Mistr světa Adam Svoboda spáchal sebevraždu. Truchlí i reprezentace

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 7. 5. 2019 21:38
Bývalý hokejový brankář Adam Svoboda spáchal sebevraždu. Jednačtyřicetiletý mistr světa z roku 2005 letos v lednu způsobil autonehodu pod vlivem alkoholu a kvůli tomu byl odvolán z funkce trenéra brankářů hokejové reprezentace do 18 let i extraligových Pardubic. Dynamo zprávu o jeho úmrtí potvrdilo na svém webu.
Adam Svoboda při lednovém utkání na střídačce Pardubic
Adam Svoboda při lednovém utkání na střídačce Pardubic | Foto: ČTK

"Dnes před 13. hodinou jsme přijali oznámení o úmrtí jednačtyřicetiletého muže na Pardubicku. Podle ohledání na místě činu s největší pravděpodobností neměla na jeho smrti účast další osoba," řekla ČTK mluvčí krajské policie Markéta Janovská.

Smutná zpráva o Svobodově smrti zastihla hokejové reprezentanty ve vlaku na cestě do dějiště světového šampionátu v Bratislavě. "Je to obrovská tragédie. Kluk, který toho hokeji hodně obětoval a byl také v reprezentaci. Adam byl pohodový člověk a já si vůbec nedovedu představit, co ho k tomu vedlo," řekl novinářům trenér Miloš Říha, jenž Svobodu trénoval v Pardubicích.

Vnímá, že podobných případů mezi sportovci přibývá. "Myslím si, že ten tlak na hráče a na ten sport vůbec je enormní. Ty věci okolo, strava, takové to vybuzení člověka až na hranici zdraví a možností psychiky jsou abnormální. Není to jednoduché. Stačí se podívat tady na ten tým pro MS - na tak těžký a dlouhý turnaj máte 25 hráčů, z toho jsou tři gólmani. Všechno souvisí se vším," prohlásil Říha.

"Je tady pár kluků z Pardubic, takže se to k nám dostalo. Miloš tam trénoval. Je to strašný. Bohužel se to ve sportu stává víc a víc. Musí se s tím něco dělat. Ale nevím, co… Kdo nezná toho člověka, nedokáže si vůbec představit, v jakém byl asi rozpoložení. Nevím, co se stalo a co k tomu mám víc říct. Je to strašný," uvedl kapitán Jakub Voráček.

Svoboda v lednu přejel na silnici mezi Přeloučí a Valy se svým volvem do protisměru a srazil se s felicií. Řidiči obou vozidel utrpěli lehčí zranění a byli převezeni do nemocnice. Vítězi extraligy se Slavií a Plzní poté policisté naměřili 1,8 promile alkoholu.

Svoboda se stal trenérem brankářů Pardubic před touto sezonou. V české reprezentaci odchytal 32 zápasů a vedle zlata z Vídně má i stříbro z roku 2006 z Rigy. Celkem se zúčastnil čtyř světových šampionátů, ale na led se v zápasech ani jednou nedostal.

Odchovanec Komety Brno chytal v extralize za Spartu, Pardubice, Slavii, Plzeň a Hradec Králové. V roce 2008 získal titul se Slavií a o pět let později s Plzní.

Působil také v Norimberku, Togliatti, Timře a v Omsku. Kariéru ukončil po sezoně 2016/17, kterou strávil v kazašském Bejbarysu Atyrau.

Zármutek nad nečekanou zprávou vyjádřily i další osobnosti českého hokeje. Bývalý hvězdný brankář Milan Hnilička kondoloval pozůstalým.

"Byl jsi můj hrdina," zavzpomínal na Svobodu Dominik Frodl, který momentálně patří k nejlepším extraligovým gólmanům.

 

Právě se děje

Další zprávy