51. Sklenička (Červenka)
16. J. Nilsson (Backlund, Brännström)
34. Zibanejad (Janmark, Wikstrand)
36. Ekman-Larsson (L. Andersson, Larsson)

Dobré večer, vítejte u sledování online reportáže z utkání Švédských hokejových her mezi Českem a Švédskem. Zápas začne ve čtvrtek 26. dubna v 19:00.

Česko hraje v přípravě opravdu ve výborném rozpoložení. Na začátku dubna si v domácím dvojzápase v Příbrami připsalo dvakrát skalp Švýcarska, které českému týmu podlehlo 5:2 a o den později také 4:1. Následovala úspěšná mise ve Francii, kde si výběr Josefa Jandače počínal opět vítězně a tamní reprezentaci pokořil výhrami 5:2 a 6:2. V rámci Carlson Hockey Games rovněž Češi nepoznali hořkosti porážky. Nejprve získali tři body proti Finům, které udolali 3:1. Poté si stejným výsledkem poradili se Švédskem a turnaj uzavřeli výhrou 2:1 nad Ruskem. Na švédských hokejových hrách, na kterých budou hájit první příčku v tabulce Euro Hockey Tour, se představí již zredukovaný kádr, jenž ještě doplnili finalisté vítězové extraligy Martin Nečas s Jakubem Krejčíkem a poražený finalista David Musil. Ti by se ovšem měli představit až ve víkendových duelech. Naopak již dnes se zapojí zámořské posily Radek Faksa s Martinem Frkem.

MS 2017, Česko-Finsko: Češi slaví vítězství
MS 2017, Česko-Finsko: Češi slaví vítězství | Foto: Reuters

Švédsko rovněž vstoupilo do přípravy na šampionát úspěšně. Dvakrát ve dvou dnech si smlsli na Slovensku, které utrpělo porážky 6:3 a 7:1. Následně si Tre Kronor vyšlápli také na Dánsko. To se muselo smířit s prohrami 4:1 a 5:1. I vstup do turnaje v Pardubicích se Švédům povedl. Na úvod totiž těsně zdolali Rusko 2:1, ale to také byla jejich zatím poslední výhra. Poté totiž podlehli 3:1 rozjetému výběru České republiky a na závěr podniku schytali debakl  7:3 od Finů. Také Švédsko představí na domácím turnaji další posily. K týmu se připojili čerstvý vítěz ligy Elias Petersson, či zámořské hvězdy Anders Nilsson, Oliver Ekman-Larsson, Erik Gustafsson, John Klingberg, Lias Andersson, Mika Zibanejad a v neposlední řadě také Mikael Backlund nebo Mattias Janmark.

Švéd Patrik Hersley slaví gól do sítě Německa ve čtvrtfinále ZOH 2018
Švéd Patrik Hersley slaví gól do sítě Německa ve čtvrtfinále ZOH 2018 | Foto: Reuters

Posledních pět vzájemných utkání vyznělo lépe pro Českou republiku. Ta totiž vyhrála ve třech případech, zatímco Švédsko pouze ve dvou. Naposledy, jak již bylo zmíněno níže,  se z výhry radovali právě Češi, kteří minulý týden zvítězili 3:1.

Úvodní sestavy:

Česko: Rittich (Furch) - Jordán, F. Pavlík, Moravčík, D. Sklenička, Hrbas, Pyrochta, Pláněk - Červenka (C), Faksa, Frk - Stránský, R. Hanzl, Nestrašil - D. Kubalík, Horák, Řepík (A) - Chytil, Chlapík, Zadina

Švédsko: A. Nilsson (Hellberg) - E. Gustafsson, J. Klingberg (A), Ekman-Larsson (A), A. Larsson, Wikstrand, Pilut, Brännström - Janmark, Zibanejad, L. Andersson - C. Klingberg, Backlund (C), Nilsson - Pääjärvi, Jo. Larsson, J. de La Rose - Everberg, Zackrisson, Norman - Jonsson Fjällby

Rozhodčí: Salonen, Pajula - Perssonen, Wernström

Ještě před začátkem našeho přenosu jedna radostná zpráva z mistrovství světa U18 v Rusku. Český výběr vede ve třetí třetině nad favorizovanou Kanadou již 2:0 a je na nejlepší cestě do semifinále. Navíc je o krok napřed i ve statistice střel na bránu, která hovoří v náš prospěch v poměru 31:24.

Kanada se ovšem vrací do hry a zadělává na drama. Češi však mají čtyři minuty před koncem stále jednobrankový náskok.

Česká reprezentace U18 nakonec utkání s Kanadou zvládla a po výhře 2:1 slaví postup do semifinále mistrovství světa.

1.

Utkání právě začalo.

1.

A duel začíná ihned vyloučením švédského hráče. Sudí posílají za katr Liase Anderssona na dvě minuty za vysokou hůl.

1.

Češi se sice usadili v útočném pásmu, avšak ke střele se prozatím nedostávají.

2.

Hned dvakrát to poté zkoušel Dominik Kubalík, proti kterému ovšem v obou případech dobře zakročil brankář Nilsson.

3.

Následovaly dva pokusy Martina Frka, avšak i forvard Detroitu si vylámal zuby na Nilssonovi.

3.

Oslabení Švédsko přežilo a hraje se tedy opět v pěti proti pěti.

4.

První formace Švédů si nyní vytvořila tlak v útočném pásmu, ale Zibanejad z předbrankového prostoru naštěstí promáchl.

5.

Následně dobře zasahuje i český gólman a jeho spoluhráči se vyhazují jen za cenu vyhození do neutrální zóny.

6.

I následně se Švédsko natlačilo před Ritticha. Ten ovšem dobře zasáhl proti střele od modré čáry v podání Brännströma.

7.

Roman Červenka poté vnikl do útočné třetiny a následně pálil z mezikruží Martin Frk. K naší smůle ovšem netrefil bránu soupeře.

8.

Čtvrtá formace Čechů pot úřadovala v obranné třetině Švédska, avšak to se dokázalo ubránit. Poté je českému týmu pískána hra vysokou holí a následuje buly ve středovém kruhu.

9.

Nahození od modré čáry minulo bránu Nilssona a po přerušení hry za jeho klecí strhla menší mela, která se neobejde bez vyloučení.

9.

Oliver Ekman-Larsson a Matěj Stránský již sedí na trestné lavici. Oba hráči vyfasovali menší trest za hrubost.

10.

Česko se při hře čtyři na čtyři zatím prosadit nedokázalo a na řadě jsou nyní útočící Švédové.

11.

Jenže ani oni neuspěli proti české obraně a tresty na obou stranách jsou pomalu u konce.

12.

Oba celky hrají v plném počtu.

12.

Lias Andersson nepřekonal svou dorážkou zatím bezchybného Ritticha, ale Švédsko si zahraje přesilovou hru poté, co David Sklenička odjíždí na trestnou lavici na dvě minuty za držení.

12.

David Rittich si poté poradil i se střelou Ekmana-Larssona z pravého kruhu. Vhazovat se bude poté po levici českého gólmana.

13.

Pěknou kombinaci Švédů zakončoval po křižné přihrávce z pravého kruhu Mikael Backlund, avšak na svého klubové parťáka si rovněž nepřišel.

13.

Rittich poté udržel další ránu od modré čáry, což bylo velmi důležité, jelikož před ním hlídkovali dva švédští hráči.

14.

Češi první oslabení rovněž ubránili a jsou opět kompletní.

14.

Adam Larsson poté dobře pálil z pravého kruhu, ale bránu Ritticha minul. Následný výpad českého výběru nedokázala formace mladíků přesněji zakončit.

15.

Nilsson musel nyní hned dvakrát zasahovat. Výborné střídání měla naše první formace, avšak Červenka s Frkem rovněž úspěšní nebyli.

16.

Rychlý výpad Švédů již končí gólem v naší síti! Situaci hraničící s ofsajdem sudí pustili a z levého kruhu naservíroval touš pod sebe Mikael Backlund přímo na hůl JACOBA NILSSONA, jenž svou krásnou dělovku poslal pod břevno Rittichovy klece. Asistence: Mikael Backlund, Erik Brännström.

17.

Švédsko vzápětí přispěchalo s další akcí. Zackrissonův pokus ovšem vyrazil David Rittich do rohu kluziště.

18.

Švédům je poté pískáno postavení mimo hru a vhazovat se tak bude v neutrální zóně.

19.

Česko se následně nedostalo dál než k červené čáře a bude se muset znovu bránit ataku soupeře.

20.

To však i díky Rittichov zvládli. Zibanejad nechal pouze ve své šanci vyniknout českého brankáře a hra se opět přelévá na druhou stranu.

20.

Po Zibanejadovi měli velkou možnosti Češi! Chytil Nilssona z dobré pozice nepřekonal a Zadina poté svou dorážkou z úhlu minul odkrytou bránu Švédska.

20.

První třetina právě skončila.

Je za námi úvodní perioda. V ní hráli hlavní roli oba brankáři, kteří svými zákroky drželi oba týmy nad vodou. Po slibných pozicích, které byly ve větší míře na straně aktivnějších Švédů, jsme se gólu dočkali až v 16. minutě. Po přihrávce Backlunda otevřel skóre přesnou ranou do růžku Jacob Nilsson. Další gól poté již i přes další šance nepadl, a tak Švédové vedou po dvaceti minutách 1:0.

21.

Začala druhá třetina.

21.

A mohlo to být 2:0 pro Švédy! Zpoza brány přišla přihrávka do předbrankového prostoru na Mattiase Janmarka, jenž z vyložené pozice trefil pouze lapačku Davida Ritticha.

22.

Švédům je nyní pískán ofsajd poté, co nestihli úplně vyklidit útočné pásmo. Hra se tedy stěhuje do neutrální zóny.

23.

Chlapík dobře zapracoval v defenzívě, ale poté se mu nepodařilo při přechodu najít své spoluhráče.

23.

Nicméně se Češi přeci jen dostali ke střele. Martin Pláněk ale ztroskotal opět na pozorném Nilssonovi.

24.

Mattias Janmark si výborně vybruslil až do střelecké pozice mezi kruhy, odkud svižně vypálil. David Rittich však předvedl velmi důležitý zákrok, díky čemuž se už Švédové k dorážce nedostali.

24.

Švédsko ale i poté operuje s pukem v útočném pásmu a navíc mají signalizovanou výhodu. Budeme hrát další oslabení.

25.

Matěj Stránský bude dnes podruhé odpykávat dvouminutový trest. Tentokrát je vyloučen za držení.

25.

Rittich zlikvidoval další pokus soupeře a na druhé straně se musel činit také Nilsson proti výpadu českého týmu.

26.

Zibanjead poté zkoušel najít Liase Anderssona, který ke štěstí českého výběru minul přihrávku svého spoluhráče.

26.

Další zajímavá možnost se rýsovala pro Tre Kronor, ale česká defenzíva i nyní odolala a vyhazuje touš přes všechny čáry.

27.

Matěj Stránský si svůj trest již odpykal a musí spěchat do obranného pásma, aby vypomohl svým kolegům s bráněním.

27.

Z levého kruhu poté dobře pálil Wikstrand, ale Rittich jeho pokus dobře viděl a jistým zákrokem nepřipustil druhý gól ve své síti.

28.

Čechům se následně nepodařilo přesně přihrát a píská se tedy zakázané uvolnění našeho výběru.

28.

David Rittich je zatím nejlepším českým hráčem duelu. První formace Švédska ho opět pořádně prověřila, ale Zibanejad ani nadvakrát náskok nenavýšil.

29.

A opět výborný Rittich, který nyní dobře nepustil přihrávku do brankoviště a následně si připsal další jistý zásah.

29.

Frk s Faksou nedokázali udržet v rohu kotouč v útočném pásmu a Švédsko jej dostává jen do neutrální zóny.

30.

Posléze je českým hráčům odpískáno postavení mimo hru, po kterém je buly nařízeno ve střední třetině.

30.

De le Rose se šikovně vyhnul bránícím českým hráčům a nakonec se proháčkoval až k zakončení z pravého kruhu. Svůj pokus ovšem namířil jen do chráničů Ritticha.

30.

Zibanejad dlouho avizoval pohledem přihrávku, ale poté nečekaně vypálil z úhlu. Rittich si však prostor u své pravé tyče pohlídal.

31.

Rittich po dalším ataku soupeře raději podrží kotouč ve své rukavici, čímž způsobil vhazování v našem obranném pásmu.

32.

Další icing je pískán na straně České republiky. Hra se tedy stěhuje zpět před bránu Davida Ritticha.

32.

Moravčík poté vyslal dobrou střelu přes obránce, ale Nilsson neměl se zakončením českého beka větší problémy, jelikož kotouč směřoval přesně doprostřed brány.

32.

Následuje přesilová hra pro svěřence Josefa Jandače. Johan Larsson si odpyká menší trest za hrubost.

33.

Červenka dobře našel rychlou přihrávkou mezi kruhy Řepíka, ale ten nastřelil pouze připraveného Nilssona.

33.

Švédové poté v rychlém sledu dvakrát vyhazují a musíme se tak pro puk vracet do obranného pásma.

34.

Čechům se přesilovka však hrubě nevyvedla, jelikož inkasují druhý gól! Švédsko ujíždělo při vlastním oslabení do přečíslení dvou proti jednomu. Mattias Janmark přihrál z levého kruhu na ten pravý, odkud MIKA ZIBANEJAD překonává přesunujícího se Ritticha. Asistence: Mattias Janmark, Mikael Wikstrand.

34.

Češi hrají v plném počtu.

35.

Švédové se opět hrnuli do útočného pásma, ale za naší bránou dobře zapracovala česká obrana.

36.

Vzápětí přichází další úder Švédska! Sklenička v rohu kluziště přišel o puk, který poté Lias Andersson naservíroval přesně na hůl OLIVERA EKMANA-LARSSONA, jenž z mezikruží nedal Rittichovi žádnou šanci. Asistence: Lias Andersson, Johan Larsson.

37.

Češi se pokusili o rychlou odpověď, ale jejich snahy ke snížení nakonec nevedly.

38.

Švédové následně hráli v šesti. Následují tedy dvě minuty pro hráčskou lavici. Trest odpyká Lawrence Pilut.

39.

Everberg dokázal srazit Kubalíkovu přihrávku do středního pásma a Češi musejí vyklidit útočné pozice.

39.

A Švédům se opět daří vyhodit a Češi se musí vracet pro puk až k Rittichovi.

39.

Andrej Nestrašil se posléze ocitl osamocen mezi kruhy, avšak Nilssona v bráně Švédska překonat nedokázal.

40.

Probíhá poslední minuta druhé třetiny.

40.

Švédsko přečkalo i další oslabení a hraje se znovu ve vyrovnaném počtu na obou stranách.

40.

Rittich ještě v závěru podržel dalším úspěšným zákrokem český výběr a prostřední perioda je pomalu u konce.

40.

Druhá třetina právě skončila.

I prostřední dějství je minulostí. V ní bylo opět aktivnějším mužstvem Švédsko, které dlouho nemohlo podruhé překonat výborného Ritticha. Ten kapituloval až v 34. minutě při přesilovce českého mužstva, když přečíslení dvou proti jednomu zakončil Mika Zibanejad. O dvě minuty později navíc navýšil náskok Seveřanů Oliver Ekman-Larsson, který rozhodl o tom, že si jeho celek odnese do kabin vedení 3:0.

41.

Začala třetí třetina.

41.

Aktivita Švédů pokračuje i v poslední periodě. První formace ale situaci poněkud překombinovala a se střelou z pravého kruhu si Rittich poradil.

42.

Klingberg nahazoval od modré čáry na teč, ale Mikael Backlund kotouč nezasáhl. Češi tedy přežili další nebezpečí.

42.

Kolem Nilssonovy brány proskákala další střela Čechů a dopředu již spěchají opět hráči ve žlutém.

43.

Rittich nyní zasáhl se štěstím držadlem své hole a po malé chvíli se mohou naši osvobodit.

43.

Jenže prakticky vzápětí se opět hnali do pásma švédští hráči, kteří ovšem z levé strany nedokázali zakončit.

44.

Janmark se velmi rychle vřítil do útočné třetiny, ale Jordán ho ke střele nepustil. Naši se ovšem musí znovu bránit tlaku soupeře.

45.

Backlund nyní nepřešel přes pozornou českou obranu, ale Švédsko může poté zahájit další útok z vlastní třetiny.

46.

Pěkná střela přes obránce mířila pouze do boční sítě Rittichovy klece a ten tak nyní nemusel vůbec zasahovat.

47.

Švédsko svou hrou dokonale přehrává český výběr. Z pravé strany prověřil další ranou Ritticha Gustafsson, ale český gólman byl na jeho ránu připraven. Následuje reklamní přestávka.

47.

Matěj Stránský se nakonec dostal k puku a šikovnou ranou přes obránce zaměstnal Nilssona. Ten ovšem po delší době zasahuje bravurně svou lapačkou.

47.

Rychlý výpad Švédů zastavují naši pouze nedovoleně. Roman Horák dostává dvě minuty za hákování.

48.

Jacob Nilsson zakončoval pohlednou kombinaci svého celku, ale prosadit se nedokázal. Češi se posléze osvobozují.

49.

Švédsko je znovu nastěhováno v pásmu soupeře. Lias Andersson ovšem se svým pokusem před bránou nebyl úspěšný a Česko znovu vyhazuje.

49.

Na Janmarka směřovala nyní dobrá přihrávka, ale ten kotouč nedokázal zpracovat. Oslabení Čechů je tedy pomalu u konce.

49.

Roman Horák naskočil na led a Česko je opět kompletní.

50.

Také český výběr se snaží alespoň o čestný úspěch, ale zatím kombinuje podél hrazení v útočném pásmu.

51.

Až nyní se dostal do zajímavé pozice Martin Frk, jehož rána z mezikruží šla bohužel jen do středu brány.

51.

K další střele se tlačil Marek Hrbas. Vítkovický bek ovšem nastřelil jen Ekmana-Larssona.

51.

Naděje zahořela! Česko se dokázalo usadit v pásmu a nakonec jejich snaha nese ovoce. Zpoza brány našel Roman Červenka v prostoru levého kruhu DAVIDA SKLENIČKU, jenž chladnokrevně poslal puk do horního růžku Nilssonovy brány. Asistence: Roman Červenka.

52.

Poté však český výběr čeká další oslabení. Filip Pavlík vyfasoval dvě minuty za faul kolenem.

52.

Rittich si nyní poradil se dvěma pokusy Švédů a Češi poté vyhazují puk do bezpečí.

53.

Tre Kronor se ovšem rychle vrátilo do pásma. Zibanejad ovšem trefil jen padajícího Skleničku, ale Švédové i nadále pokračují v tlaku.

53.

Zajímavá šance pro Švédsko! Jacob Nilsson však vyhodnotil situace špatně a kotouč poslal do prázdného prostoru.

54.

Český výběr hraje v plném počtu a může se ještě pokusit o zdramatizování duelu.

55.

Švédsko nyní jen posunuje kotouč do útočného pásma, což mu v tuto chvíli bohatě stačí.

56.

Tak to byla tutovka, které ovšem kontaktní gól nepřinesla! Roman Horák vystihl rozehrávku Švédů a ocitl se tváři v tvář Nilssonovi. Toho ovšem nedokázal bekhendovou kličkou překonat.

56.

Faksa zavezl kotouč do útočného pásma, ale jeho přihrávku Švédové srazili. Poté navíc vyhazují na zakázané uvolnění a vhazovat se bude před Nilssonem.

57.

Chlapík se dobře prodral do útočného pásma, odkud následně pálil Dominik Kubalík. Jeho dobrá střela ovšem gólem neskončila a Švédové vyvážejí kotouč do bezpečí.

58.

Tak asi poslední šance pro český celek. Jacob De La Rose najel do Davida Ritticha a bude pykat dvě minuty za nedovolené bránění brankáři.

59.

Český tým to zkouší se šesti bruslaři v útočném pásmu. David Rittich právě usedl na střídačku.

59.

Larsson ovšem kotouč vyhazuje pryč z pásma Češi se musí pro kotouč vracet až ta svou odkrytou bránu.

60.

Probíhá poslední minuta třetí třetiny a Česko je usazeno v útočném pásmu.

60.

Po Zadinově střele se Švédsko osvobozuje a je velmi blízko k vítězství. Navíc již Tre Kronor hrají v plném počtu.

60.

Kotouč se nyní ocitl v ochranné síti a vhazovat se bude osmnáct vteřin před koncem třetí periody před Nilssonem. To vše ovšem až po oddechovém času českého výběru.

60.

Švédové vyhodili touš za bránu soupeře a navíc jej dojeli jako první, takže se zakázané uvolnění nekoná a tohle již severský tým zvládne.

60.

Utkání právě skončilo.

Je konec! Švédsko v tomto duelu bylo jasně lepším celkem, což potvrzovalo téměř po celou dobu utkání. Z první třetiny si odneslo po brance Jacona Nilsson jednobrankový náskok.

Ve druhé periodě navíc přidali na obrátkách. Česko držel dlouho skvělý David Rittich, ale ve 34. minutě kapituloval z hole Miky Zibanejada při přesilovce českého týmu. O dvě minuty později navíc přidal třetí zásah Oliver Ekman-Larsson a s českým týmem to nevypadalo vůbec dobře.

I v posledním dějství byli aktivnější hráči Tre Kronor, kteří kontrolovali své vedení. V 51. minutě sice snížil premiérovým gólem David Sklenička, ale to bylo z pohledu Čechů všechno. Těm navíc nepomohla ani závěrečná powerplay a zcela po zásluze prohráli 3:1.