Hráčům chybí vojna, svaz proto oprášil myšlenku Dukly. Pomůže k medailím systém vytvořený komunisty?

Adam Sušovský Adam Sušovský
23. 6. 2017 6:33
Hokejový svaz chce pomoct přechodu juniorů do dospělého hokeje nápadem, který kopíruje systém armádních Dukel. Reprezentanti do dvaceti let, kteří si nevybojují místo v dospělé extralize, dostanou šanci hrát WSM ligu za Litoměřice. "Já tomu pracovně taky říkám Dukla. On tam v podstatě pro hráče vojenský režim bude. V klubu budou pod dohledem, budou mít dobré jídlo a musí dodržovat určitý režim," řekl šéf českého hokeje Tomáš Král.
Samá zklamání. Juniorská reprezentace na MS už dvanáct let neprošla čtvrtfinále. Prolomit prokletí chce nejpozději za tři roky na domácím šampionátu. Pomoct k tomu má projekt s krycím názvem Dukla.
Samá zklamání. Juniorská reprezentace na MS už dvanáct let neprošla čtvrtfinále. Prolomit prokletí chce nejpozději za tři roky na domácím šampionátu. Pomoct k tomu má projekt s krycím názvem Dukla. | Foto: ČTK

Praha - Jiří Šlégr jako hokejista vyhrál, co se dalo. Spolu s Jaromírem Jágrem je jediným Čechem v prestižním Triple Gold Clubu. Doma má tedy prsten pro vítěze Stanley Cupu i zlaté medaile z olympiády a mistrovství světa. Když se dnes ohlédne na stav českého hokeje, podobně jako další jeho legendy nemůže být spokojený.

"Myslím, že našim mladým hokejistům chybí vojna. Já na ní sice kdysi nebyl, protože jsem už v šestnácti hrál za dospělé, ale tehdy bylo snazší se mezi ně dostat," říká. Ne jen tak do větru. Stal se totiž ambasadorem projektu hokejového svazu s krycím názvem Dukla. 

O co konkrétně jde? O nový rozvojový program pro hráče juniorské reprezentace, který svaz připravuje ve spolupráci s klubem HC Stadion Litoměřice. Právě v jeho barvách by měli v příští sezoně působit všichni potenciální juniorští reprezentanti, kteří se neprosadí v kádrech svých extraligových klubů. 

Věc se má ve zkratce takhle: Mladí hokejisté ročníku 1998 a 1990, již nemají na to, hrát extraligu, tak dostanou možnost hrát WSM ligu, druhou nejvyšší českou soutěž. Profesionální kontrakty jim budou pokračovat ve vlastních klubech, které jim dál budou vyplácet výplaty, svaz za ně ale bude hradit bydlení a náklady na jejich rozvoj v Litoměřicích. Jedním šmahem se tak má vyřešit tíživý problém českého hokeje o zabudování mladých hráčů do dospělého hokeje. 

"Zodpovědnost za výchovu mladých hráčů by měla být především na straně klubů, pro které to má sportovní i ekonomický význam. My se ale snažili různými opatřeními je přinutit, aby mladíci v dospělém hokeji hráli, a ne se jen vozili na zápasy jako zavazadla. Bohužel se často stávalo, že mladí hráči cestovali přes celou republiku zbytečně, nebo hráli jen dvě tři minuty na zápas," říká k problému šéf svazu Tomáš Král

Spolupráce s Litoměřicemi má mladým hokejistům v dospělém hokeji vytvořit další prostor. A není to jediný nástroj. Jak už je známo, týmy od příští sezony nebudou z WSM ligy sestupovat. I od toho si svaz slibuje, že na soupiskách přibude mladších hráčů. 

"Kolem nesestupování byla spousta diskusí. Svaz tahle opatření přijal z jednoho jediného důvodu, aby se vytvořil prostor pro mladé. A to vše k horizontu domácího MS dvacítek za tři roky," říká Král. 

"Kdyby tady bylo prostředí takové jako ve Švédsku nebo ve Finsku, vůbec bychom takové opatření dělat nemuseli. Tam v nižších soutěžích tvoří týmy z 80 % mladí hráči. Protože tady to tak nefunguje, rozhodli jsme se pro tenhle krok. Zmizí tím úplně argument, že kluby nemohou mladé hráče hrát, protože na to nemají a byl by tím ohrožen sestup týmu. Argument, že ve WSM lize nebude o co hrát, je pro mě naprosto nepochopitelný, až z něho žasnu. Je tak blbej, že mi úplně bere sílu tohle poslouchat. Kdyby se ke svému sportovnímu životu s takovou filozofií stavěl třeba Jirka Šlégr, v Triple Gold Clubu nikdy není. V každém sportu má jít přece o to, aby se vyhrávalo. Tohle mě štve nejvíce. Lidé u nás přemýšlejí, jak nesestoupit, místo aby dumali nad tím, jak příští zápas vyhrát," rozvášnil se šéf českého hokeje na tiskové konferenci. 

Ale už zase zpět k projektu "Dukla", který od nové sezony vznikne v Litoměřicích.

Svaz totiž upozorňuje, že na rozdíl od někdejších armádních Dukel je program založen vyloženě na principu dobrovolnosti. Pokud tedy extraligové kluby nebudou souhlasit s hostováním svých hráčů v Litoměřicích, hráči tam hrát nebudou.

Velmi zajímavé proto je, že v prvním výběru hráčů (najdete ho na konci článku), kteří by za Litoměřice mohli příští sezonu nastupovat, figurují jen hokejisté z klubů v Čechách. Ani jeden moravský klub zatím s Litoměřicemi nespolupracuje. 

Třinec pochopitelně proto, že má v první lize vlastní farmu ve Frýdku-Místku, další využívají úspěšné hostování v jiných klubech. Brno v Třebíči, Vítkovice třeba v Havířově.

"Dohodli jsme se tak, že trenéři našich reprezentací do dvaceti a devatenácti let vyberou kádry, se kterými budou pracovat s perspektivou juniorského mistrovství. A těmhle hráčům potažmo jejím klubům dáme možnost, že budou hrát stabilně v Litoměřicích. Proč zrovna Litoměřice? Protože je to kousek od Prahy a tamní stadión má všechny parametry zázemí, které pro takové hráče potřebujeme. Je tam zrekonstruovaný stadion s možností jejich ubytování a stravování, tělocvična, rozcvičovna či rehabilitace," říká Král. 

"Já tomu pracovně taky říkám Dukla. On tam v podstatě pro hráče vojenský režim bude. V klubu budou pod dohledem, budou mít dobré jídlo a musí dodržovat určitý režim. Jednání s kluby pořád probíhají a jejich ochota do toho jít je nadprůměrná. Protože jsme v Čechách, vůbec jsem si nemyslel, že to bude vnímáno tak kladně," říká Král. 

Mezi hráči na prvním seznamu zaujalo několik jmen, která už si třeba extraligu vyzkoušela. Nejvíce zaujme asi útočník Pardubic Filip Zadina, který letos za Dynamo odehrál pětadvacet zápasů. A NHL ho hodnotí jako jednoho z nejvýše postavených hokejistů draftu v roce 2018. Podle současných žebříčků by mohl dosáhnout dokonce na čtvrté místo. 

Že i takový talent skončí v příští sezoně v Litoměřicích, ale z výše zmíněných důvodů není jisté. Zadina může v létě získat místo v sestavě Pardubic. Taky ale existuje varianta, že by zkusil štěstí v zámoří už v juniorských soutěžích. 

Na tiskové konferenci ale zazněl z úst Šlégra ten názor, že odchod do Ameriky nemusí být řešením. Minimálně s ohledem na pozici v juniorské reprezentaci. "Máme zkušenost, že se nám na šampionátech nedaří najít správné hráče ze zámoří, proto by možná bylo nasnadě brát víc ty naše, o kterých budeme v Litoměřicích dobře vědět. Dávat jím do budoucna více šancí," řekl legendární obránce.

Myšlenku zapojit takhle mladé hokejisty do profesionálního hokeje už si pochovaloval i nový trenér juniorské reprezentace Filip Pešán - rozhovor s nim čtěte ZDE.

Otázkou zůstává, kde skutečně tkví problém českého hokeje a zda myšlenka neřeší na rozdíl od příčin jen následky. Jinými slovy: Zda mladí hokejisté nehrají ve svých týmech kvůli strachu trenérů a klubů ze sestupu, jak si myslí svaz. A nebo zda mladí hokejisté nedostávají šanci proto, že do jejich věku není mládežnický systém produkovat větší kvalitu. 

Podobně jako nyní Češi začali uvažovat už před devíti lety Slováci. Jejich juniorská reprezentace hraje pravidelně několik zápasů sezony dokonce v rámci nejvyšší slovenské soutěže, má tam však mizerné výsledky. 

Když však před dvěma lety Slováci senzačním způsobem způsobem získali bronz na šampionátu juniorek, tehdejší trenér Ernest Bokroš přikládal zkušenostem z dospělého hokeje velkou váhu. Češi, konkrétně i prezdent svazu Král, ještě tehdy razili názor, že se podobnou cestou nevydají. 

Nyní svaz svůj tým ve WSM lize staví. Srovnávat se se Slovenskem ale nechce. Mimo jiné i proto, že v Litoměřicích budou působit i starší profesionální hokejisté. 

"Chtěli bychom mít v týmu přibližně šest starších hráčů v kabině, mezi kterými budou třeba Vítězslav Bílek, Aleš Pavlas nebo Jaroslav Kalla. Dalších dvanáct míst bude pro juniory," upřesnil myšlenku předseda Stadionu Daniel Sadil.

Hráči budou v klubu působit formou hostování, nikoliv střídavých startů. A bude se na ně vztahovat i hranice šestadvaceti odehraných zápasů v jedné lize, po které se musí rozhodnout, v jakém klubu stráví zbytek sezony.

Které hráče Litoměřice chtějí oslovit

Brankáři: 

Adam Brízgala (Sparta), Milan Klouček (Pardubice)

Obránci:

Lukáš Doudera (Litvínov), Radek Jeřábek (Sparta), Radim Šalda (Mountfield)

Útočníci:

Jan Bečvář (Litvínov), Jaroslav Dvořák (Hradec), Martin Havelka (Litvínov), Filip Helt (Litvínov), Matěj Chalupa (Plzeň), Matyáš Kantner (Plzeň), Petr Kodýtek (Plzeň), Vojtěch Komárek (Sparta), Radovan Pavlík (Hradec), Tomáš Pšenička (Sparta), Filip Zadina (Pardubice).

 

Právě se děje

Další zprávy