Holeček varuje: Švýcarskou hrozbu už v Soči nesmíme podcenit

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
21. 5. 2013 5:00
Hokejoví experti vyzdvihují výkony Švýcarska na letošním MS a upozorňují národní tým na příští střetnutí na olympiádě.
Švýcaři měli letos nad českými hokejisty navrch v obou vzájemných zápasech. Kdo se bude radovat na olympiádě v Soči?
Švýcaři měli letos nad českými hokejisty navrch v obou vzájemných zápasech. Kdo se bude radovat na olympiádě v Soči? | Foto: Reuters

Praha - Švédští hokejisté zlomili dlouhé prokletí domácích týmů a podeváté v historii usedli na trůn pro mistry světa.

Podle všeho zaslouženě. Ve finále totiž porazili do té doby nejlepší celek šampionátu - Švýcarsko.

"Postup Švýcarska do finále byl obrovským překvapením, i když při pohledu na jejich hru zase ne takovým," řekl pro Aktuálně.cz trenér Vladimír Růžička.

"Měli největší nasazení, nejlepší pohyb, tvrdost, vypracovali si spoustu šancí v každém zápase," vypočetl přenosti výběru ze země helvétského kříže bývalý gólman Jiří Holeček. "Až na to finále. Tam sice vedli, ale obrat Švédů je zlomil a odešli psychicky."

Před prestižní olympiádou v Soči, kde se Češi s oběma finalisty utkají už v základní skupině, proto varuje: "Už je oba budeme muset brát vážně."

Švýcaři už dozráli

Přes finálovou porážku je stříbro pro švýcarský hokej největším úspěchem v historii. Zároveň by se tímto výsledkem mohli definitivně přiřadit ke světové špičce.

"Udělali velký výkonnostní pokrok. Už nesázeli jen na bránění a tvrdost jako dřív, ale naučili se hrát i směrem dopředu a využívat šance," řekl k vzestupu Švýcarů Holeček.

"Do finále se dostali sice překvapivě ale zaslouženě, protože i v mládeži už dosahují slušných výsledků," chválí hokejovou práci v zemi pod Alpami Růžička.

Podle trenéra Slavie je však těžké předvídat, zda Švýcaři dokáží dosahovat na medaile pravidelně. "To se teprve uvidí. Každopádně je vidět, že jsou připravení a že jim jejich styl hry klape. Pokud budou hrát dál jako na letošním mistrovství, tak budou hodně silní, ale musí to nejdřív potvrdit."

Další prověrka v Soči

Nejbližší příležitost k tomu budou mít už za necelý rok na olympijských hrách v Soči. "Olympiáda bude trošku něco jiného. Budou tam jiná mužstva," upozorňuje Růžička. "I když Švýcaři se asi příliš měnit nebudou," uvědomuje si fakt, že v NHL mají jen pár jmen.

Právě na oba letošní finalisty narazí Češi hned v základní skupině, čtvrtým týmem je pak Lotyšsko.

Kromě tradičně silných Švédů jde tak rázem strach i ze Švýcarů. "Budeme si muset na ně dát pozor," zdvihá varovný prst Holeček, který se obává možného podcenění.

"V zápasech proti slabším soupeřům, ke kterým jsme počítali i Švýcarsko, jsme nehráli s maximálním nasazením. Hráči neměli takovou vůli po vítězství a asi si mysleli, že porazit je bude maličkost, že to přijde samo," nešetří kritikou opora národního týmu ze 60. a 70. let.

"Švýcaři nás ale stejně jako ostatní soupeře vyvedli z omylu. Už je budeme muset brát vážně," varuje Holeček.

Růžička věří v silný tým

Celý národ věří, že na olympiádu pojede česká reprezentace mnohem odhodlanější a předvede kvalitnější výkony. Hráči měli brát letošní šampionát ve Švédsku jako příležitost poprat se o nominaci, jenže ne u všech to tak vypadalo.

"Ve Švédsku nesedla forma, a tak to nebylo ono. Musí se zlepšit kombinační souhra, hra v útočném pásmu, chce to více střílet a tlačit se do brány," uvedl Růžička neduhy, které mužstvo letos trápily.

"Myslím si ale, že v Soči budeme mít silný tým," věří. "Naší obrovskou výhodou jsou vynikající brankáři. Ale uvidíme, jaký bude výběr a jak si tým sedne," nechce víc předbíhat.

S laxními hráči pryč!

Holečkovi se líbilo, jak se na šampionátu proměnila hra českého celku po posílení velezkušenou dvojicí Plekanec - Židlický.

"Když přijeli, tak jsme se hned zvedli. Přivezli do mužstva pohodu, pohyb, kombinaci a bylo to znát," těšilo jej. "Jenže v dalším utkání jsme zase byli tam, kde předtím."

Proto by v kádru uvítal víc bojovných typů. "A ne hráče, kteří hrají laxně nebo co hrají jen, když se mužstvu daří. Takoví by tam být neměli," rázně říká bývalý gólman.

 

Právě se děje

Další zprávy