Bude nejlepším veteránem všech dob? Už 44letý Jágr nepolevuje a nemarodí

Daniel Poláček Daniel Poláček
15. 2. 2016 7:00
Český hokejista Jaromír Jágr dnes slaví už 44. narozeniny. Jelikož si v produktivitě stále drží svůj standard a nemarodí, nabízí se otázka, jak dlouho ještě může hrát v NHL.
Jágr nepolevuje v produktivitě a nemarodí. Jak dlouho to ještě může trvat?
Jágr nepolevuje v produktivitě a nemarodí. Jak dlouho to ještě může trvat? | Foto: ČTK

Praha – V 90. letech oslňoval zámořskou NHL velkolepými bodovými hody, teď Jaromír Jágr přitahuje pozornost pokořováním milníků a neuvěřitelnou vydrží. Dnes slaví 44. narozeniny. Jak dlouho ještě vydrží mezi hokejovou elitou?

Kladenský rodák stále vyčnívá v soutěži, která je nemilosrdná. NHL si dosud vyzkoušely stovky hráčů, přičemž hned polovina odpadla v prvních čtyřech sezonách. Průměrný věk odchodu do důchodu (či méně kvalitní ligy) je 28 let.

Starších hráčů je jen pár

Ti zdatnější dohrávají jako třicátníci. Jágr, jenž v tvrdé konkurenci obstojí i ve 44 letech, je výjimečný. Ve vyšším věku hráli NHL pouze útočník Gordie Howe (52), obránce Chris Chelios (48) a brankáři Maurice Roberts s Johnnym Bowerem (oba 45). V dalších kontaktních sportech, které za oceánem vzývají, je to podobné. Ve fotbalové NFL nastupovalo ve 45 letech a později sedm hráčů, v basketbalové NBA jediný – pětačtyřicetiletý Nat Hickey, jenž ukončil kariéru nedlouho po druhé světové válce.

Vyvstává otázka: "Kolik z nich Jágr překoná?"

Pokud nezasáhne vyšší moc, český forvard určitě neukončí zámořskou kariéru znenadání. Z jeho názorů je zřejmé, že i kdyby s floridskými Panthers letos senzačně dobyl Stanleyův pohár, do ústraní neodejde. Bude hrát, dokud to půjde. Stejný pohled na sportovní život měl i zmiňovaný bek Chelios, který dal fanouškům NHL vale teprve před šesti lety. Ve svých 48 letech.

"Vždycky jsem tvrdil, že skončím jen tehdy, pokud mi to nedovolí zdraví. A ke konci kariéry už jsem kvůli levému kolenu nemohl trénovat," prohlásil s odstupem času.

Loučit se s velkým hokejem co nejpozději, to je i Jágrův cíl. "Chci, aby doba mezi ukončením kariéry a mojí smrtí byla co nejkratší. Pokud budu moct hrát, dokud neumřu, udělám to,“ řekla slavná osmašedesátka v rozhovoru pro Sportsnet.

Jágrovu rozlučku s NHL tudíž může zapříčinit pouze vážné zranění či slabá výkonnost (pokud nepomyslíme na druhý úprk do Ruska). Ani jednomu z těchto důvodů však zatím nic nenasvědčuje.

Hvězdný forvard už sice nesbírá body po hrstech jako v mládí, ale stále vyčnívá. Od svého návratu z Kontinentální ligy je nejproduktivnějším Čechem hned po Jakubu Voráčkovi. A přestože čas neúprosně plyne, drží Jágr zhruba stejný bodový průměr jako před čtyřmi roky. Momentálně má na kontě 40 bodů (17+23) z 53 duelů.

Zdravější než dřív?

V (neoficiální) historické produktivitě čtyřicátníků mu patří třetí příčka. Na prvního Gordieho Howea ztrácí skoro 80 bodů, na druhého Teemu Selänneho jen osm. Mrštného Fina by ještě letos měl hravě překonat. Rovněž se čeká, že brzy bude mužem číslo tři ve dvou sledovaných historických tabulkách (body a góly).

Není vyloučené, že později vystoupá až za prvního Waynea Gretzkého, neboť se mu vyhýbají zdravotní potíže. Po návratu do NHL vynechal jen zhruba šest procent zápasů, což je o něco méně než v předchozích 17 letech za oceánem. Neuvěřitelná výdrž budí optimismus, že hvězdný Čech se s NHL jen tak nerozloučí.

"Nejspíš bude hrát až do padesáti," řekl k Jágrovi jeho bývalý spoluhráč Scott Hartnell.

Legendární Gretzky zase nedávno prohlásil pro NHL.com: "Jaromír je jedním z hráčů, kteří ani ve vyšším věku nikomu nezabírají místo. Doufám, že bude hrát ještě tři nebo čtyři roky.“

I samotný Jágr je optimistický: "Pokud se nezraním, vím, že budu hrát do padesáti. Nikdy jsem ale neřekl, že to bude v NHL.“

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy