Další milník, Jágr je v bodování NHL všech dob už čtvrtý

Aktualizováno 3. 4. 2015 7:12
Jaromír Jágr dohnal Rona Francise na čtvrtém místě v historické tabulce kanadského bodování NHL.

New York - Jaromír Jágr pomohl ve čtvrtečním utkání gólem a nahrávkou k výhře Floridy nad Carolinou 6:1 a dohnal svého bývalého spoluhráče z Pittsburghu Rona Francise na čtvrtém místě v historické tabulce kanadského bodování hokejové NHL.

Český útočník má nyní na svém kontě 1798 bodů za 721 branek a 1077 asistencí, na třetího Gordieho Howea ztrácí 52 bodů.

Florida soupeře rozstřílela

Jágr ve druhé třetině nejdřív nahrával na branku Brandona Pirriho, aby pak přidal svůj 16. gól v sezoně. Stalo se tak po přihrávce Alexandera Barkova a Panthers vedli už 3:0.

Za další tři minuty přidal Barkov čtvrtý gól, ve třetí třetině triumf domácích pečetil dvěma trefami Vincent Trocheck. Jágr byl po zápase vyhlášen jeho druhou hvězdou.

Video z Jágrova gólu a asistenci si prohlédněte ZDE

Dostižený Francis je shodou okolností koučem a minoritním akcionářem právě klubu Hurricanes, jejž Jágrova Florida porazila.

Kanadské bodování NHL všech dob

1. Wayne Gretzky 2857
2. Mark Messier 1887
3. Gordie Howe 1850
4. Jaromír Jágr a Ron Francis 1798

"Říkám vám to každý den, kdy se mě ptáte. Tenhle tým je ohromně talentovaný," konstatoval Jágr. "Když hrajeme dobře, můžeme porazit kohokoliv. A ještě jsme neskončili. Musíme vyhrát zbývající čtyři zápasy a spoléhat, že se stane zázrak," uvedl třiačtyřicetiletý veterán.

"Od začátku do konce to byl dnes výborný výkon. Bohužel, ostatní dnešní výsledky nám moc nenahrávají, ale my se musíme soustředit sami na sebe," řekl trenér Gerard Gallant.

Navzdory vysokému vítězství se ale Panterům znovu zmenšila naděje na postup do play off. Čtyři zápasy před koncem základní části totiž stále ztrácí v tabulce Východní konference šest bodů na osmý Boston, který otočil duel v Detroitu z 0:2 na 3:2.

Bruins otočili za 15 minut

Bruins i Red Wings tak nyní mají na kontě shodný počet 93 bodů, o tři více než devátá Ottawa, která porazila 2:1 v prodloužení Tampu Bay. Senators i Detroit ale mají jeden zápas k dobru.

Boston prohrával v Detroitu ještě 15 minut před koncem třetí třetiny 0:2, když brankář domácích Petr Mrázek hájil 45 minut čisté konto. Jenže pak dorážkou v přesilové hře snížil Carl Söderberg, za další dvě minuty po skvělé akci Reillyho Smithe vyrovnal Loui Eriksson a obrat dokonal dvě minuty a osm sekund před koncem základní hrací doby svým premiérovým gólem v NHL obránce Zach Trotman.

Čtyřiadvacetiletý bek si sjel s pukem na hokejce od modré čáry podél pravého mantinelu až do kruhu pro vhazování a ač byl atakován jedním ze soupeřů, střelou švihem nečekaně překonal Mrázka.

"Snažil jsem se vypálit po ledě do betonů, aby byla šance na dorážku. A ono to prošlo až do branky. V první chvíli jsem tomu nechtěl uvěřit. Byl jsem u vytržení. Neskutečný pocit," radoval se Trotman, který po dvou premiérových zápasech v minulé sezoně letos odehrál za Boston 23 utkání. "Jsem neskutečně šťastný. Je to tak úžasné, že se to ani nedá vyjádřit slovy."

Mrázka mrzí poslední gól

Český gólman měl samozřejmě opačné dojmy. "Ten poslední gól bych rád vymazal. Myslel jsem si, že tu střelu mám a najednou mi prošla za záda," litoval Mrázek, který si připsal 22 zákroků. "Je to obrovské zklamání. Ve hře dnes byly dva důležité body a my nemáme ani jeden."

Mrázka, který svými posledními výkony odsunul z branky týmovou jedničku Jimmyho Howarda, zastínil gólman Bostonu Tuukka Rask, jenž pochytal 35 střel. "Odehráli jsme velmi dobrý zápas. Měli jsme spoustu šancí, asi nejvíc za hodně dlouhou dobu. Ale Rask nás dnes vychytal a nedovolil nám dovést utkání k vítěznému konci," řekl kouč Detroitu Mike Babcock.

Obhájci stále bojují o play off

Situace se znovu zdramatizovala také v Západní konferenci, kde obhájci Stanleyova poháru z Los Angeles rozstříleli 8:2 Edmonton a na osmém místě vystřídali Winnipeg. Oba celky mají shodně 90 bodů, o bod i odehraný zápas méně než Calgary, které prohrálo 1:4 v St. Louis. Na jediný gól Flames přihrál Jiří Hudler, který bodoval posedmé z posledních osmi zápasů.

Vyrovnal se také boj o vítězství v kanadském bodování. Alexandr Ovečkin dvěma góly přispěl k výhře Washingtonu 5:4 po nájezdech v Montrealu, dva body za gól a asistenci si připsal také John Tavares při prohře New York Islanders 3:4 po nájezdech v Columbusu. Oba hráči ztrácejí už jen bod na lídra produktivity Sidneyho Crosbyho z Pittsburghu.

Statistika NHL:

Columbus - NY Islanders 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 2:1 - 0:0)

Branky: 8. Dubinsky, 52. Johnson, 57. Johansen, rozhodující sam. nájezd Letestu - 3. Boulton, 23. Tavares, 41. Strome. Střely na branku: 39:28. Diváci: 15.361. Hvězdy utkání: 1. Johansen, 2. Johnson, 3. Dubinsky (všichni Columbus).

Montreal - Washington 4:5 po sam. nájezdech (0:0, 3:2, 1:2 - 0:0)

Branky: 21. Petry, 35. Gilbert, 39. Eller, 56. Subban - 31. a 53. Ward, 35. a 52. Ovečkin, rozhodující sam. nájezd Brouwer. Střely na branku: 27:19. Diváci: 21.287. Hvězdy utkání: 1. Ovečkin (Washington), 2. Subban (Montreal), 3. Carlson (Washington).

Ottawa - Tampa Bay 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branky: 6. Stone, 65. Wiercioch - 17. Drouin. Střely na branku: 34:29. Diváci: 18.097. Hvězdy utkání: 1. Wiercioch, 2. Hammond (oba Ottawa), 3. Bishop (Tampa Bay).

Detroit - Boston 2:3 (0:0, 1:0, 1:3)

Branky: 30. Glendening, 43. Weiss (Židlický) - 46. Söderberg, 48. Eriksson, 58. Trotman. Střely na branku: 37:25. Diváci: 20.027. Brankář Petr Mrázek odchytal za Detroit 58:28 minuty, ze 25 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zákroků měl 88,0 procent.  Hvězdy utkání: 1. Rask (Boston), 2. Glendening (Detroit), 3. Trotman (Boston).

St. Louis - Calgary 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Branky: 2. Schwartz, 21. Stastny, 57. Lehterä, 58. Berglund - 24. Monahan (Hudler). Střely na branku: 43:18. Diváci: 19.308. Hvězdy utkání: 1. Stastny, 2. Pietrangelo, 3. Schwartz (všichni St. Louis).

Minnesota - NY Rangers 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)

Branky: 26. Pominville, 46. Vanek - 3. Moore, 15. Nash, 47. Miller. Střely na branku: 28:26. Diváci: 19.244. Hvězdy utkání: 1. Lundqvist, 2. McDonagh (oba Rangers), 3. Dumba (Minnesota).

Chicago - Vancouver 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Branky: 7. Teräväinen, 49. Toews, 51. Krüger - 19. Dorsett. Střely na branku: 38:36. Diváci: 21.901. Hvězdy utkání: 1. Crawford, 2. Krüger, 3. Teräväinen (všichni Chicago).

Florida - Carolina 6:1 (1:0, 3:0, 2:1)

Branky: 47. a 47. Trocheck, 20. Mitchell, 26. Pirri (Jágr), 34. Jágr, 37. Barkov - 59. Terry. Střely na branku: 35:32. Diváci: 9827. Hvězdy utkání: 1. Luongo, 2. Jágr, 3. Trocheck (všichni Florida).

Los Angeles - Edmonton 8:2 (3:0, 2:1, 3:1)

Branky: 8. a 44. Gáborík, 39. a 50. Carter, 3. Brown, 10. Doughty, 33. Nolan, 43. Regehr - 28. Purcell, 59. Eberle. Střely na branku: 33:30. Diváci: 18.230. Hvězdy utkání: 1. Gáborík, 2. Kopitar, 3. Carter (všichni Los Angeles).

3. x-Chicago 77 47 6 24 220:177 100
4. Minnesota 77 44 7 26 221:189 95
5. Winnipeg 77 39 12 26 217:204 90
6. Dallas 77 37 10 30 239:248 84
7. Colorado 77 35 12 30 207:218 82