Hokejová válka na Slovensku. Hvězdy NHL jdou proti svazu

Adam Sušovský Adam Sušovský
7. 7. 2015 9:01
Zdeno Chára, Marián Hossa, Tomáš Tatar a další slovenské hvězdy z NHL odmítají dál spojovat své jméno s vedením slovenského svazu, které udrželo své pozice v (ne)regulérních volbách.
Hvězdy slovenského hokeje ostře kritizují tamní hokejový svaz. Budou vůbec chtít reprezentovat svou zemi?
Hvězdy slovenského hokeje ostře kritizují tamní hokejový svaz. Budou vůbec chtít reprezentovat svou zemi? | Foto: Reuters

Praha / Bratislava - Hokejové Slovensko je na kordy, prezidentské volby do čela tamního svazu rozdělily slovenský hokej. Před čtrnácti dny byl do čela znovu zvolen Igor Nemeček. A to nemohou skousnout fanoušci ani ti úplně nejlepší slovenští hokejisté v čele se Zdenem Chárou či Mariánem Hossou

Obrovská krize v tamním hokeji teď navíc může mít dopad i na reprezentaci. Celkem 27 slovenských hvězd se totiž včera podepsalo pod společným prohlášením, ve kterém tvrdí, že se současným vedením slovenského svazu nechtějí mít vůbec nic společného. 

"Odmítáme spojovat naše jména se současnou svazovou identitou, protože přímo popírá všechny principy a zásady fair play, které jsou hlavním přínosem sportu pro společnost. Vyhlašujeme, že budeme na současné vedení vytvářet soustavný tlak za účelem přijetí radikálních změn k zlepšení situace ve slovenském hokeji," píší hokejisté tvrdá slova v dopise, pod který se vedle Cháry a Hossy podepsali třeba Tomáš TatarAndrej Meszároš či Marián Gáborík

Celé Slovensko teď trápí otázka: Budou chtít vůbec tito hráči reprezentovat zemi na mistrovství světa? A co když ne?

Volby ovládlo staré vedení

Za současnou krizi mohou výsledky voleb do vedení hokejového svazu, od kterých si všichni Slováci slibovali velkou změnu poměrů. Reformami hodlal tamní hokej nastartovat k lepším časům bývalý obránce Richard Lintner. Jenže v tajné volbě s Nemečkem prohrál těsně o 13 hlasů. Regulérnost voleb je ale nyní ostře kritizovaná jak fanoušky, tak médii i samotnými hokejisty.

"Podařilo se mi dát dohromady silný tým odborníků. Mrzí a trápí mě kritický stav slovenského hokeje, zvlášť když se teď situace bude ještě prohlubovat. Mrzí mě, že se nedůvěra fanoušků a veřejnosti bude dál stupňovat," prohlásil po neúspěšných volbách Lintner, za kterým všechny hokejové hvězdy z NHL stály.

Výsledky voleb zpochybňovala i média. Objevovaly se v nich i titulky jako "Facka zlaté generaci." Zřejmě nejvíce naštvaný byl po volbách hokejista Michal Handzuš: "Myslím, že se všichni shodneme na tom, že náš hokej upadá. Místo toho, aby se odstartovala nějaká změna a přišlo něco nového, tak v čele zůstane člověk, který je na svazu už patnáct let ve dvou nejvyšších funkcích. Slovenský hokej asi musí padnout na dno," prohlásil.

Lintner totiž podle všeho neměl šanci. Nemeček si funkci udržel i díky podivnému systému voleb, který nyní hvězdní hokejisté kritizují a zpochybňují jeho regulérnost. O potvrzení Nemečka v čele svazu svými hlasy rozhodli i jeho přímí podřízení, zaměstnanci svazu, kteří ve volbě disponovali patnácti hlasy. 

"Je postavené tak, že mohou hlasovat také zaměstnanci svazu, kteří pochopitelně nepůjdou proti svému šéfovi. Každý si to umí jednoduše spočítat. Kdyby šlo o férovou volbu, tak je výsledek jiný," kroutil hlavou Rastislav Pavlikovský, který byl rovněž členem Lintnerova týmu odborníků. 

Nemeček v nejvyšším vedení SZLH působí od roku 1999 a celou hokejovou veřejností je mu přičítána zodpovědnost za to, v jakém stavu nyní slovenský hokej je. Slovenská reprezentace se na mistrovství světa už dva roky nedostala do čtvrtfinále, po odchodu Slovanu do KHL má katastrofální úroveň i tamní ligová soutěž. 

Svaz hokejistům vrací úder

"Nedávná volba prezidenta SZLH ukázala celému Slovensku a hlavně nám hokejovým reprezentantům, že pravidla SZLH mají velmi daleko od pravidel spravedlivé a férové soutěže. Umožnění hlasování znovu kandidujícímu prezidentovi SZLH, funkcionářům svazu a členům svazových komisí považujeme za absurdní a neakceptovatelné. Kultura svazu nastavená staronovým vedením je pravým opakem pozitivní změny, kterou upadající slovenský hokej velmi potřebuje," tvrdí nyní hokejisté ve včerejším prohlášení, které včera odeslali na hokejový svaz. 

Představitele tamního staronového vedení prohlášení zaskočilo na jednání výkonného výboru a hned vzápětí se přes média proti němu ohradili. "Volby jednoznačně proběhly demokraticky a nebyly porušené žádné předpisy a zásady. Výkonný výbor se bude všem nepřejícím snažit dokázat, že si zastane svoje místo,“ řekl prezident Igor Nemeček.

"Tlak na nás bude vytvářet nejen těchto 27 hráčů, ale budeme ho vytvářet i sami na sebe,“ ujišťoval Nemeček, který zároveň nechce spekulovat o tom, zda hokejisté, jež podepsali prohlášení, budou ochotni Slovensko reprezentovat. To ukáže až čas.

Prohlášení slovenských reprezentantů

Nedávná volba prezidenta SZLH ukázala celému Slovensku a hlavně nám hokejovým reprezentantům, že pravidla SZLH mají velmi daleko od pravidel spravedlivé a férové soutěže. Umožnění hlasování znovu kandidujícímu prezidentovi SZLH, funkcionářům svazu a členům svazových komisí považujeme za absurdní a neakceptovatelné. Kultura svazu nastavená staronovým vedením je pravým opakem pozitivní změny, kterou upadající slovenský hokej velmi potřebuje.

Odmítáme spojovat naše jména se současnou svazovou identitou, protože přímo popírá všechny principy a zásady fair play, které jsou hlavním přínosem sportu pro společnost. Z uvedených důvodů vyjadřujeme nedůvěru SZLH. Zároveň vyhlašujeme, že budeme na současné vedení vytvářet soustavný tlak za účelem přijetí radikálních změn k zlepšení situace ve slovenském hokeji.

Podepsaní hráči: Michal Handzuš, Zdeno Chára, Marián Hossa, Andrej Sekera, Ladislav Nagy, Martin Marinčin, Andrej Meszároš, Branko Radivojevič, Dominik Graňák, Jaroslav Halák, Jozef Stümpel, Ľubomír Višňovský, Marcel Hossa, Marián Gáborík, Peter Podhradský, Tomáš Jurčo, Tomáš Kopecký, Tomáš Tatar, Ján Lašák, Peter Budaj, Radoslav Suchý, Luboš Bartečko, Richard Zedník, Peter Hamerlík, Július Hudáček, Ján Laco, Richard Pánik.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Apoštolský nuncius Balvo v Česku končí, přesune se do Austrálie

Zástupce Svatého stolce v Česku arcibiskup Charles Daniel Balvo po třech letech v Česku skončí. Papež František jej pověřil novou misí v Austrálii, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce. Nový velvyslanec Vatikánu pro Českou republiku nebyl zatím jmenován a jeho jméno bude oznámeno v dohledné době. 

Balvův odchod by také mohl vypovídat o tom, že již byl vybrán nástupce pražského arcibiskupa Dominika Duky. Nuncius se aktivně podílel na konzultacích o jeho nástupci. "Proces probíhá diskrétně," napsal před časem Aktuálně.cz s tím, že při výběru konzultuje "řadu osob včetně biskupů, kněží, řeholníků, řeholnic a laiků". S koncem jeho mise by měl být završen i výběr Dukova nástupce.

Podle informací Aktuálně.cz zůstaly v uším výběru tři favorité: královéhradecký biskup Jan Vokál, plzeňský biskup Tomáš Holub a osoba mimo okruh dosavadních katolických hierarchů. "Ostatní již odpadli, mají různé kaňky v životopise nebo funkci odmítli," uvádí pro Aktuálně.cz zdroj obeznámený s problematikou.

Charles Balvo se narodil 29. června 1951 v americkém Brooklynu. Na kněze byl vysvěcen roku 1976 v New Yorku. Studia absolvoval ve Spojených státech a v Římě, kde na Papežské gregoriánské univerzitě získal nejprve licenciát z biblistiky a posléze také doktorát z kanonického práva. Americký duchovní působil v Česku od září 2018, nunciem byl však již jedno tříleté období od roku 1996 do roku 1999.

Zdroj: Martina Heroldová
před 24 minutami

Británie dodává ukrajinské armádě lehké obranné systémy kvůli možnému ohrožení ze strany Ruska. Oznámil to ministr obrany Ben Wallace.

Další zprávy