK Sport ČTK, Sport
15. 8. 2012 14:57
Hráči jsou ochotní snížit svůj podíl na zisku soutěže ze současných 57 procent.
Petrik Eliáš v souboji u mantinelu
Petrik Eliáš v souboji u mantinelu | Foto: Reuters

Toronto - Hráčská asociace hokejové NHL (NHLPA) předložila první návrh nové kolektivní smlouvy s vedením soutěže. Liší se natolik od představ majitelů klubů, že zdaleka není jasné, zda vůbec NHL letos začne, nebo zda začne včas.

Méně ze zisku, více zadluženým klubům

Hráči v návrhu připouštějí možnost, že sníží svůj podíl na zisku NHL. Požadují ale zároveň navýšení části příjmů, která jde do programu pomoci zadluženým týmům.

"Návrh by měl celou ligu stabilizovat," uvedl výkonný ředitel NHLPA Donald Fehr, jehož bylo v Torontu podpořit 23 hráčů včetně hvězd první velikosti jako Sidney Crosby, Alexandr Ovečkin či Steven Stamkos.

V případě přijetí jejich návrhu jsou hokejisté připraveni vzdát se částky okolo 465 milionů dolarů při průměrném růstu ligy. Pokud by však byl nárůst tak rychlý jako v uplynulých dvou sezonách, tato částka by mohla vyšplhat až k 800 milionům dolarů.

"Věříme, že návrh, který hráči podali, by v případě svého uvedení v platnost přinesl stabilitu celého 'průmyslu'. Dává nám to šanci nechat už za sebou neustále se opakující dohady, které sužovaly NHL v průběhu posledních dvou dekád," věří Fehr.

Připomněl tak stávkou narušenou sezonu 1994/95, kdy se kvůli chybějící dohodě obou stran neodehrála téměř polovina základní části, a rovněž zrušený ročník 2004/05, kde se soutěž k velké nevoli zámořských fanoušků nerozběhla vůbec.

Bettman: Musíme to pročíst

Současná kolektivní smlouva zaručuje hráčům 57 procent z celkových příjmů ligy.

NHL ve svém návrhu, který podala před měsícem a obsahoval údajně přes 70 tisíc stránek, volá po významném snížení tohoto podílu. Chce nejvýše pětileté kontrakty, zatímco v poslední době nebyly výjimkou ani smlouvy na deset let a více.

"Hráči nevěří, že původní návrh vlastníků byl odpovídající. Tento by však ke kolektivní smlouvě vést mohl," podotkl Fehr.

Komisionář NHL Gary Bettman nechtěl návrh protistrany příliš komentovat s odůvodněním, že vlastníci ho potřebují velmi pečlivě prozkoumat a zvážit. "Je zcela jasné, že tohle nedávali dohromady za jednu dvě hodiny. Také my potřebujeme nějaký čas na zvážení, abychom vše správně pochopili," vysvětlil Bettman.

Podle očekávání se představy obou stran zatím rozcházejí. Současná smlouva vyprší 15. září. Den poté mají začít tréninkové kempy jednotlivých klubů a hráči již dali najevo ochotu vrátit se do práce, i pokud ještě smlouva nebude podepsána, ale bude alespoň na obzoru. Bettman však již s předstihem pohrozil, že pokud nebude dosaženo dohody do 15. září, je připraven ligu uzavřít.

Základní část má začít 11. října.

 

Právě se děje

před 42 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy