Gólman Vokoun ukončil kariéru. V NHL už o něj nebyl zájem

Památné tituly, famózní zákroky i drsné bitky Tomáš Vokouna
Tomáš Vokoun patřil mezi symboly českého hokeje první dekády nového tisíciletí. Ve 38 letech se rozhodl definitivně ukončit svou kariéru. Projděte si její nejzajímavější momenty v naší galerii.
Vokoun se narodil 2. července 1976 v Karlových Varech a do velkého hokeje poprvé nakoukl v sezoně 1993/94 v dresu Kladna. Tehdy si připsal pouze čtyři starty, ovšem i tak slavil extraligový bronz.
V roce 1994 byl draftován jako devátá volba týmu Montreal Canadiens, 226. celkově, ovšem následující ročník ještě sbíral zkušenosti v kladenském týmu.
Poté odešel do zámoří, ovšem do NHL se probíjel hodně trnitou cestou. Za Montreal si během tří let připsal jediný start, navíc pořádně smůlovatý, když za dvacet minut pustil čtyři góly. Jinak působil na farmě, a tak se v Česku o něm téměř nevědělo.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
15. 12. 2014 9:11
Hokejový brankář Tomáš Vokoun se v NHL nedočkal žádné zajímavé nabídky a v osmatřiceti letech se rozhodl ukončit kariéru.

Sunrise - Hokejový brankář Tomáš Vokoun se v NHL nedočkal žádné zajímavé nabídky a v osmatřiceti letech se rozhodl ukončit kariéru.

Dvojnásobný mistr světa a bronzový medailista z olympijských her v Turíně sice ještě před sezonou doufal, že se po roční zdravotní pauze do zámořské soutěže vrátí, žádná z možností angažmá ho ale neoslovila.

"Je to definitivní. Už není na co čekat," řekl v rozhovoru pro deník Sport. Několik nabídek se prý objevilo, nikdy ale nešlo o stálé angažmá. "Což už pro mě nebylo, že bych šel někam na záskok s tím, že bych potom skončil třeba i na farmě. Nebylo to tak, že jsem chtěl chytat za každou cenu," prohlásil.

Ke konci přispěly i zdravotní problémy

Vokoun v NHL naposledy působil v Pittsburghu, s nímž v roce 2012 uzavřel dvouletou smlouvu, která mu ročně zajišťovala dva miliony dolarů. V dresu Penguins odchytal poslední zápas v semifinále Stanley Cupu v červnu 2013.

Od té doby za Pittsburgh nenastoupil, potkaly ho totiž vážné zdravotní problémy. Lékaři odhalili krevní sraženinu v oblasti pánve a gólman se musel podrobit operaci, po níž strávil několik týdnů v nemocnici.

Na led se vrátil až letos v lednu a v dubnu odchytal dva zápasy za farmářský tým Wilkes-Barre/Scranton. Bilanci 722 zápasů v NHL včetně play off už ale nerozšířil a od léta marně čekal na odpovídající nabídku. "Nemám pochyb o tom, že kdybych v předešlém ročníku neměl zdravotní potíže, že bych teď chytal," řekl.

V NHL zanechal velkou stopu

Přesto Vokoun nebere konec kariéry s hořkostí. V NHL působil šestnáct sezon a po Dominiku Haškovi zanechal ze všech českých brankářů v soutěži největší stopu. Připsal si 300 vítězství v základní části, úspěšnost zákroků měl 91,7 procenta, dalších devět výher vychytal v play off.

"Dá se říct, že to byla úspěšná kariéra, jsem pyšný na to, co jsem dokázal. Nikdo netvrdí, že jsem byl nepostradatelný a můžu se srovnávat s nějakými velikány. Ale podařilo se mi zahrát si s top hvězdami, byl jsem na dvou olympiádách, na Světovém poháru," vypočítal Vokoun, jenž se momentálně na Floridě věnuje tréninku dětí a zatím u toho hodlá zůstat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy