Euro Hockey Tour • Channel One Cup • 18:30

54. Růžička (Mertl, Doudera)
62. Růžička (Erat, Němec)
6. Manninen
20. Kemppainen (Junttila)

Dobrý den. Vítám vás u on-line přenosu z utkání Channel One Cupu mezi Českem a Finskem. Utkání začne ve středu 13. prosince v 18:30.

Česká reprezentace dnes bude mít výhodu domácího prostředí. Střetnutí s Finskem se odehraje v pražské O2 Aréně, což může být výrazným faktorem zápasu. Podle posledních výkonů však Češi nebudou favorité. Na úvod letošní EHT se totiž v rámci Karjala Cupu střetli s trojicí Švédsko - Švýcarsko - Rusko a zaznamenali pouze jedno vítězství. Proti Švédům ani proti Rusům české reprezentaci nestačily povedené přesilové hry a shodně z toho byla prohra při pěti inkasovaných brankách.

NOMINACE NA CHANNEL ONE CUP

Brankáři: Dominik Furch, Pavel Francouz, Patrik Bartošák

Obránci: Michal Jordán, Jan Kolář, Milan Doudera, Zbyněk Michálek, Ondřej Němec, Tomáš Kundrátek, Vojtěch Mozík, Adam Polášek, Libor Šulák, Ondřej Vitásek

Útočníci: Martin Erat, Petr Holík, Petr Koukal, Jakub Lev, Tomáš Mertl, Martin Růžička, Michal Vondrka, Roman Horák, Jan Kovář, Dominik Kubalík, Andrej Nestrašil, Lukáš Radil, Michal Řepík, Jiří Sekáč, Tomáš Zohorna

Lukáš Radil při černé práci před bránou Ruska.
Lukáš Radil při černé práci před bránou Ruska. | Foto: ČTK

Na rozdíl od našich hokejistů se Finové na Karjale předvedli ve skvělém světle. Domácí turnaj totiž finská reprezentace dokázala ovládnout, když postupně porazila Rusko, Švédsko i Kanadu. Navíc pouze od Kanady Finsko inkasovalo více než dvě branky a ve srovnání s Českem se reprezentaci Suomi dařilo nejen v přesilovkách, ale také při hře pět na pět.

Brankáři: Karri Rämö, Mikko Koskinen, Juha Metsola

Obránci: Mikko Lehtonen, Niko Mikkola, Jani Hakanpää, Miika Koivisto, Juuso Riikola, Jyrki Jokipakka, Jesse Virtanen, Ville Lajunen, Atte Ohtamaa

Útočníci: Julius Junttila, Mikael Ruohomaa, Marko Antilla, Antti Pihlström, Joonas Kemppainen, Teemu Hartikainen, Juuso Puustinen, Jukka Peltola, Jani Lajunen, Sakari Manninen, Petri Kontiola, Lauri Korpikoski, Jarno Koskiranta, Juuso Ikonen, Veli-Matti Savinainen

Co se týče vzájemných zápasů, ty v poslední sezóně hovořily ve prospěch Česka. Češi totiž Finy porazili na mistrovství světa, na Českých i Švédských hokejových hrách a na Karjale. Naopak Finsko loni zvítězilo pouze na Channel One Cupu

MS 2017, Česko-Finsko: česká radost
MS 2017, Česko-Finsko: česká radost | Foto: Michal Eger

SESTAVY

Česko: Furch (Bartošák)  - Jordán, Kundrátek, Kolář, Mozík, Doucera, Němec, Šulák, Michálek - Růžička, Holík, Erat - Vondrka, Koukal, Radil - Kubalík, Mertl, Řepík - Zohorna, Lev, Nestrašil

Finsko: Koskinen (Metsola) - Riikola, Koivisto, Ohtamaa, Mikkola, Lehtonen, V. Lajunen, Hakanpää - Junttila, Kemppainen, Hartikainen - Pihlström, Kontiola, Anttila - Savinainen, Koskiranta, Peltola - Manninen, J. Lajunen, Puustinen - Ruohomaa

Rozhodčí: Ohlund, Linde - Brejcha, Svoboda

1.

UTKÁNÍ BYLO ZAHÁJENO.

1.

Finové do zápasu vstoupili aktivním napadáním. Nakonec se na chvíli dostali ke kotouči, nicméně následovalo jen zakázané uvolnění hostujícího celku.

1.

Jan kolář se po úvodním buly dostal ke střele od modré čáry. Razantní pokus z prvního doteku si Koskinen bezpečně pohlídal.

2.

Velmi rychle se Češi vrátili do blízkosti Mikky Koskinena. Koukal měl ke kotouči daleko, ale přesto finského brankáře donutil k přerušení.

2.

Hra je od samotného začátku hodně rozkouskovaná. Doudera teď soupeře dokázal zbrzdit a vynutil si tak ofsajd finské reprezentace.

3.

Furch si pohlídal nahození od modré čáry a posléze už mu pomohla defenzíva českého týmu. Finové kotouč s tečí vyhodili přes plexisklo.

5.

První přesilová hra ve prospěch Finska. Petr Koukal (CZE) se dopustil podražení.

5.

Jenže přesilová hra hostující reprezentace měla jepičí život. Podražením se pro změnu provinil Jarno Koskiranta (FIN).

6.

Finsko vstřelilo branku! Tak bohužel je tady při hře čtyři na čtyři úvodní branka Finska. SAKARI MANNINEN získal kotouč na modré čáře a poté si to rychle namířil do útočného pásma. Doudera se pokusil napravit Němcovu chybu, nicméně místo toho lacině zbaštil stahovačku soupeře a Manninen pak rychlou střelou zamířil do horního rohu brány.

7.

Po komerční přestávce se k nahození od modré čáry dostal Jan Kolář. Koskinen měl zakrytý výhled, ale kotouč letěl mimo tři tyče.

8.

Češi dostali kotouč pouze do středního pásma. Kvůli dalšímu důraznému napadání Finska se hra velmi rychle vrací k Furchovi.

9.

Do výborné střelecké pozice se dostal Lehtonen, který si z pozice obránce sjel mezi kruhy. Svižné zakončení skončilo na tyči Furchovy brány!

10.

Martin Erat byl dobře rozjetý na levém křídle, avšak proti sobě měl obránce a proto raději zabrzdil. První útočná formace se ale nejeví špatně.

11.

Rychlonohý Puustinen se jen marně snažil dostat k dlouhé přihrávce. Kotouč doputoval na zakázané uvolnění.

11.

Vondrka ve středním pásmu založil přečíslení tří na jednoho, ale přihrávkou na modrou čáru nenašel Řepíka. Přesto se Češi dostávají do útočného pásma.

12.

Ondřej Němec předvedl druhou obrovskou chybu. Po první padl gól, nyní se do úniku dostal Junttila. Slabý bekhend však poslal pouze do pozorného Furcha.

13.

Defenzíva Česka zatím nepůsobí zrovna nejjistěji. Šulák zadarmo odevzdal kotouč Finsku, ale poté svou hrubku napravil aspoň dobrým bráněním soupeře. Následná střela Lehtonena se stala kořistí Dominika Furcha.

13.

Petr Holík se dostal ke střele z pravého kruhu. Trefil sice pouze Koskinena, ale pak ještě dokázal oslovit Růžičku. I jeho střela z dobré pozice byla zablokována.

14.

Poněkud neurovnaná pasáž utkání. Ani jeden z celků se teď nemůže natrvalo usadit v útočném pásmu.

15.

Až Lehtonen nyní obstaral zakončení od modré čáry. Kotouč byl sražen mimo a následná střela Villeho Lajunena zamířila přesně do bruslí jednoho z Čechů.

16.

Nepřesnost v rozehrávce našich hráčů Holík nedokázal dosáhnout na prudkou přihrávku Michala Jordána, což znamená zakázané uvolnění.

16.

A vzápětí přichází další icing Česka. Finsko teď domácí reprezentaci vůbec nepouští do přesnější kombinace.

17.

Velmi špatnou rozehrávkou se prezentoval Kolář, který daroval kotouč Kontiolovi. Po jeho přihrávce zakončoval Anttila, nicméně ten z mezikruží trefil jen Furcha.

18.

Mertl si to napravo dobře namířil do útočného pásma. Nakonec vak dvakrát musel zasahovat Doudera, který plácnutím do kotouče odvracel rodící se protiútok.

18.

Stále se Češi ne a ne dostat do nějaké povedenější souhry v útočném pásmu. Navíc se teď kotouč dostává do blízkosti Dominika Furcha.

19.

Komplikace pro českou reprezentaci. Držením protihráče se provinil Tomáš Kundrátek (CZE).

20.

Finsko vstřelilo branku! Hosté trestají vyloučení Tomáš Kundrátka. Juntilla už měl v jeden moment téměř odkrytou bránu, ale místo toho ještě počkala a poté nahozením na brankoviště oslovil JOONASE KEMPPAINENA. Útočník ruské Ufy nejprve neuspěl, ale dorážku už poslal za záda bezmocného Furcha. Asistence: Julius Junttila.

20.

KONEC PRVNÍ TŘETINY.

První dvacetiminutovka zápasu je minulostí a Finové jsou zatím výrazně spokojenější. Do vedení se dostali díky obrovské chybě Ondřeje Němce, který v 6. minutě daroval kotouč Manninenovi a ten následně prostřelil českého gólmana. Následně se Češi marně snažili dostat do nějaké větší šance. Naopak se však v závěru nechal vyloučit Kundrátek a Joonas Kemppainen přidal druhou branku Suomi. Češi tak před druhou třetinou mají hodně prostoru na zlepšení.

21.

Finsko i v úvodu druhé třetiny vytahuje aktivní napadání. Kemppainen zadovkou naštěstí nenašel spoluhráče.

22.

Martin Erat se po trochu neurovnaná kombinaci dostal ke střele. Postaven kousek od modré čáry však vypálil mimo Koskinenovu bránu.

22.

Finové se v pohodě dostali zpět ke kotouči a snaží se vrátit do útočného pásma. Zatím bez úspěchu.

23.

Furch si připsal úspěšný zákrok, když zlikvidoval razantní střelu od modré čáry. Kubalík kotouč vyváží pryč z obranného pásma Česka.

24.

Napravit své chyby z první třetiny se pokusil Ondřej Němec. Nevýrazným nahozením od modré čáry však Koskinena příliš neohrozil.

24.

Pouze do ofsajdu zamířil jeden z českých útočníků. Hra je tedy přerušena a vhazovat se bude v neutrální zóně.

25.

Vyrážečkou musel zasáhnout Dominik Furch. Zároveň český gólman ztratil hokejku a pokračuje nyní bez svého náčiní.

26.

Dvouminutový trest si vykoledoval Michal Vondrka (CZE), který sáhl po Manninenovi a je potrestán za hákování.

27.

Finové se nastěhovali do útočného pásma. Kontiola akci mohl zrychlit nějakou povedenější přihrávkou, nicméně místo toho volí obléhání Furchovy brány.

28.

Českým hráčům se díky aktivnímu napadání podařilo zdržet soupeře v blízkosti Koskinena. Doudera pak kotouč znovu rychle vrací až za bránu finského gólmana.

28.

Savinainen se dostal k jedovaté přihrávce z bezprostřední blízkosti. Minul však a následně je odpískán Radilův ofsajd.

28.

Češi jsou v plném počtu a vynutili si zakázané uvolnění Finska.

29.

Výbornou přihrávku Ondřeje Němce obdržel Martin Růžička, který se zjevil na své oblíbené pozici. Z levého kruhu však těsně minul Koskinenovu bránu.

30.

Solidní pasáž české reprezentace vyústila v přesilovou hru. Potrestán je Atte Ohtamaa (FIN), který podrazil napadajícího Vondrku.

30.

Milan Doudera nezastavil kotouč na modré čáře a Finové v pohodě vyvezli kotouč až do blízkosti Dominika Furcha.

31.

Tak přesilová hra se Čechům zatím nedaří. Do skvělé pozice se po nájezdu zleva dostal Pihlström, avšak Furch na jeho dlouhou kličku dokázal zareagovat.

32.

Z hlediště se ozývá pískot, neboť přesilová hra Česka je u konce a Koskinen byl prakticky bez práce.

34.

Po hodně nevýrazné pasáži ze strany českého týmu je hra přerušena. Následuje komerční přestávka.

34.

Příliš do strany byl vytlačen Lukáš Radil. Nakonec produktivní útočník zakončoval zleva, ale kotouč se stal kořistí Mikky Koskinena.

35.

Téměř vůbec se Češi nemohou dostat do kombinace v útočném pásmu. Reprezentace Suomi naprosto v pohodě kontroluje průběh druhé třetiny.

36.

Kolář puk jen odevzdal soupeři, ale Finové se pak provinili icingem. Už by to chtělo výrazně zahrozit.

36.

Možná teď přijde šance na snížení. Dvě trestné minuty za sekání vůči Eratovi si totiž odsedí Petri Kontiola (FIN).

37.

Kubalík neměl prostor na další kombinaci a vyslal proto nahození z pravého kruhu. Lev se marně natahoval po dorážce.

38.

Konečně se Češi znovu usadili v útočném pásmu. Zakončení z levého kruhu obstaral Jakub Lev, avšak Koskinen se stačil přesunout.

38.

Erat dobře nahazoval kotouč z pravé strany a Kubalík se málem dostal k dorážce z hranice brankoviště.

39.

Po ubránění solidní přesilové hry Česka se Finové nastěhovali do útočného pásma. Savinainen zakončoval z pravého kruhu, nicméně tvrdá střela vylétla vysoko do ochranné sítě.

40.

Michal Řepík (CZE) hokejkou zasáhl tvář Hartikainena a vykoledoval si dvouminutový trest.

40.

Češi velmi brzy po vhazování vyhodili kotouč až před Koskinena. Finové už nemají moc času na zakončení.

40.

KONEC DRUHÉ TŘETINY.

Také druhá perioda je minulostí, ale nadále mají navrch Finové. Češi se sice konečně prezentovali lepšími pasážemi, avšak k překonání Koskinena nedošlo. Ani Furch ale v druhé třetině neinkasoval a stav zápasu je tak nadále 0:2. Bodový zisk sice není daleko, ale Češi stále mají dost prostoru na zlepšení.

41.

Češi třetí periodu zahajují oslabením. Poměrně rychle se ale dostali ke kotouči a Jordán svižnou střelou prověřil Koskinena.

42.

Češi hrají v plném počtu. Jenže kotouč je v moci finských reprezentantů.

43.

Až nyní se Čechům podařilo vyvézt kotouč do útočného pásma. Vondrka si našel prostor na střelu, nicméně Koskinen si bekhendový pokus pohlídal.

43.

Na konci 43. minuty se Finům podařil rychlý výpad. Hartikainen zakončoval zpoza obránce, avšak Furch byl pozorný.

44.

Ofsajd zastavuje Tomáše Mertla, který si to středem namířil do útočného pásma. Každopádně v úvodu třetí třetiny se hra českého týmu zlepšila.

44.

Výbornou tečí Kubalíkova nahození se prezentoval Tomáš Mertl! Kotouč letěl zcela do protipohybu Koskinena, ale nakonec putoval mimo tři tyče.

45.

Také na druhé straně byla k vidění tečovaná střela, jež letěla jen kousek vedle brány Dominika Furcha.

47.

Na levém křídle se projel Junttila, nicméně ten akci potáhl až za bránu Dominika Furcha a následně již nedokázal přihrát.

47.

Na ledě je znovu velmi aktivní trojice Kubalík - Mertl - Růžička. Tento nově složený útok se opět tlačil do dobré pozice, avšak Koskinen zasahovat nemusel.

48.

Pro změnu teď v útočném pásmu kombinují Finové. Dvě střely od modré čáry prolétly pouze vedle Furchovy brány.

49.

Michal Řepík získal kotouč. Bekhendem trefil jen bok brány, ale poté se Češi usadili v útočném pásmu. Lev bohužel z bezprostřední blízkosti nepřekonal dobře postaveného Koskinena.

49.

Zlepšující se český celek teď zabrzdí oslabení. Petr Holík (CZE) se v útočném pásmu provinil vysokou holí.

50.

Finové se dobře drží v útočném pásmu, avšak zatím je jejich kombinace bez jakéhokoliv zakončení.

50.

Až Kemppainen z pravého kruhu protáhl Furcha a Češi vyhazují kotouč za Koskinenovu bránu.

51.

Vyloučený Holík je zpět na ledě. Finsko ale zůstalo nastěhováno v útočném pásmu a razantní střelu musel blokovat jeden z domácích.

52.

Na ledě teď zůstal jeden z hlavních rozhodčích. Zdá se, že byl sražen některým hráčem a je lehce otřesen.

52.

Záhy po Radilově slibném zakončení bekhendem se Antti Pihlström (FIN) dopustil hákování.

53.

Česko vstřelilo branku! Tak konečně je sníženo na rozdíl jediné branky! Erat přihrávkou z pravého kruhu našel Nestrašila, který se prezentoval skvělou zadovkou z hranice brankoviště. Kotouč šel přesně na hokejku MARTINA RŮŽIČKY, který zleva zakončoval do odkryté poloviny brány. Asistence: Andrej Nestrašil, Martin Erat.

54.

Česko vstřelilo branku! To je fantazie! MARTIN RŮŽIČKA se záhy po své první brance vrátil na led a okamžitě zamířil mezi kruhy. Tam ho našla přihrávka Tomáše Mertla, kterou Růžička střelou z prvního doteku poslal za záda klečícího Koskinena. Asistence: Tomáš Mertl, Milan Doudera.

54.

Po komerční přestávce se Finové pokusili napravit předchozí momenty. Růžička tentokrát ztratil kotouč, ale střela z pravého kruhu šla naštěstí přesně do Furcha.

55.

Mohli jsme být svědky nevídaného obratu! Petr Holík se po Kundrátkově akci dostal ke střele z pravé strany, avšak Peltola se fantasticky natáhl a znemožnil dorážku do prázdné brány.

56.

Češi se dobře drží v útočném pásmu. Zatím však kombinace probíhá jen podél mantinelu.

57.

Další obrovská šance Česka! Dominik Kubalík šel zcela sám na finského brankáře, avšak Koskinen jeho zakončení zastavil lapačkou.

58.

Dobré napadání Česka přináší zakázané uvolnění hostující reprezentace.

58.

Výborně si před bránu sjel Lukáš Radil. Útočník Spartaku Moskva se nakonec dostal k dorážce z hranice brankoviště, ale na Koskinena nevyzrál.

59.

Další zakončení Česka letělo pouze do Koskinenovy náruče. Vhazovat se bude v útočném pásmu českého výběru.

59.

Nyní se Petr Holí zjevil v solidní pozici. Svižnou střelu chtěl poslat do horního rohu brány, nicméně kotouč šel těsně vedle.

60.

Od hokejky Anttily se kotouč dostal na střídačku. Ještě jedno buly v neutrální zóně.

60.

Erat kotouč šikovně prostrčil na brankoviště, kam si sjížděl Vondrka. Ten byl ale důrazně odstaven.

60.

KONEC TŘETÍ TŘETINY.

Kdo by byl řekl, že utkání dospěje do prodloužení? Češi byli dvě třetiny velmi slabí, nicméně ve třetí periodě se do toho opřel Martin Růžička. Třinecký útočník zaznamenal dva góly během necelých dvou minut a dokázal tak vyrovnat. Následně měli Češi několik velkých šancí, avšak nakonec se musí smířit s prodloužením

61.

ZAČALO PRODLOUŽENÍ.

61.

Češi budou mít obrovskou šancí na rozhodnutí. Na dvě minuty je totiž vyloučen Joonas Kemppainen (FIN), který podrazil rozjetého Koukala.

61.

Josef Jandač si bere oddechový čas.

61.

Češi se na chvíli usadili v útočném pásmu, ale sražená přihrávka Martina Růžičky se odrazila až k Furchovi.

62.

Česko vstřelilo branku! Přesilovou hru 4 na 3 Češi využívají a je rozhodnuto! Martin Erat měl prostor napravo odkud rychlou přihrávkou našel MARTINA RŮŽIČKU. Nezastavitelný forvard třineckých Ocelářů se opřel do střely z vrcholu levého kruhu a tvrdou střelou s trochou štěstí prostřelil Koskinena. Asistence: Martin Erat, Ondřej Němec.

KONEC ZÁPASU.

Dnešní utkání je tedy u konce a Češi nakonec vítězí 3:2! Po velmi chabé první třetině naše reprezentace prohrála 0:2, lépe na tom nebyla ani po druhé periodě, avšak poté přišly chvíle Martina Růžičky. Třinecký útočník nejprve dvěma slepenými góly obstaral vyrovnání a následně v přesilové hře rozhodl prodloužení. Díky Růžičkově hattricku tak Češi berou dva body!