Bizarní běloruské finále. Odvolaný brankář zasáhl ze střídačky do hry, nic se nedělo

2. 4. 2020 15:17
V době koronavirové pandemie jsou takřka všechny sportovní soutěže zastaveny, a tak se zrak sázkařů nebo těch nejzarytějších fanoušků upíná na Bělorusko, kde se v klidu rozehrála fotbalová liga a kde vrcholí hokejová soutěž. V jejím druhém finále na sebe strhl pozornost nesportovním zákrokem gólman Igor Brikun.
Brankář Igor Brikun si v rámci hokejové Ligy mistrů zachytal na ledě Třince.
Brankář Igor Brikun si v rámci hokejové Ligy mistrů zachytal na ledě Třince. | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Jeho tým Junosť Minsk v sobotu snížil ve třetí třetině duelu proti Šachtaru Salihorsk na 2:3 a trenér ve snaze o vyrovnání sáhl k odvolání Brikuna.

Hostující Salihorsk se v poslední minutě hnal do šance a mohl definitivně rozhodnout. Ruský útočník Andrej Feklistov unikal kolem mantinelu a v té chvíli do hry zasáhl gólman Minsku Brukin. Natáhl se ze střídačky a vypíchl Feklistovovi kotouč holí. Forvard Šachtaru se nestačil divit.

Nesportovní zásah Brikuna na konci druhého finále běloruské ligy:

Situace je ještě bizarnější tím, že ji rozhodčí naprosto přehlédli a na protesty Feklistova nijak nereagovali. Faktem je, že Brikun svému týmu ale spíše uškodil, neboť puku se posléze zmocnil jiný hráč Salihorsku a přihrál před odkrytou bránu Iljovi Kambovičovi.

Kambovičovi střela ve stoprocentní šanci sice vůbec nesedla, ale hosté i tak udrželi náskok až do konce a srovnali ve finálové sérii na 1:1. Zřejmě díky tomu se trenér Salihorsku Juri Fajkov po zápase zdržel jakéhokoliv komentáře k nesportovnímu momentu.

Brikun nebyl ani dodatečně potrestán a v úterý i ve středu nastoupil v Salihorsku do branky ke třetímu i čtvrtému utkání finále. Dostal v nich jediný gól a výrazně Junosti pomohl k výhrám 2:1 v prodloužení a 3:0.

Dá se očekávat, že 33letý brankář, který si zachytal také na mistrovství světa 2015 v Ostravě, dostane šanci i v pátečním pátém finále. Pokud v něm Junosť vyhraje, obhájí titul z loňského roku a devátým prvenstvím potvrdí pozici historicky nejúspěšnějšího klubu v běloruské lize.