Jágr vs. Howe. Existuje jen pár výjimečných, musíš být jiný, říká Gretzky

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
7. 3. 2016 12:06
Jeden naskočil do NHL v roce 1946 a poslední zápas sehrál v roce 1980. Druhý nejslavnější hokejovou soutěž planety poprvé okusil v roce 1990 a hraje ji dodnes. Řeč není o nikom jiném než o Gordiem Howeovi a Jaromíru Jágrovi.
Nejlepší hokejová trojice všech dob?
Nejlepší hokejová trojice všech dob? | Foto: ČTK, Sport

Praha - Jeden naskočil do NHL v roce 1946 a poslední zápas sehrál v roce 1980. Druhý nejslavnější hokejovou soutěž planety poprvé okusil o deset let později a hraje ji dodnes. Řeč není o nikom jiném než o Gordiem Howeovi a Jaromíru Jágrovi.

Srovnání těchto dvou legend je vůbec fascinující. Howe hrál do 52 let, Jágr minulý měsíc dovršil 44. rok života. Ohromující sportovní dlouhověkost však není jediným bodem podobnosti či kontrastu mezi těmito dvěma hvězdami.

Ze zvláštní perspektivy se na oba dívá "The Great One" alias Wayne Gretzky. Ten se totiž na ledě potkal s oběma těmito famózními pravými křídly. "Existuje jen pár výjimečných, kteří se dokázali dostat na takový level: Jágr, Howe, Chris Chelios, Mark Messier a Jean Beliveau. Abys to dokázal, musíš být jiný, zvláštní člověk," řekl Gretzky v nedávném rozhovoru pro IIHF.com.

Základ úspěchu? Láska k hokeji

Howe byl od malička Gretzkého idolem. V roce 1979 se spolu dokonce potkali v All Star týmu WHA (pozn. dřívější konkurenční soutěž NHL), když se ve třech zápasech střetli s Dynamem Moskva. Mladičkému Waynovi se tak splnil jeho dětský sen. Nakonec Gretzky prolomil všechny rekordy, které jeho vzor stanovil.

Co se týče Jágra, česká osmašedesátka byla jediným hráčem kromě Gretzkyho a Lemieuxe, který dokázal v letech 1981 až 2001 vyhrát kanadské bodování NHL. Navíc dokázal zvítězit i na naganských olympijských hrách, jediné olympiádě, které se zúčastnil i Gretzky.

Nejproduktivnější hráč historie NHL podle svých slov ví, díky čemu mohli Howe a Jágr tak extrémně vyniknout.

"Chodí za mnou rodiče a ptají se, kolik hodin denně musí jejich syn cvičit, aby byl hvězda. Já jim vždycky odpovídám to samé: 'Nevím, já jsem nikdy necvičil. Jen jsem měl v srdci obrovskou vášeň pro hru. Miloval jsem ji a dělal jsem ji celý den, každý den.' A kluci jako Jágr nebo Howe to mají stejně. Prostě milují všechno, co se hokeje týče," rozpovídala se slavná devětadevadesátka.

Jágrovo předloktí? Něco nevídaného

Základ stavební kámen úspěchu obou mužů se začal stavět od raného dětství. Jágr a Mr. Hockey, jak se Howeovi přezdívalo, od mládí manuálně pracovali. Útočník Floridy rozvíjel svou fenomenální fyzickou sílu na statku v Kladně. Tam sedm hodin denně pracoval a vypracoval si tak své obrovské předloktí.

Když přišel v 18 letech na kemp Pittsburghu, své budoucí spoluhráče ohromil svou silou. Zatímco oni v testu síly v zápěstí dosahovali hodnot kolem 30 až 40 kilogramů, teenager z Československa "zmáčkl" lehce 54 kilo. 

Na druhé straně Howe pracoval od patnácti let se svým otcem na stavbách. Den co den tahal čtyřicetikilové kvádry cementu. Tyto fyzické základy pak u obou vedly k zdatnosti, pracovní morálce a houževnatosti.

Ani jeden z nich však své síly nikdy nezneužíval pro fauly či potyčky. Velmi málo se pral i Gordie Howe. S podivem pak je, proč právě jeho jméno nese typ hat-tricku, při kterém hráč v zápase vstřelí gól, získá asistenci a porve se.

Oba se však v mnoha ohledech lišili

Co však obě legendy lehce odlišuje, je to, že Jágr nebyl nikdy s nikým spárován. Nikdy neměl svého hlavního rivala. Gretzky měl Lemieuxe, Crosby má v současnosti Ovečkina. Jágr ale nikoho takového neměl. 

Zajímavý je rovněž věk, ve kterém oba dosáhli svých nejlepších sezon v NHL. Ta Howeova přišla až v roce 1969. Bylo mu 41 let a on v dresu Detroitu Red Wings získal 103 bodů. Jágr prožil životní sezonu mnohem dříve, konkrétně v roce 1996, když v barvách Pittsburghu nahrál ve svých čtyřiadvaceti letech 149 kanadských bodů.

Oba se liší i rodinným životem. Howe, kterému je nyní už 87 let, se zdál být dokonalým otcem rodiny. Byl celý život ženatý s jednou ženou, měl čtyři děti, z nichž dvě dokonce hrály NHL. To Jágr nikdy ženatý nebyl, ač mu ložnicí prošlo za ta léta mnoho žen. (Tou aktuální je Veronika Kopřivová, více o ní zde).

Liší se taky počtem získaných trofejí...

Srovnání trofejí v NHL: Howe vs. Jágr

Stanley Cup: Howe 4x - Jágr 2x

Hart Trophy (nejužitečnější hráč): Howe 6x - Jágr 1x

Art Ross Trophy (vítěz kan. bodování): Howe 6x - Jágr 5x

Čtyřiačtyřicetiletý český křídelník je však podstatně úspěšnější na mezinárodním poli. Je členem IIHF Triple Gold Clubu. Kromě toho, že je olympijským vítězem, vyhrál i dvě zlata z mistrovství světa a mnoho dalších medailí.

Plat? Nesrovnatelné 

Zajímavé, avšak těžko srovnatelné je i měřítko finanční. Jágr si za svou kariéru přišel na více než 150 milionů dolarů. Howe pobíral v dobách své největší slávy 50 tisíc dolarů měsíčně. 

Sportovci častokráte bývají i módními ikonami, které udávají trendy. Vyloženě takovým nikdo z této dvojice nebyl, avšak  do dějin NHL se Jágr nesmazatelně zapsal už svým účesem. Konzervativní Ameriku totiž rozvlnil svojí dlouhou "dekou" a oslavami gólů. U Howea byste něco podobného hledali marně.

Jágrova story ale ještě nekončí. Aktuálně získal v NHL 1850 bodů, na chlup stejně jako Gordie Howe. Pokud zůstane zdráv a motivován, mohl by v sezoně 2017/18 překonat Kanaďanův absolutní rekord soutěže v počtu odehraných zápasů, nebo se dostat na druhé místo v počtu vstřelených gólů.

A jak se na to všechno dívá velký Wayne?

"Držím mu palce! Je to skvělý příběh a on hraje neuvěřitelně. Jsme s Jaromírem velcí přátelé a já jsem šťastný za něho. Hrome, doufám, že bude hrát aspoň dalších pět let!"

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy