Jágr vs. Howe. Existuje jen pár výjimečných, musíš být jiný, říká Gretzky

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
7. 3. 2016 12:06
Jeden naskočil do NHL v roce 1946 a poslední zápas sehrál v roce 1980. Druhý nejslavnější hokejovou soutěž planety poprvé okusil v roce 1990 a hraje ji dodnes. Řeč není o nikom jiném než o Gordiem Howeovi a Jaromíru Jágrovi.
Nejlepší hokejová trojice všech dob?
Nejlepší hokejová trojice všech dob? | Foto: ČTK, Sport

Praha - Jeden naskočil do NHL v roce 1946 a poslední zápas sehrál v roce 1980. Druhý nejslavnější hokejovou soutěž planety poprvé okusil o deset let později a hraje ji dodnes. Řeč není o nikom jiném než o Gordiem Howeovi a Jaromíru Jágrovi.

Srovnání těchto dvou legend je vůbec fascinující. Howe hrál do 52 let, Jágr minulý měsíc dovršil 44. rok života. Ohromující sportovní dlouhověkost však není jediným bodem podobnosti či kontrastu mezi těmito dvěma hvězdami.

Ze zvláštní perspektivy se na oba dívá "The Great One" alias Wayne Gretzky. Ten se totiž na ledě potkal s oběma těmito famózními pravými křídly. "Existuje jen pár výjimečných, kteří se dokázali dostat na takový level: Jágr, Howe, Chris Chelios, Mark Messier a Jean Beliveau. Abys to dokázal, musíš být jiný, zvláštní člověk," řekl Gretzky v nedávném rozhovoru pro IIHF.com.

Základ úspěchu? Láska k hokeji

Howe byl od malička Gretzkého idolem. V roce 1979 se spolu dokonce potkali v All Star týmu WHA (pozn. dřívější konkurenční soutěž NHL), když se ve třech zápasech střetli s Dynamem Moskva. Mladičkému Waynovi se tak splnil jeho dětský sen. Nakonec Gretzky prolomil všechny rekordy, které jeho vzor stanovil.

Co se týče Jágra, česká osmašedesátka byla jediným hráčem kromě Gretzkyho a Lemieuxe, který dokázal v letech 1981 až 2001 vyhrát kanadské bodování NHL. Navíc dokázal zvítězit i na naganských olympijských hrách, jediné olympiádě, které se zúčastnil i Gretzky.

Nejproduktivnější hráč historie NHL podle svých slov ví, díky čemu mohli Howe a Jágr tak extrémně vyniknout.

"Chodí za mnou rodiče a ptají se, kolik hodin denně musí jejich syn cvičit, aby byl hvězda. Já jim vždycky odpovídám to samé: 'Nevím, já jsem nikdy necvičil. Jen jsem měl v srdci obrovskou vášeň pro hru. Miloval jsem ji a dělal jsem ji celý den, každý den.' A kluci jako Jágr nebo Howe to mají stejně. Prostě milují všechno, co se hokeje týče," rozpovídala se slavná devětadevadesátka.

Jágrovo předloktí? Něco nevídaného

Základ stavební kámen úspěchu obou mužů se začal stavět od raného dětství. Jágr a Mr. Hockey, jak se Howeovi přezdívalo, od mládí manuálně pracovali. Útočník Floridy rozvíjel svou fenomenální fyzickou sílu na statku v Kladně. Tam sedm hodin denně pracoval a vypracoval si tak své obrovské předloktí.

Když přišel v 18 letech na kemp Pittsburghu, své budoucí spoluhráče ohromil svou silou. Zatímco oni v testu síly v zápěstí dosahovali hodnot kolem 30 až 40 kilogramů, teenager z Československa "zmáčkl" lehce 54 kilo. 

Na druhé straně Howe pracoval od patnácti let se svým otcem na stavbách. Den co den tahal čtyřicetikilové kvádry cementu. Tyto fyzické základy pak u obou vedly k zdatnosti, pracovní morálce a houževnatosti.

Ani jeden z nich však své síly nikdy nezneužíval pro fauly či potyčky. Velmi málo se pral i Gordie Howe. S podivem pak je, proč právě jeho jméno nese typ hat-tricku, při kterém hráč v zápase vstřelí gól, získá asistenci a porve se.

Oba se však v mnoha ohledech lišili

Co však obě legendy lehce odlišuje, je to, že Jágr nebyl nikdy s nikým spárován. Nikdy neměl svého hlavního rivala. Gretzky měl Lemieuxe, Crosby má v současnosti Ovečkina. Jágr ale nikoho takového neměl. 

Zajímavý je rovněž věk, ve kterém oba dosáhli svých nejlepších sezon v NHL. Ta Howeova přišla až v roce 1969. Bylo mu 41 let a on v dresu Detroitu Red Wings získal 103 bodů. Jágr prožil životní sezonu mnohem dříve, konkrétně v roce 1996, když v barvách Pittsburghu nahrál ve svých čtyřiadvaceti letech 149 kanadských bodů.

Oba se liší i rodinným životem. Howe, kterému je nyní už 87 let, se zdál být dokonalým otcem rodiny. Byl celý život ženatý s jednou ženou, měl čtyři děti, z nichž dvě dokonce hrály NHL. To Jágr nikdy ženatý nebyl, ač mu ložnicí prošlo za ta léta mnoho žen. (Tou aktuální je Veronika Kopřivová, více o ní zde).

Liší se taky počtem získaných trofejí...

Srovnání trofejí v NHL: Howe vs. Jágr

Stanley Cup: Howe 4x - Jágr 2x

Hart Trophy (nejužitečnější hráč): Howe 6x - Jágr 1x

Art Ross Trophy (vítěz kan. bodování): Howe 6x - Jágr 5x

Čtyřiačtyřicetiletý český křídelník je však podstatně úspěšnější na mezinárodním poli. Je členem IIHF Triple Gold Clubu. Kromě toho, že je olympijským vítězem, vyhrál i dvě zlata z mistrovství světa a mnoho dalších medailí.

Plat? Nesrovnatelné 

Zajímavé, avšak těžko srovnatelné je i měřítko finanční. Jágr si za svou kariéru přišel na více než 150 milionů dolarů. Howe pobíral v dobách své největší slávy 50 tisíc dolarů měsíčně. 

Sportovci častokráte bývají i módními ikonami, které udávají trendy. Vyloženě takovým nikdo z této dvojice nebyl, avšak  do dějin NHL se Jágr nesmazatelně zapsal už svým účesem. Konzervativní Ameriku totiž rozvlnil svojí dlouhou "dekou" a oslavami gólů. U Howea byste něco podobného hledali marně.

Jágrova story ale ještě nekončí. Aktuálně získal v NHL 1850 bodů, na chlup stejně jako Gordie Howe. Pokud zůstane zdráv a motivován, mohl by v sezoně 2017/18 překonat Kanaďanův absolutní rekord soutěže v počtu odehraných zápasů, nebo se dostat na druhé místo v počtu vstřelených gólů.

A jak se na to všechno dívá velký Wayne?

"Držím mu palce! Je to skvělý příběh a on hraje neuvěřitelně. Jsme s Jaromírem velcí přátelé a já jsem šťastný za něho. Hrome, doufám, že bude hrát aspoň dalších pět let!"

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

S NASA poletí příští měsíc do vesmíru první Američanka domorodého původu

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyšle 29. září posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Její součástí a zároveň i velitelkou mise bude astronautka Nicole Anuapuová Mannová, která se stane první domorodou Američankou ve vesmíru. Informoval o tom dnes web stanice BBC.

Mannová má kořeny v indiánském kmeni Vailakiů a jako velitelka mise bude zodpovědná za všechny fáze letu. S sebou si může do vesmíru vzít maximálně 1,4 kilogramu osobních věcí. Mannová serveru Indian Country Today řekla, že mezi nimi nebude chybět indiánský lapač snů, který jí dala matka, když byla malá.

"Myslím, že je důležité, abychom zprávy jako tyto šířili v naší komunitě, aby si i jiné domorodé děti uvědomily, že překážky, které tu vždycky byly, skutečně začínají mizet," uvedla astronautka.

Společně s Mannovou se mise Crew-5 v kosmické lodi Dragon 2 společnosti Space X zúčastní americký astronaut Josh Cassada, ruská kosmonautka Anna Kikinová a japonský astronaut Kóiči Wakata. Tým během pobytu na ISS provede 250 vědeckých experimentů, které jsou podle NASA zaměřené jak na život na Zemi, tak na další objevování vesmíru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy