Hokejová válka na Slovensku. Hvězdy NHL jdou proti svazu

Adam Sušovský Adam Sušovský
7. 7. 2015 9:01
Zdeno Chára, Marián Hossa, Tomáš Tatar a další slovenské hvězdy z NHL odmítají dál spojovat své jméno s vedením slovenského svazu, které udrželo své pozice v (ne)regulérních volbách.
Hvězdy slovenského hokeje ostře kritizují tamní hokejový svaz. Budou vůbec chtít reprezentovat svou zemi?
Hvězdy slovenského hokeje ostře kritizují tamní hokejový svaz. Budou vůbec chtít reprezentovat svou zemi? | Foto: Reuters

Praha / Bratislava - Hokejové Slovensko je na kordy, prezidentské volby do čela tamního svazu rozdělily slovenský hokej. Před čtrnácti dny byl do čela znovu zvolen Igor Nemeček. A to nemohou skousnout fanoušci ani ti úplně nejlepší slovenští hokejisté v čele se Zdenem Chárou či Mariánem Hossou

Obrovská krize v tamním hokeji teď navíc může mít dopad i na reprezentaci. Celkem 27 slovenských hvězd se totiž včera podepsalo pod společným prohlášením, ve kterém tvrdí, že se současným vedením slovenského svazu nechtějí mít vůbec nic společného. 

"Odmítáme spojovat naše jména se současnou svazovou identitou, protože přímo popírá všechny principy a zásady fair play, které jsou hlavním přínosem sportu pro společnost. Vyhlašujeme, že budeme na současné vedení vytvářet soustavný tlak za účelem přijetí radikálních změn k zlepšení situace ve slovenském hokeji," píší hokejisté tvrdá slova v dopise, pod který se vedle Cháry a Hossy podepsali třeba Tomáš TatarAndrej Meszároš či Marián Gáborík

Celé Slovensko teď trápí otázka: Budou chtít vůbec tito hráči reprezentovat zemi na mistrovství světa? A co když ne?

Volby ovládlo staré vedení

Za současnou krizi mohou výsledky voleb do vedení hokejového svazu, od kterých si všichni Slováci slibovali velkou změnu poměrů. Reformami hodlal tamní hokej nastartovat k lepším časům bývalý obránce Richard Lintner. Jenže v tajné volbě s Nemečkem prohrál těsně o 13 hlasů. Regulérnost voleb je ale nyní ostře kritizovaná jak fanoušky, tak médii i samotnými hokejisty.

"Podařilo se mi dát dohromady silný tým odborníků. Mrzí a trápí mě kritický stav slovenského hokeje, zvlášť když se teď situace bude ještě prohlubovat. Mrzí mě, že se nedůvěra fanoušků a veřejnosti bude dál stupňovat," prohlásil po neúspěšných volbách Lintner, za kterým všechny hokejové hvězdy z NHL stály.

Výsledky voleb zpochybňovala i média. Objevovaly se v nich i titulky jako "Facka zlaté generaci." Zřejmě nejvíce naštvaný byl po volbách hokejista Michal Handzuš: "Myslím, že se všichni shodneme na tom, že náš hokej upadá. Místo toho, aby se odstartovala nějaká změna a přišlo něco nového, tak v čele zůstane člověk, který je na svazu už patnáct let ve dvou nejvyšších funkcích. Slovenský hokej asi musí padnout na dno," prohlásil.

Lintner totiž podle všeho neměl šanci. Nemeček si funkci udržel i díky podivnému systému voleb, který nyní hvězdní hokejisté kritizují a zpochybňují jeho regulérnost. O potvrzení Nemečka v čele svazu svými hlasy rozhodli i jeho přímí podřízení, zaměstnanci svazu, kteří ve volbě disponovali patnácti hlasy. 

"Je postavené tak, že mohou hlasovat také zaměstnanci svazu, kteří pochopitelně nepůjdou proti svému šéfovi. Každý si to umí jednoduše spočítat. Kdyby šlo o férovou volbu, tak je výsledek jiný," kroutil hlavou Rastislav Pavlikovský, který byl rovněž členem Lintnerova týmu odborníků. 

Nemeček v nejvyšším vedení SZLH působí od roku 1999 a celou hokejovou veřejností je mu přičítána zodpovědnost za to, v jakém stavu nyní slovenský hokej je. Slovenská reprezentace se na mistrovství světa už dva roky nedostala do čtvrtfinále, po odchodu Slovanu do KHL má katastrofální úroveň i tamní ligová soutěž. 

Svaz hokejistům vrací úder

"Nedávná volba prezidenta SZLH ukázala celému Slovensku a hlavně nám hokejovým reprezentantům, že pravidla SZLH mají velmi daleko od pravidel spravedlivé a férové soutěže. Umožnění hlasování znovu kandidujícímu prezidentovi SZLH, funkcionářům svazu a členům svazových komisí považujeme za absurdní a neakceptovatelné. Kultura svazu nastavená staronovým vedením je pravým opakem pozitivní změny, kterou upadající slovenský hokej velmi potřebuje," tvrdí nyní hokejisté ve včerejším prohlášení, které včera odeslali na hokejový svaz. 

Představitele tamního staronového vedení prohlášení zaskočilo na jednání výkonného výboru a hned vzápětí se přes média proti němu ohradili. "Volby jednoznačně proběhly demokraticky a nebyly porušené žádné předpisy a zásady. Výkonný výbor se bude všem nepřejícím snažit dokázat, že si zastane svoje místo,“ řekl prezident Igor Nemeček.

"Tlak na nás bude vytvářet nejen těchto 27 hráčů, ale budeme ho vytvářet i sami na sebe,“ ujišťoval Nemeček, který zároveň nechce spekulovat o tom, zda hokejisté, jež podepsali prohlášení, budou ochotni Slovensko reprezentovat. To ukáže až čas.

Prohlášení slovenských reprezentantů

Nedávná volba prezidenta SZLH ukázala celému Slovensku a hlavně nám hokejovým reprezentantům, že pravidla SZLH mají velmi daleko od pravidel spravedlivé a férové soutěže. Umožnění hlasování znovu kandidujícímu prezidentovi SZLH, funkcionářům svazu a členům svazových komisí považujeme za absurdní a neakceptovatelné. Kultura svazu nastavená staronovým vedením je pravým opakem pozitivní změny, kterou upadající slovenský hokej velmi potřebuje.

Odmítáme spojovat naše jména se současnou svazovou identitou, protože přímo popírá všechny principy a zásady fair play, které jsou hlavním přínosem sportu pro společnost. Z uvedených důvodů vyjadřujeme nedůvěru SZLH. Zároveň vyhlašujeme, že budeme na současné vedení vytvářet soustavný tlak za účelem přijetí radikálních změn k zlepšení situace ve slovenském hokeji.

Podepsaní hráči: Michal Handzuš, Zdeno Chára, Marián Hossa, Andrej Sekera, Ladislav Nagy, Martin Marinčin, Andrej Meszároš, Branko Radivojevič, Dominik Graňák, Jaroslav Halák, Jozef Stümpel, Ľubomír Višňovský, Marcel Hossa, Marián Gáborík, Peter Podhradský, Tomáš Jurčo, Tomáš Kopecký, Tomáš Tatar, Ján Lašák, Peter Budaj, Radoslav Suchý, Luboš Bartečko, Richard Zedník, Peter Hamerlík, Július Hudáček, Ján Laco, Richard Pánik.


 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 7 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy