Jágr se osvědčil jako asistent, Hertl byl hvězdou zápasu

13. 3. 2015 6:40
Český útočník Jaromír Jágr byl u dvou gólů Floridy a přispěl jí tak k výhře 4:2.
Jaromír Jágr v utkání proti Winnipegu
Jaromír Jágr v utkání proti Winnipegu | Foto: Reuters

Sunrise - U dvou gólů Floridy asistoval ve čtvrtečním zápase NHL Jaromír Jágr a přispěl tak k vítězství Panthers nad Winnipegem 4:2. Skvělý večer prožil také další český útočník Tomáš Hertl, který gólem a asistencí zařídil výhru San Jose 2:0 nad Nashvillem.

V jedenácti čtvrtečních utkáních skóroval z českých hokejistů ještě David Pastrňák v Bostonu a Andrej Nestrašil, jehož Carolina ale podlehla Dallasu 3:5.

Jágr a spol. navázali na sobotní vítězství nad New Yorkem Islanders, po němž měli čtyřdenní zápasovou pauzu. Proti Winnipegu, v jehož brance opět dostal před Ondřejem Pavelcem přednost Michael Hutchinson, ale na hráčích Floridy nebyla kratší přestávka znát.

Panteři dvakrát vedli 1:0 a 2:1, Jets sice pokaždé dokázali vyrovnat, jenže na rozhodující gól Andreje Barkova čtyři minuty před koncem třetí třetiny už odpověď nenašli. Naopak výhru pečetil v poslední minutě do prázdné branky při power-play Nick Bjugstad.

Jágr byl u vítězné trefy

Jágr se nejprve podílel na druhém gólu ve 38. minutě, kdy byl součástí souhry v přesilové hře, na jejímž konci protlačil puk do sítě Brad Boyes. Následně hvězdný útočník s číslem 68 přispěl k vítězné trefě, když na modré útočné čáře zadovkou přiťukl puk Jonathanu Huberdeauovi, ten podobným způsobem uvolnil Barkova, který pak překonal gólmana Hutchinsona hbitou střelou švihem nad lapačku.

"Tahle lajna vypadá hodně sebevědomě," konstatoval trenér Gerard Gallant. "A Jágr na tom má velkou zásluhu. Poslední dva měsíce spolu tihle kluci hráli velmi dobře. Ale s Jágrem udělali další krok, sálá z nich sebedůvěra a při každém pobytu na ledě jsou nebezpeční a mají gólovou šanci. Dnes hráli zase skvěle, byli neuvěřitelní," doplnil Gallant.

Asistenci u druhého gólu Winnipegu si připsali Jiří Tlustý a Michael Frolík, který tak bodoval už v osmém utkání za sebou. Během své úspěšné série Frolík posbíral celkem osm bodů za pět branek a tři přihrávky.

Winnipeg nicméně prohrál potřetí z posledních čtyř zápasů a v Západní konferenci vypadl z elitní osmičky. "Myslím, že frustrace je teď to správné slovo," uvedl střelec jednoho ze dvou gólů Jets Drew Stafford. "V téhle fázi sezony potřebujeme každý bod. A to si musíme rychle všichni uvědomit. Musíme si z tohoto zápasu vzít všechno co můžeme a už se soustředit na další utkání s Tampou," dodal Stafford.

Hertl se prosadil víc jak po měsíci

Tomáš Hertl se trefil poprvé od 7. února, kdy dvěma góly a jednou nahrávkou přispěl k výhře nad Carolinou. Od té doby ale jednadvacetiletý mladík zaznamenal jen tři asistence. Probudil se ovšem v pravý čas, v duelu s Nashvillem totiž ve 37. minutě svou 11. gólem v sezoně zlomil nerozhodný stav 0:0. Minutu před koncem základní hrací doby si pak připsal asistenci u gólu Tommyho Wingelse do prázdné branky.

Žraloci se tak udrželi ve hře o postup do play off. Na desátém místě Západní konference ztrácejí tři body na osmé Los Angeles Kings, kteří vybojovali důležitou výhru 4:0 na ledě šestého Vancouveru. Situace v tabulce se každopádně ještě více vyrovnala, pátou Minnesotu a devátý Winnipeg dělí pouhé tři body.

"V posledních několika zápasech se jako tým cítíme velmi velmi dobře. Ale všichni musíme děkovat Nemovi, který dnes zase odchytal fantastický zápas," vyzdvihl Hertl výkon brankáře Anttiho Niemiho, který zneškodnil všech 35 střel a už podruhé v sezoně vychytal proti Nashvillu čisté konto. "A za sebe jsem samozřejmě také moc šťastný, protože jsme dnes nutně potřebovali vyhrát a získat dva body. Snad to bude pokračovat," dodal Hertl.

Michálek dvakrát přihrával

Dobrou formu potvrdil Milan Michálek, jenž se dvěma asistencemi podílel na výhře Ottawy 5:2 v Montrealu. Senators přitom v kanadském derby prohrávali po první třetině 0:2, ve druhé ale manko smazali a ve třetím dějství dokonali obrat třemi góly.

Ottawa tak zaostává ve Východní konferenci o bod za Floridou a na postup do play off stále ztrácí sedm bodů. "Víme, že pokud chceme postoupit, musíme zůstat na vítězné vlně, takže se nevzdáme, což dokazuje i atmosféra, která byla za stavu 0:2 v kabině během první přestávky. Ukázali jsme, že máme velké srdce," uvedl brankář Andrew Hammond, který se od poloviny února, kdy odchytal svůj první celý zápas v NHL, může pochlubit skvělou bilancí osmi výher v devíti utkáních.

Ve všech navíc inkasoval maximálně dva góly. Sedmadvacetiletý gólman je teprve čtvrtým brankářem v historii, kterému se něco takového povedlo. Ale poslední, který to dokázal, už dávno nežije, byl to totiž Frank Brimsek v sezoně 1938/39.

Do historie se ve čtvrtek zapsal také Ken Hitchock, který jako čtvrtý trenér v dějinách oslavil 700. vítězství v NHL. A to jeho svěřenci v dresu St. Louis nedali v duelu s Philadelphií ani gól, vyhráli totiž 1:0 až po samostatných nájezdech.

Výsledky NHL

Boston - Tampa Bay 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 43. a rozh. nájezd Bergeron, 8. Pastrňák - 16. Stamkos, 49. Naměstnikov (Šustr). Střely na branku: 30:37. Diváci: 17.565. Hvězdy utkání: 1. Rask, 2. Eriksson, 3. Bergeron (všichni Boston).

Pittsburgh - Edmonton 6:4 (3:0, 1:2, 2:2)
Branky: 5. a 10. Sutter, 14. Perron, 22. Crosby, 55. Downie, 56. Hörnqvist - 33. Lander, 36. Eberle, 45. Pouliot, 51. Roy. Střely na branku: 34:29. Diváci: 18.662. Hvězdy utkání: 1. Crosby, 2. Sutter (oba Pittsburgh), 3. Roy (Edmonton).

Carolina - Dallas 3:5 (1:3, 0:0, 2:2)
Branky: 5. Rask (Jordán), 54. Nestrašil, 55. Terry - 8. McKenzie, 11. Goligoski, 17. Demers, 52. Eakin, 59. Eaves. Střely na branku: 18:32. Diváci: 10.025. Hvězdy utkání: 1. Rask (Carolina), 2. Goligoski (Dallas), 3. Bellemore (Carolina).

Montreal - Ottawa 2:5 (2:0, 0:2, 0:3)
Branky:
7. a 9. Pacioretty - 23. a 50. Karlsson (na druhou M. Michálek), 39. Condra, 42. Stone, 53. Methot (M. Michálek). Střely na branku: 29:28. Diváci: 21.287. Hvězdy utkání: 1. Karlsson, 2. Hammond (oba Ottawa), 3. Pacioretty (Montreal).

Detroit - Columbus 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)
Branky:
8. Abdelkader (Židlický) - 13. Tjutin, 17. Hartnell, 39. Atkinson. Střely na branku: 42:26. Diváci: 20.027. Hvězdy utkání: 1. Bobrovskij, 2. Tjutin (oba Columbus), 3. Abdelkader (Detroit).

San Jose - Nashville 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky:
37. Hertl, 60. Wingels (Hertl). Střely na branku: 21:35. Diváci: 17.562. Hvězdy utkání: 1. Niemi, 2. Hertl, 3. Tierney (všichni San Jose).

St. Louis - Philadelphia 1:0 po sam. nájezdech
Branka: rozh. nájezd Oshie. Střely na branku: 35:28. Diváci: 19.600. Hvězdy utkání: 1. Elliott (St. Louis), 2. Mason (Philadelphia), 3. Jaškin (St. Louis).

Colorado - New Jersey 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 23. a rozh. nájezd Iginla - 35. Greene. Střely na branku: 29:24. Diváci: 14.607. Hvězdy utkání: 1. Varlamov, 2. Iginla (oba Colorado), 3. Greene (New Jersey).

Vancouver - Los Angeles 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Branky: 17. Toffoli, 24. Justin Williams, 41. Kopitar, 56. Gáborík. Střely na branku: 19:20. Diváci: 18.663. Hvězdy utkání: 1. Quick, 2. Williams, 3. Kopitar (všichni Los Angeles).

Arizona - Chicago 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Branky: 5. Rieder - 9. Shaw, 53. B. Richards. Střely na branku: 18:44. Diváci: 17.534. Hvězdy utkání: 1. B. Richards (Chicago), 2. M. Smith (Arizona), 3. Crawford (Chicago).

Florida - Winnipeg 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Branky: 17. MacKenzie, 38. Boyes (Jágr), 57. Barkov (Jágr), 60. Bjugstad - 30. Scheifele, 47. Stafford (Frolík, Tlustý). Střely na branku: 20:20. Diváci: 9.819. Hvězdy utkání: 1. Barkov, 2. Huberdeau, 3. Jágr (všichni Florida).

3. Chicago 67 40 6 21 192:155 86
4. Minnesota 67 37 7 23 192:170 81
5. Winnipeg 68 33 12 23 189:185 78
6. Colorado 68 31 11 26 181:191 73
7. Dallas 68 31 10 27 214:224 72