Hokejová senzace: Česká '18' porazila Kanadu a je ve finále

Aktualizováno 26. 4. 2014 22:30
Semifinále MS v hokeji hráčů do 18 let: Česko - Kanada
Po Rusku čeští hokejisté v prodloužení porazili dalšího favorita na titul, hokejisty Kanady. | Foto: Reuters

Lappeeranta - Čeští hokejisté do 18 let si poprvé v historii zahrají ve finále mistrovství světa.

V semifinále se totiž postarali o dosud největší překvapení šampionátu, když porazili favorizovanou Kanadu 4:3 v prodloužení. Medaili na MS tak získá česká osmnáctka po osmi letech.

Zápas jsme sledovali v online reportáži ZDE.

Kaše: Chcemepřivézt do Čech zlato

Češi sice neudrželi vedení 3:0, které jim během úvodních 33 minut zařídily góly Michaela Špačka, Jakuba Vrána a Jiřího Smejkala, v 67. minutě však rozhodl o jejich postupu do finále David Kaše.

"Je to neskutečný pocit dát vítězný gól, ještě proti Kanadě. První cíl - získat medaili - jsme splnili. My ale chceme přivézt do Čech zlato," prohlásil po zápase Kaše.

Svěřenci trenéra Jakuba Petra budou na šampionátu ve Finsku hrát v nedělním finále (od 18 hodin SELČ) s Američany, kteří je v základní skupině jako jediní na šampionátu porazili (3:0). Američané si v prvním semifinále poradili se Švédskem, nad nímž vyhráli 4:1.

Českému týmu pomohl rychlý gól

Čeští mladíci měli proti Kanadě skvělou první polovinu zápasu. Skóre otevřel už po 75 sekundách dorážkou Vránovy střely Špaček. Nejlepší střelec šampionátu Vrána ve 28. minutě a poté Smejkal ve 33. minutě poslali tým kouče Petra do vedení 3:0.

Kanaďané ovšem ještě do přestávky snížili díky Barzalovi v přesilovce a v třetí třetině zásluhou Hickettse a Audettea skóre vyrovnali. V poslední pětiminutovce řádné hrací doby ještě zazvonila branková konstrukce obou branek, ale gól nepadl.

"Když jsme vedli 3:0, tak už to vypadalo, že nám to k postupu do finále bude stačit. Ale v této kategorii je to nesmírně ošemetné, což se potvrdilo. Koncovky zápasů má Kanada výborné, místy jsme se dostávali pod drtivý tlak," uvedl trenér Jakub Petr.

"Chceme Ameriku poprvé porazit"

V prodloužení museli Češi nejprve přežít dvě minuty v oslabení po vyloučení Pastrňáka a pak přišla velká chvíle Kašeho. Chomutovský útočník se natlačil před kanadskou branku a v pádu překonal gólmana McDonalda střelou nad rameno.

Nyní české mladíky čeká favorit z USA. "S Amerikou jsme letos hráli čtyřikrát a vždy jsme prohráli, ale finále je finále. Porazili jsme Rusko, nyní další hokejovou velmoc a věřím, že můžeme uspět i v neděli," dodal kouč Petr.

Nedělní finále začíná v 18 hodin. Živě ho vysílá ČT Sport, vy ho můžete sledovat v naší online reportáži ZDE.

Výsledky:

Česko - Kanada 4:3 v prodl. (1:0, 2:1, 0:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 2. M. Špaček (J. Vrána), 28. J. Vrána (M. Špaček, Zbořil), 33. Smejkal (Veselý), 67. D. Kaše - 35. Barzal (Audette, Quenneville), 46. Hicketts (Bleackley), 53. Audette (Barzal). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Wehrli (Švýc.) - Malmqvist (Švéd.), Penkivech (USA). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Diváci: 1603.

USA - Švédsko 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)

Branky: 4. Matthews, 28. Hitchcock, 49. Larkin, 60. Eichel - 3. G. Franzén.