Bude nejlepším veteránem všech dob? Už 44letý Jágr nepolevuje a nemarodí

Daniel Poláček Daniel Poláček
15. 2. 2016 7:00
Český hokejista Jaromír Jágr dnes slaví už 44. narozeniny. Jelikož si v produktivitě stále drží svůj standard a nemarodí, nabízí se otázka, jak dlouho ještě může hrát v NHL.
Jágr nepolevuje v produktivitě a nemarodí. Jak dlouho to ještě může trvat?
Jágr nepolevuje v produktivitě a nemarodí. Jak dlouho to ještě může trvat? | Foto: ČTK

Praha – V 90. letech oslňoval zámořskou NHL velkolepými bodovými hody, teď Jaromír Jágr přitahuje pozornost pokořováním milníků a neuvěřitelnou vydrží. Dnes slaví 44. narozeniny. Jak dlouho ještě vydrží mezi hokejovou elitou?

Kladenský rodák stále vyčnívá v soutěži, která je nemilosrdná. NHL si dosud vyzkoušely stovky hráčů, přičemž hned polovina odpadla v prvních čtyřech sezonách. Průměrný věk odchodu do důchodu (či méně kvalitní ligy) je 28 let.

Starších hráčů je jen pár

Ti zdatnější dohrávají jako třicátníci. Jágr, jenž v tvrdé konkurenci obstojí i ve 44 letech, je výjimečný. Ve vyšším věku hráli NHL pouze útočník Gordie Howe (52), obránce Chris Chelios (48) a brankáři Maurice Roberts s Johnnym Bowerem (oba 45). V dalších kontaktních sportech, které za oceánem vzývají, je to podobné. Ve fotbalové NFL nastupovalo ve 45 letech a později sedm hráčů, v basketbalové NBA jediný – pětačtyřicetiletý Nat Hickey, jenž ukončil kariéru nedlouho po druhé světové válce.

Vyvstává otázka: "Kolik z nich Jágr překoná?"

Pokud nezasáhne vyšší moc, český forvard určitě neukončí zámořskou kariéru znenadání. Z jeho názorů je zřejmé, že i kdyby s floridskými Panthers letos senzačně dobyl Stanleyův pohár, do ústraní neodejde. Bude hrát, dokud to půjde. Stejný pohled na sportovní život měl i zmiňovaný bek Chelios, který dal fanouškům NHL vale teprve před šesti lety. Ve svých 48 letech.

"Vždycky jsem tvrdil, že skončím jen tehdy, pokud mi to nedovolí zdraví. A ke konci kariéry už jsem kvůli levému kolenu nemohl trénovat," prohlásil s odstupem času.

Loučit se s velkým hokejem co nejpozději, to je i Jágrův cíl. "Chci, aby doba mezi ukončením kariéry a mojí smrtí byla co nejkratší. Pokud budu moct hrát, dokud neumřu, udělám to,“ řekla slavná osmašedesátka v rozhovoru pro Sportsnet.

Jágrovu rozlučku s NHL tudíž může zapříčinit pouze vážné zranění či slabá výkonnost (pokud nepomyslíme na druhý úprk do Ruska). Ani jednomu z těchto důvodů však zatím nic nenasvědčuje.

Hvězdný forvard už sice nesbírá body po hrstech jako v mládí, ale stále vyčnívá. Od svého návratu z Kontinentální ligy je nejproduktivnějším Čechem hned po Jakubu Voráčkovi. A přestože čas neúprosně plyne, drží Jágr zhruba stejný bodový průměr jako před čtyřmi roky. Momentálně má na kontě 40 bodů (17+23) z 53 duelů.

Zdravější než dřív?

V (neoficiální) historické produktivitě čtyřicátníků mu patří třetí příčka. Na prvního Gordieho Howea ztrácí skoro 80 bodů, na druhého Teemu Selänneho jen osm. Mrštného Fina by ještě letos měl hravě překonat. Rovněž se čeká, že brzy bude mužem číslo tři ve dvou sledovaných historických tabulkách (body a góly).

Není vyloučené, že později vystoupá až za prvního Waynea Gretzkého, neboť se mu vyhýbají zdravotní potíže. Po návratu do NHL vynechal jen zhruba šest procent zápasů, což je o něco méně než v předchozích 17 letech za oceánem. Neuvěřitelná výdrž budí optimismus, že hvězdný Čech se s NHL jen tak nerozloučí.

"Nejspíš bude hrát až do padesáti," řekl k Jágrovi jeho bývalý spoluhráč Scott Hartnell.

Legendární Gretzky zase nedávno prohlásil pro NHL.com: "Jaromír je jedním z hráčů, kteří ani ve vyšším věku nikomu nezabírají místo. Doufám, že bude hrát ještě tři nebo čtyři roky.“

I samotný Jágr je optimistický: "Pokud se nezraním, vím, že budu hrát do padesáti. Nikdy jsem ale neřekl, že to bude v NHL.“

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy