Jágr zářil při kanonádě. Postup je na dosah

SportPlus, ČTK
18. 4. 2007 7:07
New York - Útočník Jaromír Jágr byl u čtyřech gólů při jednoznačném vítězství Rangers 7:0 v 1. kole play off NHL proti Atlantě. Jezdci tak mají postup na dosah. Uvnitř: GALERIE
Marek Malík s Michalem Rozsívalem slaví gól do sítě Atlanty v první třetině třetího utkání série. | Foto: Reuters

Hokejisté z New Yorku vedou v sérii 3:0 a k postupu do druhého kola, kde Rangers nebyli už deset let, jim chybí jediné vítězství. "Nikdo z nás tady před deseti lety nehrál. Chceme prostě jen vyhrávat zápasy a pokračovat v naší hře, " prohlásil Jaromír Jágr.

• Rangers zlomili prokletí. Jágr cítí šanci
    Analýza BettingCentrum.cz

Červenobílomodré balonky stoupaly ke střeše haly Garden během státní hymny a hřmot v areně ještě nestačil utichnout, když v úvodní minutě zápasu skóroval Michael Nylander.

Švédský forvard Jezdců se stal hlavní postavou úterního duelu, když nastřílel hattrick a k tomu přidal jednu asistenci. K triumfu pomohli domácímu celku i čeští hráči. Exceloval hlavně kapitán Jaromír Jágr, který měl prsty ve čtyřech brankách, dva body za gól a asistenci si připsal obránce Marek Malík, jednou nahrával i další zadák Michal Rozsíval

Nylander zaznamenal vůbec první hattrick play off. V brance se dařilo i jeho krajanovi Henriku Lundquistovi, který vychytal shutout

"Cítil jsem, že všechno pracuje pro nás. To se vám nestane každý den, obzvlášť ne v play off," radoval se Lundquist. Zápas se podařil i nováčkovi Ryanu Callahanovi, jenž dvakrát skóroval ve druhé třetině.

Kouč Atlanty Bob Hartley vsadil v brance po jednozápasové pauze znovu na Kari Lehtonena, přestože Hedberg podal ve druhém utkání série dobrý výkon. Po Malíkově gólu na 3:0 ve 13. minutě zápasu si sice trenér vzal oddechový čas, ale v utkání dál pokračoval Lehtonen, jenž musel lovit puk ze sítě ještě čtyřikrát

"Jak bychom mohli vinit z porážky Kariho?" divil se kouč, který přiznal, že jeho tým "zamrzl" po brzkém úvodním gólu. "Hlavně jsem sami nedokázali dát gól. Kari je mladý gólman, odvedl pro nás spoustu práce, ale tentokrát zůstal na ledě sám," pokračoval Hartley.

"Na tohle nemám žádné odpovědi. Měly by tu být vášně, ale nejsou," smutnil po utkání tahoun Atlanty Bobby Holík.

Hašek napotřetí neuspěl

Třetí zápas série se naopak nevydařil Detroitu. Po dvou domácích výhrách prohráli Red Wings v Calgary 2:3. Dominik Hašek pokryl pětadvacet střel Flames, tři ovšem skončily za jeho zády.

O vítězi se v hale Pengrowth Saddledome rozhodlo až v závěrečné třetině. Skóre v polovině zápasu otevřel domácí Matthew Lombardi, vedení na stranu Detroitu pak ale dvěma góly strhl Kris Draper. Během šesti minut ovšem zajistili Calgary vítězství Mark Giordano a Jarome Iginla.

Dominik Hašek vyráží puk v utkání play off proti Calgary Flames.
Dominik Hašek vyráží puk v utkání play off proti Calgary Flames. | Foto: Reuters

Postup do 2. kola play off si mohli už v úterý zajistit hokejisté Anaheimu, na ledě Minnesoty však prohráli 1:4. Třetí výhry ve vzájemných zápasech naopak vybojovala Ottawa v Pittsburghu a také Vancouver v Dallasu. Oba duely skončily shodným výsledkem 2:1.

V Minnesotě lépe začali hosté a za čtvrtým vítězstvím v sérii vykročili přesilovkovou trefou Chrise Prongera. Domácí ovšem stihli do konce druhé části vyrovnat a v závěrečné třetině nastříleli Ducks tři branky.

"Jacques (Lemaire - kouč Minnesoty) proházel hráče v jednotlivých řadách a zabralo to. Hráli jsme mnohem lépe. Vstřelili jsme několik branek a ještě jsme měli pár skvělých šancí," popsal úspěšný recept slovenský útočník Minnesoty Marián Gáborík.

Hrdinou utkání v Pittsburghu se stal ruský zadák Anton Volčenkov, který se postaral o rozhodující trefu. "Moc gólů nedávám, takže tenhle je pro mě opravdu důležitý. Celá akce byla skvěle zahraná, dostal jsem parádní přihrávku. A měl i trochu štěstí," ocenil pětadvacetiletý bek.

Příští duel se hraje v Ottawě a Senátoři chtějí před svým publikem sérii ukončit. "Jedeme domů a tam vyhrajeme. Už se sem nechceme vracet," prohlásil sebevědomě ottawský forvard Jason Spezza.

Poslední krok do čtvrtfinále Západní konference dělí i Vancouver, který v Dallasu vyhrál 2:1. Domácí Stars doplatili především na to, že nevyužili ani jednu ze šesti přesilovek včetně dlouhé početní výhody pěti proti třem v první třetině.

"Musíme se prostě zlepšit. Hlavně ve hře jeden na jednoho. Dokud se to nezmění, asi se úspěchu nedočkáme," uvedl kapitán texaského celku Brenden Morrow.

• přehled výsledků play off NHL ZDE

Výsledky 1. kola play off hokejové NHL:
Východní konference - 3. zápas:

New York Rangers - Atlanta 7:0 (3:0, 2:0, 2:0)
1., 10. a 56. Nylander (na všechny Jágr, na první Malík, na třetí Rozsíval), 27. a 38. R. Callahan, 13. Malík (Jágr), 49. Shanahan. Střely na branku: 35:21. Diváci: 18.200. Stav série 3:0.

Východní konference - 4. zápas:
Pittsburgh - Ottawa 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
29. J. Staal - 4. Spezza, 50. Volčenkov. Střely na branku: 24:26. Diváci: 17.132. Stav série 1:3.

Západní konference - 3. zápas:
Calgary - Detroit 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
30. Lombardi, 45. Giordano, 50. Iginla - 32. a 41. Draper. Dominik Hašek odchytal za Detroit 59 minut, z 28 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 89,3 procenta. Střely na branku: 28:30. Diváci: 19.289. Stav série 1:2.

Západní konference - 4. zápasy:
Minnesota - Anaheim 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)
39. P. Bouchard, 44. Gáborík, 50. Rolston, 51. Parrish - 27. Pronger. Střely na branku: 40:29. Diváci: 19.174. Stav série 1:3.

Dallas - Vancouver 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)
53. Sydor - 50. Öhlund, 55. Linden. Střely na branku: 27:29. Diváci: 18.532. Stav série 1:3.