Jágr smutní, sudí nepískl faul a Florida padla. Fantóm Neuvirth vychytal Capitals

Aktualizováno 23. 4. 2016 9:52
Florida musela v pátém zápase prvního kola play off NHL bojovat proti Islanders v extrémně dlouhém duelu. A padla. Newyorský tým je krůček od postupu.
Jaromír Jágr se prodírá obranou Islanders.
Jaromír Jágr se prodírá obranou Islanders. | Foto: Reuters

Sunrise - Domácí obránce Aaron Ekblad při odchodu z ledu jen vztekle bouchl holí do plexiskla. Tohle byla nešťastná prohra, která přiblížila Floridu Panthers k vyřazení z play off NHL. Panteři v pátém utkání prvního kola podlehli newyorským Islanders 1:2 až ve druhém prodloužení.

Rozhodlo oslabení domácího týmu, které hosté dokázali využít. Těsně před klíčovou brankou Quineho, která ukončila maratonský duel, ovšem rozhodčí přehlédli jasné podražení hostujícího Leddyho. Jaromír Jágr tedy smutní, jeho tým prohrává v sérii 2:3 na zápasy.

Židlický přihrál na vítězný gól

Český útočník si připsal asistenci u jediné branky Floridy, cennější je ovšem bod beka Islanders Marka Židlického u rozhodujícího gólu.

Židlický zasáhl poprvé do letošního play off a hned figuroval u klíčovému momentu. Český bek přihrál v přesilové hře Alanu Quinemu, který ranou z voleje ukončil v 96. minutě dramatický zápas.

Hosté vedli gólem Franse Nielsena z úvodu střetnutí až do začátku třetí třetiny, kdy po krásné kombinaci vyrovnával střelou do odkryté branky Alexandr Barkov. Ruský útočník mohl být hrdinou zápasu, ale v prodloužení neproměnil trestné střílení.

Neuvirth vyhlášen hráčem zápasu

Zásluhou Michala Neuvirtha snížila Philadelphia ve Washingtonu stav série prvního kola play off NHL na 2:3. Český gólman kryl na ledě nejlepšího týmu základní části všech 44 střel, dovedl tým k výhře 2:0 a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Neuvirth si užíval páteční večer, na podobný zápřah je podle svých slov zvyklý z Buffala, kde minulou sezonu působil. "Mám rád, když jde na mě hodně střel. Udržuje mě to v zápase," řekl.

"Dobrou práci ale odvedli i hráči přede mnou, puky jsem velmi dobře viděl. Ani jsme si nevykoledovali žádný zbytečný trest a drželi se našeho systému. To bylo taky důležité. Je to cenná výhra," radoval se Neuvirth, jenž v brance vystřídal chybujícího Steva Masona za stavu 0:3 v sérii.

Philadelphii stačilo jedenáct střel

A tým, který českého gólmana v minulosti draftoval, přivádí k šílenství. V obou duelech inkasoval Neuvirth jediný gól z 76 střel. "Byl fantastický. Dal nám šanci vyhrát a díky němu série bude pokračovat ještě u nás, což už nikdo nečekal," chválil krajana Jakub Voráček. "V brance je vždycky strašně klidný a dnes to opět ukázal," dodal.

Naopak Philadelphii stačilo k úspěchu pouhých 11 střel. Skóre otevřel v polovině zápasu Ryan White a pojistku přidal v poslední minutě do prázdné branky Chris Vandevelde. "Je to rarita, když prohrajete, ačkoli soupeře čtyřnásobně přestřílíte," poznamenal útočník Washingtonu Daniel Winnik. "Ale musíme být důraznější okolo brány, chodit k ní ve větším počtu. Pak se puky odrazí vaším směrem. Jak tomu bylo u jejich prvního gólu, kdy se puk dostal do sítě od brusle. Tak to chodí v play off," doplnil.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 5. zápasy:

Washington - Philadelphia 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky: 28. White, 60. Vandevelde. Střely na branku: 44:11. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celé utkání a ze 44 střel neinkasoval. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Neuvirth (Philadelphia), 2. Ovečkin, 3. Alzner (oba Washington). Stav série: 3:2.

Florida - NY Islanders 1:2 ve druhém prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0, 0:1)

Branky: 42. Barkov (Jágr) - 14. Nielsen, 96. Quine (Židlický). Střely na branku: 48:42. Diváci: 20.247. Hvězdy zápasu: 1. Greiss (Islanders), 2. Luongo (Florida), 3. Quine (Islanders). Stav série: 2:3.

Západní konference - 5. zápasy:

Dallas - Minnesota 4:5 v prodl. (1:2, 0:0, 3:2 - 0:1)

Branky: 18. Oduya (Faksa), 41. Jamie Benn, 49. Spezza, 49. Goligoski - 57. a 65. Koivu, 4. Granlund, 6. Schroeder, 42. Niederreiter. Střely na branku: 41:24. Diváci: 18.889. Hvězdy zápasu: 1. Koivu (Minnesota), 2. Jamie Benn (Dallas), 3. Granlund (Minnesota). Stav série: 3:2.

Los Angeles - San Jose 3:6 (0:2, 3:1, 0:3)

Branky: 28. Kopitar, 32. Carter, 37. Versteeg - 2. a 44. Donskoi, 12. Tierney, 25. Nieto, 53. Pavelski, 60. Karlsson. Střely na branku: 22:28. Diváci: 18.543. Hvězdy zápasu: 1. Donskoi, 2. Burns (oba San Jose), 3. Lecavalier (San Jose). Konečný stav série: 1:4.