Jágrovi volat nebude. Šéfka MS vyhlíží rekordy i bez něj

Adam Sušovský Adam Sušovský
4. 11. 2014 6:10
Přečtěte si rozhovor s Markétou Štěrbovou - první ženou v historii, která organizuje mistrovství světa v hokeji. Vstupenky na šampionát v Praze a v Ostravě jdou do prodeje dnes v 8 hodin ráno.
Markéta Štěrbová stojí v čele hokejového mistrovství světa. Jako vůbec první žena v 79 leté historii šampionátů.
Markéta Štěrbová stojí v čele hokejového mistrovství světa. Jako vůbec první žena v 79 leté historii šampionátů. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Přemlouvat Jaromíra Jágra, aby si konec reprezentační kariéry ještě jednou rozmyslel a přijel hrát za Čechy i na mistrovství svět do Prahy, nebude. Organizační výbor mistrovství světa totiž tuší, že rekordy budou padat i bez něj, a tak tuhle záležitost nechává především na trenérovi Vladimíru Růžičkovi.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví o šampionátu v České republice jeho šéfka Markéta Štěrbová v den, kdy startuje prodej vstupenek. Je pravděpodobné, že vstupenky na české zápasy zmizí velmi rychle, možná ještě dnes. Předprodej začíná na všech terminálech Sazky i na internetu v 8:00.

"Doporučuji si je koupit hned," říká v rozhovoru Markéta Štěrbová a zdůrazňuje, že o šampionát je obrovský zájem i v zahraničí. Padnout by mohlo několik historických rekordů.

"Máme ambice překonat divácký rekord Běloruska. O český šampionát je totiž velký zájem. Turnaj v Minsku se vysílal do 149 zemí světa, my v tuto chvíli předpokládáme, že bychom i toto číslo mohli pokořit."

A máte v mobilu číslo na Jaromíra Jágra?
To nemám (směje se).

Nebylo by dobré mu i kvůli tomu začít volat, ať si konec ještě jednou rozmyslí a v květnu přijede?
My jako organizační výbor jsme tady pro všechny týmy, konkrétní problematiku českého týmu řeší někdo jiný.

I pro vás by přece ale bylo dobré, aby na šampionát přijel ten, koho Češi nejvíce milují…
Jenže i moje osobní přání je tady vedlejší. Zajděte s tím ale za trenérem reprezentace panem Růžičkou, je zrovna na svazu tady ve vedlejší místnosti (směje se).

Teď vážně. V úterý začíná prodej vstupenek. Máme si vstupenky na Čechy koupit hned, nebo budou ještě za týden?
Já doporučuji, aby si je fanoušci koupili hned v úterý. Balíčky obsahující zápasy českého týmu budou ty první, které budou vyprodány.

Mysleli na české diváky. Vstupenky drahé nejsou

Cena nejlevnějšího balíčku, který obsahuje i zápas české reprezentace, začíná na 1880 korunách. Není to pro Čechy moc?
Mistrovství světa v hokeji je vrcholná událost světového významu a koná se tady jednou za deset let. Nemám reakce, že by byly nepřiměřeně drahé. My samozřejmě chceme co největší počet diváků, ale dána je i ekonomika. Šampionát se musí z něčeho zaplatit a to je z velké části záležitost příjmů ze vstupného. Cenovou relaci jsme nastavili tak, aby se tady šampionát mohl uskutečnit a zároveň, aby ji Češi dokázali přijmout. Mysleli jsme hlavně na českého diváka. Kdybychom se dívali do zahraničí, mohli jsme ceny nastavit do úplně jiné kategorie.

Když pořádalo mistrovství světa Švédsko s Finskem, lidé na hokej nepřišli. V Minsku na jaře lidé arény vyprodávali, ale všichni tam řešili jen politiku. Jaké bude mistrovství světa v Praze a v Ostravě?
Děláme vše pro to, aby to naše bylo o hokeji. Proto nechci zvát české fanoušky jen na české zápasy, ale také na všechny ostatní. V květnu 2015 u nás bude šestnáct nejlepších týmů světa a každý zápas bude stát za to. Atmosféru dělají diváci a já bych chtěla, aby byla ke všem přátelská.

Vyfouknou Češi Bělorusům rekord návštěvnosti? (Turnaj v Minsku navštívilo 643 434 diváků)
To bychom chtěli vědět všichni, ale samozřejmě tyhle ambice máme. Zájem o Českou republiku je veliký. Přímo na místě bude pracovat osm velkých televizních společností a třeba jen Švýcaři mají tři štáby. Mistrovství světa v Minsku se vysílalo do 149 zemí, což byl historický rekord šampionátu. My předpokládáme, že bychom mohli i toto číslo překonat.

V Minsku byl takový zájem ze strany televizí z velké části kvůli tamní politice. Čím si vysvětlujete, že je takhle velký zájem o český šampionát?
Česká republika má za prvé pověst hokejové země. Šampionát tady byl mnohokrát a vždycky dopadl dobře. Samozřejmě je to také naší polohou uprostřed Evropy, což je jednoduší pro štáby všech účastněných zemí. S přenosovým vozem je prostě jednodušší i levnější se dostat do Prahy než do Minsku. Jsme v Evropské unii a není třeba překonávat žádné hranice a předpisy. V neposlední řadě Češi umí dělat velké akce, máme prostě dobrou pověst. Na většině jednání z druhé strany slýchávám, že to všechno dobře dopadne, protože to letos dělají Češi.

Totéž se dá říct také o fanoušcích. Mají to sem z Evropy blízko, ze zahraničí jich přijede hodně, že?
Hlavně máme dva domácí týmy. Chceme, aby se Slováci v Ostravě cítili jako doma. To je úplně jiná situace, než byla na předchozích šampionátech. Velmi šťastně a výborně pro nás dopadlo i rozlosování skupin. Němci hrají v Praze a mohou sem jezdit v podstatě na otočku. Daleko to nemají ani Švýcaři a Rakušané.

Gesto Švýcarů: Nechali hrát Slováky v Ostravě

Do jaké míry jste mohli jako organizátoři šampionátu rozlosování skupin ovlivnit?
Rozdělení do skupin je dáno systémem nasazování podle žebříčku IIHF, takže jediná jistota byla, že Češi budou hrát v Praze.

Podle něj měli ale v Praze hrát i Slováci...
V tomto případě jsme taky požádali IIHF o přesun jednoho z týmů mezi skupinami. Rádi bychom poděkovali vedení Švýcarského hokejového svazu za souhlas s touto změnou, Švýcaři totiž po jednáních souhlasili s přesunem jejich týmu do Prahy, která je pro ně geograficky přijatelnější destinací.

Za 79letou historii mistrovství světa jste teprve první ženou, která stojí v čele organizačního výboru. Máte to těžší?
O tom jsem se dozvěděla až po několika měsících v této funkci. Samotnou mě nikdy nenapadlo, že by to byl rozdíl a ani okolí a lidé z IIHF se nad tím nepozastavovali. Dneska už svět rozdělený na muže a ženy tolik neplatí. Vždyť je běžné, že muži chodí na mateřskou nebo že ženy trénují fotbal a zajímají se o hokej.

Takže to není tak, že by chlapi naráželi na to, že jim do hokeje mluví žena?
My se hokejem jako takovým vůbec nezabýváme. My vytváříme podmínky pro to, aby mistrovství světa bylo povedené a všem tady bylo hezky. Do samotné hry nezasahujeme, třeba proto to mám jednodušší (směje se).

Co vám dalo zatím nejvíc zabrat?
Mluvíme spolu asi dvacet hodin před začátkem prodeje vstupenek. Tomu jsme věnovali maximální čas, v podstatě jsme na prodeji vstupenek začali pracovat už před rokem a půl. V úterý uvidíme, jestli se nám všechno povede. Jsme v očekávání, aby všechno dobře dopadlo. Pak budeme postupně řešit další oblasti.

Šéf českého hokeje Tomáš Král vám dál úkol, aby bylo vše připraveno tak, že by se šampionát dal odehrát už v lednu. Splníte to?
Myslím, že ano. Do konce roku máme nějakých třicet pracovních dnů a tenhle úkol se snažíme naplnit. Věci zásadního významu by měly být připraveny.

 

Právě se děje

Další zprávy