Hossa: Proč hraju za Lva? Rozhodla Praha a Sejejs

ČTK ČTK
17. 7. 2012 12:59
Marcel Hossa by měl být jednou z útočných hvězd pražského HC Lev, nováčka v KHL
Marcel Hossa
Marcel Hossa | Foto:

Praha - Touha zahrát si KHL takřka na domácí půdě, ale rovněž příchod generálního manažera Normundse Sejejse do klubového vedení rozhodly ve prospěch Lva Praha, když se ucházel o služby slovenského útočníka Marcela Hossy. Třicetiletý forvard sice nedosáhl věhlasu svého bratra Mariána, obávaného kanonýra Chicaga v zámořské NHL, přesto si i on v posledních letech vydobyl pověst dobrého střelce.

Přes Rigu, Kazaň a Moskvu

Hossa působí v KHL již od sezony 2008/09, před níž opustil zámořskou NHL. V soutěži považované za nejkvalitnější v Evropě hájil barvy Dinama Riga, Kazaně a Spartaku Moskva. Nyní bude oblékat dres nováčka soutěže. "Rozhodlo hlavně to, že je to pro mě skoro jako doma," řekl novinářům Hossa, na jehož kontě je včetně play off i 251 duelů v NHL.

"Praha je skvělé město a navíc, když tu jako manažer nastoupil Normunds Sejejs, který byl mým manažerem už v Rize, nebylo nad čím přemýšlet. Opět jsme se zkontaktovali a takhle to dopadlo. Známe se už docela dlouho a mohu potvrdit, že to sehrálo velkou roli," přitakal Hossa.

Nadšený ze Sejejse

Držitel stříbrné medaile z letošního mistrovství světa je nadšený, že s bývalým hráčem Litvínova a Karlových Varů Sejejsem může i nadále spolupracovat. "Je s ním skvělá spolupráce. Hovoří česky, slovensky i anglicky a my spolu máme mezi sebou dobrý vztah, ale se vzájemným respektem," uvedl Hossa.

Zatímco Lev mu předložil nabídku na angažmá, z bratislavského Slovanu, který rovněž vstoupí do KHL, se mu nikdo neozval. "Nic takového nepřišlo," potvrdil Hossa.

Rusko - československé souboje

I přesto bude mít mezi spoluhráči hodně Slováků - vedle Hossy jich je v současnosti na soupisce ještě pět. "Je samozřejmě super pocit, když máte v kabině vedle sebe kluky ze své země. Navíc znám hodně kluků z Čech, proti nimž jsem hrával. Osobně bych neměl problém, ani kdybych tu byl sám, ale je samozřejmě velké plus, když máte kolem sebe tolik lidí, co jsou vám blízcí," pochvaloval si Hossa.

Očekává, že tým bude kromě jiného hnát vpřed i zvýšená motivace proti Rusům, tradičním rivalům Čechů a Slováků na mezinárodní scéně. "Bude hodně záležet na nás, ale bereme toto mužstvo jako takový náš domácí tým a budeme se chtít předvést v co nejlepším světle, hlavně pak domácímu publiku," prohlásil Hossa.

Elitním střelcem KHL

V KHL má hodně odehráno, vydobyl si jméno uznávaného střelce - mohl by se zařadit k hráčům, kteří tým potáhnou. "Je tu ale více hráčů, kteří mají velké zkušenosti z KHL, zrovna tak jsou tu hráči se zkušenostmi z Ameriky. Je ještě předčasné hovořit, kdo by měl patřit k lídrům týmu," nechtěl Hossa předbíhat událostem.

Podobné to bylo i v případě pocitů, které zatím z týmu a jeho složení má. I proto, že hráči spolu zatím ještě ani netrénovali a s přípravou na ledě začnou až v neděli v Liberci.

"Sotva jsme se seznámili a ještě budeme potřebovat pár dnů, abychom se dali do kupy a trošku sblížili, ale podle mého to bude naprosto v pohodě," věří Hossa. "Je to pokaždé jiné, když jdete do nového týmu. Potřebujete se kolem sebe rozkoukat, ale myslím, že nebude problém," dodal Hossa.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy