Na ledě byl rabiát, ránu od něj schytal i sudí. Jihlavská legenda Válek slaví šedesát

Michal Muzikant
17. 2. 2020 14:31
V posledních dvou letech zažívá bývalý hokejový reprezentant Oldřich Válek samé šťastné chvíle. Loni byl uveden do Síně slávy českého hokeje, letos byl vlajkonošem Kraje Vysočina na zimní olympiádě dětí a mládeže a letos oslaví šedesáté narozeniny. K tomuto jubileu chystá jeho milovaná Dukla Jihlava 8.března velkolepou oslavu. účast přislíbily hvězdy jako Petr Čech, Dominik Hašek či Lukáš Krpálek.
Veteráni Česko - Slovensko: Oldřich Válek v jihlavském dresu
Veteráni Česko - Slovensko: Oldřich Válek v jihlavském dresu | Foto: Lukáš Caha

Na ledě by se měli představit i jeho synové Oldřich s Patrikem a mezi dalšími oslovenými, kteří by měli přijet oslavit narozeniny čtyřnásobného vítěze, jsou zvučná jména jako Viktor Ujčík, Robert Záruba, Martin Dejdar nebo Ondřej Vetchý.

Vítězná éra

Mezi ročníky 1981/1982 a 1984/1985 nenašla Dukla Jihlava ani jednoho přemožitele a oslavila čtyři tituly. "Bylo to skvělé období. Byli jsme výborná parta a doplňovali jsme se. I když jsem občas měl nějaké výstřelky, tak je trenéři tolerovali. Cítil jsem totiž, že jsem i přesto pro tým platný," vzpomíná Oldřich Válek.

Teď sleduje hokej už pouze z pohodlí domova. Po operaci kyčle a kolene je v invalidním důchodu a mrzí ho, že Jihlava není v extralize: "Jako duklák si myslím, že do nejvyšší soutěže patří, ale tuto sezonu to není dobré. Postup je otázka peněz. Je potřeba nakoupit hráče, kteří budou tým táhnout."

V minulosti kromě Dukly prošel také finskou ligou, kde oblékal dres Lahti. "Na tyhle dvě povedené sezony se nedá zapomenout," pokračuje. A je pravda, že nedá. V prvním ročníku totiž vyfasoval stopku na šestnáct zápasů, protože zmlátil rozhodčí. Rok nato se postrkoval s protihráčem, vjel mezi ně sudí a bombu dostal i on.

Po tomhle incidentu inkasoval zákaz činnosti na půl roku, a tak se uklidil do norského Stjernenu a později francouzského Chamonix. Platil za tvrdého útočníka s dobrou střelou a to viděli i v reprezentaci. S ní získal na mistrovstvích světa postupně všechny medaile. Chyběla mu pouze účast na olympiádě. "Jednou jsem onemocněl, podruhé jsem neměl takovou formu," lituje.

Ať mladí nikam nespěchají

I NHL pro něj zůstala nepoznanou. Přitom byl draftovaný týmem Minnesota North Stars, ale o jeho služby další zájem neprojevila. Přestože se mu emigrace příčila, tak si s odstupem času myslí, že měl utéct za oceán. Následně projevil zájem Québec, ale Minnesota jej nechtěla uvolnit.

Přesto zámořskou soutěž pečlivě sleduje. Je totiž fandou Chicaga Blackhawks: "Už odmalička jsem byl takový indián. Kane je jeden z nejlepších hráčů a jsem rád, že se daří i Dominiku Kubalíkovi, který je výborný střelec. Dukla i Chicago jsou srdcovka."

A i když on svoji šanci prováhal, mladým radí, aby nikam nespěchali a předvedli se nejprve doma. "Pokud jsou talentovaní a nechají je hrát, tak by jednu nebo dvě sezony měli odehrát tady a v jednadvaceti to zúročí v NHL. V sedmnácti odcházet je brzo, protože hrají na farmách a dostane se tam jeden z padesáti," zdůvodňuje svůj názor.

Zároveň ale vidí pro český hokej velkou nepříjemnost. Na mladé hokejisty a rodiče podle něj čeká plno nástrah: "Hokej je nesmírně náročný časově a peněžně. Hrají jej hlavně děti movitých a ne všichni rodiče na to mají, protože čím je hokejista starší, tím to stojí víc, a právě v tomto vidím největší úmrtnost talentů, kterých v Česku mnoho nemáme a potřebujeme je."

 

Právě se děje

před 37 minutami

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy