24:47 Jaškin (Krejčík)
34:36 Kovář (Nestrašil)
58:12 Řepík (Nestrašil)
30:50 Wikstrand (Rödin)

Vítejte u online přenosu z utkání Karjala Cupu mezi Českem a Švédskem. Zápas začíná 7.11. v 18:30.

Čeští hokejisté vstupují do nové reprezentační sezony, na turnaji Karjala je nejprve čeká Švédsko, které bude mít výhodu domácího prostředí. Hraje se totiž v Leksandu.

V prvním utkání bude branku výběru trenéra Miloše Říhy hájit Roman Will. V jeho prospěch rozhodlo i to, že působí v Rögle ve švédské lize.

V české výpravě na severu Evropy je trio brankářů. Dalšími jsou Marek Langhamer z Chabarovsku a opora brněnské Komety Karel Vejmelka. Trenéři avizovali, že každý z nich by měl odchytat jedno utkání v turnaji.

Proti Tre kronor nastoupí kompletní čtyři pětky, reprezentační debut si může odbýt třiadvacetiletý útočník Jiří Smejkal ze Sparty. "Regule Euro Hockey Tour nám umožňují chodit do zápasů s 21 hráči do pole, takže Jirka Smejkal dnes bude na pozici třináctého útočníka," uvedl Mlejnek.

S touto sestavou vyrukují Češi na soupeře.

Reprezentační debut si může odbýt třiadvacetiletý útočník Jiří Smejkal ze Sparty. "Regule Euro Hockey Tour nám umožňují chodit do zápasů s 21 hráči do pole, takže Jirka Smejkal dnes bude na pozici třináctého útočníka," uvedl asistent trenéra Karel Mlejnek.

Takhle vidí aktuální český tým bývalý skvělý útočník Jiří Tlustý. Ten byl u toho, když Češi v roce 2012 turnaj Karjala jedinkrát v historii vyhráli.

V posledním vzájemném zápase vyhráli Češi, na letošním světovém šampionátu zdolali Švédy 5:2.

Právě květnové utkání by mělo poskytnout Čechům návod, jak uspět.  "Byť tady nemáme hráče, které jsme měli na mistrovství světa, budeme chtít vyjít z konceptu hry, s níž jsme proti nim v Bratislavě hráli. To znamená, že budeme chtít být dostatečně agresivní a mít kvalitní pohyb od samého začátku utkání," nastínil asistent trenéra Karel Mlejnek.

V Leksandu se česká hokejová reprezentace představí poprvé v historii.

Malé švédské město má šest tisíc obyvatel, ale halu s kapacitou 7650 diváků.

Švédští hokejisté v tradičních žlutých dresech se třemi modrými korunkami na dresech už nastupují na led. Následují Češi, dnes v červeném.

Zahájení zápasu předchází slavnostní ceremoniál, který představuje legendy místního klubu, který se už čtyřikrát stal mistrem Švédska.

A jde se na hymny obou soupeřů.

0:01

Utkání právě začalo.

1:39

Češi dobře začali, připravili soupeři hned horké chvíle, ale zasahovat teď musel i Will.

5:07

První přesilovka pro český tým. Na trestnou lavici putuje Klingberg za podrážení.

5:13

Závar před švédskou brankou, Řepík se ocitl před Reidebornem, ale nepřekonal ho, a houštinu těl pak nedokázali Češi prostřelit.

7:03

Jaškin se v posledních vteřinách přesilovky prodral ze strany před Reideborna, skulinu, kudy by poslal puk do sítě, však nenašel.

7:08

Švédové první oslabení přežili.

12:00

Jaškin se nečekaně dostal do dobré pozice, ale byl tak překvapen, že nevystřelil a hledal zpětnou přihrávkou spoluhráče.

13:50

Filippiho střela míjí tyč švédské branky, přesně netrefil ani Pavlík.

14:51

Češi jsou lepší, Řepíkovi ale střela od modré nesedla.

15:58

Říhův tým Švédy přehrává, akci bratří Zohornů však přerušila lapačka Reideborna.

16:56

Velkou chybu Švédů v rozehrávce se nepodařilo potrestat mezi kruhy Filippimu.

17:30

Nestrašil zkusil překvapit gólmana z úhlu, pak pobízel k teči střelou od modré čáry. Gól ale nepřichází.

20:00

Konec první třetiny.

Úvodní část se českému celku vydařila. Měl více ze hry, úspěšně hlídal švédské ofenzivní náznaky a byl nebezpečnější, převahu se mu však nepovedlo vyjádřit gólově.

20:01

Začala druhá třetina.

20:18

Michal Řepík nyní tečoval puk těsně před švédským brankářem, ale ten se nenechal překvapit. Tre Kronor tak vyvážejí puk pryč.

21:03

Češi nyní dokázal vložit hůl do přihrávky soupeře a puk tak vycestoval z našeho pásma až ke švédské brance.

21:42

Bude se vylučovat. Sudí ukazují příliš mnou hráčů a ukládají menší trest české lavičce. Dvě mnuty odpyká Radovan Pavlík.

22:10

Švédové ovšem chybovali a zleva se hnal na bránu Doudera. Jeho prudký pokus však švédský brankář vyrazil betonem.

22:35

Tre Kronor se následně na chvíli usadili v pásmu, ale nic nebezpečného nevymysleli. Naši se navíc po chvíli osvobozují.

23:01

Roman Will toho nyní sice moc neviděl, ale nakonec udržel ránu od modré čáry. Vhazování po levici českého brankáře.

23:42

Češi hrají v plném počtu.

24:14

Další nahození Švédů nepustili k Willovi čeští obránci a náš výběr tak může znovu zaútočit.

24:47

Ve 25. minutě se diváci dočkali první branky a Češi se ujímají vedení! Krejčíkovo nahození se přes klubko hráčů nedostali k Reidebornovi, ale na levém kruhu si touš našel DMITRIJ JAŠKIN, jenž jej pohotově z otočky poslal pod břevno soupeřovy svatyně.

25:23

Nechybělo mnoho a mohlo to být o dva góly. Radovan Pavlík se zjevil zcela sám v mezikruží, ale bránu z ideální pozice trestuhodně přestřelil.

26:36

Nyní se i Švédi nastěhovali do útočné třetiny, ale před Willem si žádnou lepší střeleckou pozici nevypracovali.

27:28

Wikstrandova střela od modré prošla kolem Willovy brány a český tým následně soupeře vytlačuje do neutrální zóny.

27:55

Dmitrij Jaškin to tentokrát zkoušel přes obránce, ale Reideborn byl na jeho střelu připraven a kotouč vyrazil do rohu.

28:44

Hynek Zohorna vyslal od levého hrazení slabý pokus a Reideborn byl připraven. Češi ale pokračují v tlaku.

29:04

Až nyní je hra přerušena. Rána českého celku byla sražená do ochranné sítě a po komerční pauze se tak bude vhazovat před švédským brankářem.

29:23

Touš ve středním pásmu sklepl vysokou holí Řepík, ale protože se puku dotkli nejprve Švédové, tak hra pokračuje bez přerušení.

29:56

Velká škoda pro Čechy. Ti se nyní řítili do přečíslení 3 na 1, ale Řepík přejel do pásma dřív než Kovář s pukem a je tedy pískán ofsajd.

30:20

Souhru bratří Zohornů nyní zakončoval Tomáš, ale švédský brankář druhý gól za svá záda nepustil. Vhazovat se však bude v pásmu Tre Kronor.

30:50

Náskok českého týmu však netrval nikterak dlouho. Češi nejprve přežili tutovku Rödina, ale poté pokračovali v tlaku. Rödin nakonec od levého hrazení posunul touš mezi kruhy, kam si sjel MIKAEL WIKSTRAND, který vymetl horní růžek Willovy brány. Asistence: Anton Rödin.

31:50

Nilsson se teď dostal do kontaktu s Willem, kterého ihned přijeli bránit naši beci. Vše se však obejde bez vyloučení.

32:22

Švédové vyhazují na zakázané uvolnění a hra se tak vrací zpět do jejich obranného pásma.

32:46

Po ose Hynek Zohorna-Jakub Krejčík se touš dostal do mezikruží na hůl Tomáše Zohorny. Nejstarší z bratrské trojice ale pohotovou ranou trefil jen boční oblouk.

33:30

Sedlákova formace chvíli kombinovala podél mantinelu, ale Švédsko se dokázalo dostat na puk dostat jej do bezpečí.

33:59

Linus Johansson daruje českému týmu druhou přesilovku. Za faul ve středním pásmu si odpyká dvě minuty za podrážení.

34:36

Druhá česká přesilovka již přináší branku a Česko znovu vede. Andrej Nestrašil výborně přihrál z pravé strany na najíždějícího JANA KOVÁŘE, jenž se šikovnou tečí z mezikruží již nemýlil. Asistence: Andrej Nestrašil.

35:16

Také Švédsko si zahraje druhou početní výhodu. Menší trest dostává opět česká lavička za špatné střídání a příliš mnoho hráčů. Tentokrát za katr putuje Tomáš Rachůnek.

35:59

Česko se ale zatím skvěle brání a posílá kotouč přes všechny čáry až za švédskou bránu.

36:25

Ale už opět musí být pozorný Roman Will. Nakonec však nemusel zasahovat, jelikož rána Švédska se mezi tři tyče nevešla.

36:36

Dobrou práci poté odvedl Nestrašil, jenž vyvezl puk do útočného pásma, kde nastřádal několik cenných vteřinek.

37:16

Češi ovšem zvládli i toto oslabení a hraje se opět ve stejném počtu hráčů na obou stranách.

38:25

Zámorský s Nestrašilem se pokusili hru přerušit zašlápnutím puku ve středním pásmu, ale Švédové jej dokázali vydolovat a pískáno tak nebylo.

39:00

Probíhá poslední minuta druhé části.

39:42

Češi se nastěhovali do útočné třetiny, ale souhra bratří Zohornů nevedla k ohrožení Reideborna.

40:00

Skončila druhá třetina.

Je za námi i prostřední perioda. V ní se česká výběr dostal brzy do vedení, když se pohotově z levého kruhu prosadil Dmitrij Jaškin. Švédové ale záhy srovnali krok. Ve 31. minutě mířil přesně Mikael Wikstrand. Pak ovšem Tre Kronor šli do čtyř a naši toho dokonale využili. Jan Kovář šikovnou tečí stanovil průběžné vedení 2:1, které si svěřenci Miloše Říhy odnášejí do kabin po 40 minutách.

40:01

Začala třetí třetina.

40:15

Jan Kovář těsně po odpískání ofsajdu vypálil na Reideborna a jede se hned svému soupeři omluvit.

40:59

Hynku Zohornovi se nyní puk zamotal mezi bruslemi a z levého kruhu tak rána nepřišla.

41:06

Nyní už ale musel švédský brankář zasahovat a zvládl to na jedničku. Vhazovat se bude v obranné třetině Švédska.

41:29

Roman Will si poté připsal další zákrok do statistik. Vyrazil prudký pokus z pravého křídla a stav se tedy nemění.

41:59

Český brankář musel i nyní do akce. Tentokrát však touš ukryl ve své výstroji a hra je znovu přerušena.

42:19

Matěj Stránský teď vypálil, avšak soupeř jeho pokus srazil do ochranné sítě. Buly před Reidebornem.

42:42

Krásně nacvičený signál Čechů vedl málem ke třetí brance. Šustr si sjel nikým nehlídán, ale z předbrankového prostoru nedokázal touš zasunout za brankovou čáru.

43:22

Výborně to udělal Moravčík, když přibrzdil přihrávku Švédů. Tím soupeře vystavil do ofsajdu a vhazovat se bude ve středním pásmu.

43:40

Třetí vyloučení Čechů, ale poprvé se jedná o faul. Petr Zámorský dostává dvě minuty za držení.

43:46

Češi však dokázali ihned po buly vyhodit kotouč do bezpečí a Švédové musí začínat až od své brány.

44:19

Will dokázal vytěsnit střelu od modré čáry do rohu kluziště, ale švédský zámek pokračuje i nadále.

44:50

A opět skvělý Will. Tentokrát zlikvidoval pokus z pravého kruhu, načež Řepík odpálil kotouč pryč.

45:35

Linberg teď několikrát ohrozil Willa, ale český gólman všem pokusům odolal a drží těsný náskok svého týmu.

45:40

Česko hraje opět v plném počtu.

46:29

Stránský zřejmě nedokázal tečovat puk a píská se zakázané uvolnění Čechů. Hra se vrací před Romana Willa.

47:05

Mikael Wikstrand zastavil ránu Andreje Šustra a Reideborn tak nemusel vůbec zasahovat.

47:30

Nyní ovšem už ano. Šustr tentokrát dostal střelu až ke švédskému brankáři, avšak ten třetí gól za svá záda nepustil.

48:12

Opět aktivní trio Zohornů dělalo starosti švédské defenzívě, ale ta nakonec krušné chvíle přežila bez úhony.

48:36

Poté se již zapojila do hry i Sedlákova formace, ale ani ta si v útočném pásmu nevytvořila další šanci. Reideborn tak mohl zůstat v relativním klidu.

49:35

Reideborn má po další střele kotouč ve své moci a hra je přerušena. Následuje komerční pauza.

49:50

Nahození Jakuba Jeřábka od modré čáry zastavil nechtíc před bránou Andrej Nestrašil.

50:10

Neuvěřitelný Will! Český brankář nyní skvěle zasáhl vleže svou holí na brankové čáře proti střele Friberga, který zákroku exlibereckého gólmana nemůže uvěřit.

51:30

Švédsko se ale s výsledkem odmítá smířit a dál se snaží o srovnání. Česká defenzíva v čele s Willem ale odolává.

52:06

Michal Řepík zasáhl krátce po buly hokejkou v obličeji svého soupeře a následují dvě minuty za vysokou hůl pro českého hráče.

52:34

Skrytá rána Rödina nyní minula Willovu bránu a následně je hra přerušena a sudí vykazují Švédy do středního pásma.

52:57

Češi poté získali v obranné třetině touš a Nestrašil jej vyhazuje přes všechny čáry.

53:44

Mikael Wikstrand zkoušel štěstí od modré čáry, ale Will jeho pokus dobře viděl a jeho spoluhráči se znovu osvobozují.

54:06

I čtvrté oslabení Česko přežilo a pokračujeme ve vyrovnaném počtu hráčů na obou stranách.

54:52

Reideborn si teď raději přihrnul puk pod svou lapačku a vhazovat se tedy bude po jeho levici.

54:52

Jan Kovář a Daniel Brodin následně dostávají menší trest za hrubost a bude se hrát 4 na 4.

56:05

Jakub Galvas zvládl situace v rohu kluziště a uhájil puk pro své spoluhráče.

56:44

Možná definitivní tečku mohl udělat Řepík, ale ve velké šanci na pravém kruhu nechal vyniknout Reidebornovu lapačku.

57:48

Rödinův pokus vyrazil Will vyrážečkou do ochranné sítě a vhazovat se bude před českým gólmanem.

57:48

Švédská branka je prázdná a Tre Kronor to zkouší v šesti.

57:58

Češi sice vyvezli touš do útočné třetiny, ale tam je Švédi zastavili v cestě za třetím gólem.

58:12

Vypadá to, že je rozhodnuto. Češi se rychle dostali ze svého pásma a po Nestrašilově pasu trefuje od útočné modré prázdnou bránu MICHAL ŘEPÍK. Asistence: Andrej Nestrašil.

58:33

Švédové ovšem nic nebalí a znovu odvolávají Reideborna. Na ledě tak vidím opět šest bruslařů ve žlutém.

59:00

Probíhá poslední minutě třetí třetiny.

59:20

Will musel opět zasahovat při skrumáži před svou bránou, ale vše zvládl na jedničku.

59:37

Tak ještě jedno vyloučení. Michal Řepík dostává menší trest za zdržování hry.

60:00

Utkání právě skončilo.

Je dobojováno. Po bezbrankové první třetině následoval prostřední pasáž, ve které se Češi dostali záhy do vedení. O to se zasloužil svou trefou Dmitrij Jaškin. Na jeho trefu ovšem zanedlouho odpověděl Mikael Wikstrand a začínalo se od nuly. Jenže ještě v téže části hry překlopil misky vah na českou stranu přesilovkovou trefou Jan Kovář. V posledním dějství se Tre Kronor tlačili za vyrovnáním, ale české akcie držel nad vodou skvělý Will. Při závěrečném risku bez brankáře nakonec pečetil výhru 3:1 trefou do prázdné brány Michal Řepík.