Kaluž krve po Jágrově zásahu. Na lehátku se mi rozmotala hlava, popsal hrdina Honzík

ČTK ČTK
17. 3. 2019 8:56
Brankář David Honzík byl hrdinou hokejistů Jihlavy v druhém semifinále první ligy. V 33. minutě jej za stavu 2:0 pro Duklu nešťastně zasáhl padající Jaromír Jágr bruslí přes masku a pětadvacetiletý odchovanec Karlových Varů zanechal na ledě kaluž krve. Po rychlém ošetření se za 35 sekund hry vrátil do brankoviště a celkem 34 zákroky vychytal výhru 3:1. Neinkasoval, jediný gól dostal při záskoku Švéd Niklas Lundström.
Jaromír Jágr z Kladna (vlevo) se omlouvá a pomáhá zraněnému brankáři Jihlavy Davidu Honzíkovi.
Jaromír Jágr z Kladna (vlevo) se omlouvá a pomáhá zraněnému brankáři Jihlavy Davidu Honzíkovi. | Foto: ČTK

"Bylo to bruslí. Byla tam nějaká strkanice a zrovna myslím, že to byl Jágr. Padal a trefil mě tou patou přes mřížku. Naštěstí to dobře dopadlo, že mě brusle netrefila někam do krku nebo něco takového. Tohle je v pořádku," popsal novinářům Honzík se zašitým šrámem vedle pravého oka, z něhož ještě s potem stékaly zkrvavené kapky.

Jágr, který upadl po souboji s Janem Holým, se šel po roztržce Honzíkovi omluvit a byl první, kdo si všiml, že má problémy. Okamžitě gestikuloval a volal na pomoc jihlavského lékaře. Honzík hned po zranění netušil, zda se do utkání ještě vrátí.

"Ta louže krve, to nevypadlo vůbec dobře. Hrozně mě bolela hlava v tu chvíli, ale když jsem si lehnul na lehátko, tak se mi rozmotala. Doktor mě zašil, napil jsem se a šel hned zpátky. To je play off, dokud jsem aspoň trošku mohl, tak jsem šel," popsal Honzík.

Snížení Tomáše Plekance na 1:2 bleskově po zranění neviděl a v šatně chvíli myslel, že Dukla zvýšila náskok. "Jak je (kladenský) kotel nad námi, tak jsem myslel, že jsme dali gól my. Pak jsem se kouknul na televizi a dali oni, to mě hrozně mrzelo," podotkl gólman, který začal sezonu jako dvojka v extraligové Spartě a vypomáhal v první lize Slavii, ale na konci ledna zamířil do Jihlavy.

Lundströma mu bylo líto, jak při záskoku hned inkasoval. "Niklasovi jsem vůbec nezáviděl. Pro gólmana jít do rozjetého zápasu v jakékoliv situaci je těžké," připojil.

Při páteční prohře 1:4 chytal právě švédský gólman a Honzík dostal příležitost dnes. Dočkal se podruhé v play off, nastoupil předtím při výhře nad Litoměřicemi 4:2 v pátém utkání čtvrtfinále, v němž Dukla završila postup.

"Dozvěděl jsem se to včera po zápase. Nervozita žádná nebyla. Těšil jsem se, celý rok na to dřeme," popsal Honzík pocity před tím, než čelil týmu okolo Jágra a Plekance. "Oni jsou nebezpeční, ale druhá a třetí lajna s Vampolou i Zikmundem taky. Kladno není jen o první lajně," uvedl Honzík.

Nejtěžší chvíle prožíval podle svých slov od 54. minuty, kdy se Dukla bránila 115 sekund ve třech proti pěti. Honzík kryl největší šanci Plekance. "V jejich přesilovce pět na tři to bylo nejvíc nebezpečné. Bylo to ke konci zápasu a sil už moc není," řekl Honzík, který má za Karlovy a Spartu na kontě 54 zápasů v extralize.

Dukla, která suverénně ovládla základní část, podle něj poprvé v letošním play off předvedla výkon podle představ. "Říkali jsme si, že o tom jen mluvíme, jak musíme hrát, ale neděláme to. Dneska jsme konečně hráli výborně," prohlásil.

"Do zápasu jsme dobře vstoupili. Úplně jinak než do všech těch zápasů play off. Dneska jsme hráli opravdu playoffový zápas. Hráli jsem jako tým, blokovali jsme střely. Byl to od nás zápas hodný semifinále," podotkl Honzík.

Byl šťastný, že neinkasoval a pomohl k úspěchu. "Myslím, že kluci to tam čistili dneska dobře. Pár odražených puků tam bylo, ale naštěstí mě to všechno trefilo. Zvládli jsme to, zaplaťpánbůh," dodal Honzík.

Krvavé zranění utrpěl v sobotu i samotný Jágr, a to už v první třetině. "Soupeř mě tam omylem kopnul do žíly. Celou dobu to krvácelo. Nedá se nic dělat, takové je play off," řekl Jágr pro Českou televizi.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy