S Jágrem roste návštěvnost. Na Floridě to poznali víc než kdy dřív

Daniel Poláček Daniel Poláček
22. 2. 2016 10:16
Rekordy Jaromíra Jágra se náramně hodí i Floridě, která letos zažívá obrodu, pokud jde o návštěvnost. Vliv na to má i česká legenda, která už v minulosti dokázala, že umí přitáhnout diváky.
Jaromír Jágr umí přitáhnout diváky.
Jaromír Jágr umí přitáhnout diváky. | Foto: ČTK

Praha - Běží třetí třetina klání proti Winnipegu a Jaromír Jágr podruhé za večer oslavně vztyčí ruce ke stropu haly. Díky 742. gólu v zámořské kariéře se stává třetím nejlepším střelcem v historii slavné NHL. Komentátoři napínají hlasivky a fanoušci v zaplněné aréně bouří. Floridští Panthers letos přesně takové momenty potřebují.

Zatímco loni dělali soutěži takřka ostudu, když dokázali nalákat na zápasy v průměru jen něco přes 11 tisíc diváků (nejméně ve své historii), v současné sezoně jsou mnohem atraktivnější. Že je u toho zrovna Jágr, by nikoho nemělo překvapit.

Český útočník táhne takřka všude, kam vkročí. Poté, co v Pittsburghu vedle Maria Lemieuxe vyrostl v hokejovou superhvězdu, vystřídal celou řadu klubů. K radosti tamních diváků. Start sezony s Jágrem poutal pozornost, s níž vyrostla průměrná návštěvnost. Poznali to ve Washingtonu (chodilo o 1 807 lidí víc než v předchozím ročníku), v Rangers (62), Omsku (834) a Philadelphii (718, celková návštěvnost přes 20 tisíc diváků je dosud nejvyšší v historii klubu).

Ve specifických výlukových obdobích zlepšil Jágr čísla i Kladnu či Dallasu, byť nikde neodehrál kompletní sezonu. Skutečný útlum nastal jen před dvěma lety, kdy na New Jersey s Jágrem chodilo zhruba o tisíc lidí méně než v předchozím roce.

Největší nárůst diváků v lize

Hvězdná aura legendární osmašedesátky však nevyprchala, neboť letos Floridě vzrostla průměrná návštěvnost o rekordních 3 571 diváků. Momentálně na utkání Panthers chodí necelých 15 tisíc fanoušků, takový skok neudělal žádný tým NHL.

Blahodárné účinky na ochozy stadionu – stejně jako ve výše uvedených příkladech – samozřejmě nemá pouze Jágr, ale jeho vliv nelze podceňovat. Jak se píše na webu stanice TSN v krátkém rozboru diváckého nadšení kolem Panthers: "Mají v týmu Jaromíra Jágra. To stačí na vzbuzení závisti v jakémkoliv týmu NHL."

Český forvard není ve 44 letech pouze veteránem, z něhož sálá inspirace pro zelenáče. Na ledě patří k nejdůležitějším postavám, což dokládá 43 bodů (20+23) z 56 zápasů. Nikdo z floridského kádru nenasbíral víc bodů ani víckrát neskóroval.

I díky Jágrovi tak Panthers zcela nečekaně ční na druhé příčce Východní konference. Zdá se, že teprve podruhé za posledních 15 sezon vybojují účast v play off. Dokážou srazit kteréhokoliv soupeře a nemají větší výpadky, na což fanoušci také slyší. Tentokrát už není překvapením, když pořadatelé hlásí, že je vyprodáno.

Florida ovšem nebudí zájem jen Jágrem, perspektivními mladíky a výhrami, ale i bizarní zábavou, kterou stvořil dobrý rozmar hokejistů Panthers.

Když tvrďák Shawn Thornton podnikl s týmem trip do New Yorku, objevil zde i modrou mikinu s potiskem hlavy oscarového herce Kevina Spaceyho ve vesmíru (výstižnější je anglický popisek "Spacey in space"). Později zakoupený suvenýr přinesl do šatny a začala tradice – mikinu vždy oblékne nejužitečnější floridský hráč v utkání. Naposledy ji měl na sobě Jaromír Jágr.

"Když jsme s tím přišli, hned jsme vyhráli 12 zápasů v řadě," prozradil talent Aleksander Barkov, který jindy za novou šestiletou smlouvu poděkoval na Twitteru také Spaceymu, jenž jako nový týmový "maskot" nosí štěstí.

Herec známý z filmů Obvyklí podezřelí, Sedm či Americká krása se už objevil i na světelné kostce Panthers, kde pózoval s dresem, na němž bylo jeho jméno a číslo 1738. Odkazoval tím na luxusní koňak Remy Martin 1738 z klipu Trap Queen od rapera Fettyho Wapa, což je vítězná písnička Floridy.

Fanoušci v aréně šíleli. Stejně jako z modré mikiny se Spaceym, která bleskovým tempem mizela z pultů poté, co ji klub začal volně prodávat. Avšak jenom v obchodu u stadionu, aby měli diváci o důvod víc k cestě na utkání. I tak se dělá návštěvnost v období rozkvětu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy