18. Kempe (J. Klingberg)
20. J. Klingberg (J. Lundqvist, Krüger)
29. Landeskog (J. Klingberg, Ekman-Larsson)
55. C. Klingberg

Dobrý den, vítejte u online reportáže ze zápasu série Euro Hockey Tour mezi Českou republikou a Švédskem. Utkání začne v 17:00.

Národní tým započal poslední turnaj před mistrovstvím světa ve čtvrtek proti Finsku. Utkání v rámci série Euro Hockey Tour nezačal pro české reprezentanty nejlépe, Finsko vedlo po osmi minutách již rozdílem dvou branek. Červenka však svojí trefou nastartoval tým k obratu a po šedesáti minutách po dalších brankách Rutty a Hanzla svítil na světelné tabuli stav 3:2 ve prospěch svěřenců trenéra Jandače.

ČR - Finsko 3:2 (1:2, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 15. Červenka (Holík, Voráček), 30. Rutta (Kempný), 46. R. Hanzl (Kašpar) - 3. Pihlström (Hietanen, Vittasmäki), 8. M. Aaltonen (Vittasmäki, Rantanen). Rozhodčí: Gofman, Buturlin (oba Rus.) - Brejcha, Suchánek (oba ČR). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 6205.

Švédové v úvodním zápase poslední letošní zastávky série Euro Hockey Tour ve Stockholmu zdolali Rusko 4:3 v prodloužení.

Švédsko - Rusko 4:3 v prodloužení (0:2, 1:1, 2:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 27. E. Lindholm (C. Rosén, Omark), 44. J. Klingberg (Landeskog, Söderberg), 51. Omark (Rask, Stralman), 65. Landeskog (Söderberg) - 8. Mozjakin (Tkačov), 18. Antipin (Tkačov, Mozjakin), 31. Mozjakin (Tkačov). Rozhodčí: Kaukokari, Vikman (oba Fin.) - Ahlén (Švéd.), Waldejer (Nor.). Vyloučení: 6:3. Využití: 2:1. Diváci: 8094.

Otočení výsledku z 0:2 na 3:2 proti Finsku potěšilo trenéra české hokejové reprezentace Josefa Jandače, který zároveň promluvil o tvořícím se kádru pro mistrovství světa. "Samozřejmě se nám to nějakým způsobem krystalizuje, ale ještě máme před sebou dva zápasy. Musíme nakládat s informací, že nám přijedou Plekanec a Pastrňák. Máme tady pět útoků, tenhle počet budeme brát na šampionát. To znamená, že někdo nepojede," uvedl Jandač.

EHT, Česko - Finsko: Josef Jandač
EHT, Česko - Finsko: Josef Jandač | Foto: Milan Kammermayer

Češi ulovili před světovým šampionátem sedm posil z NHL, o čtyři víc než loni. Na šampionát dorazí brankář Petr Mrázek, obránci Radko Gudas, Jakub Kindl a Michal Kempný. V útoku se představí David Pastrňák, Tomáš Plekanec a Jakub Voráček. "Šance, že by přijel někdo další, je malá," podotýká Jandač.

Dnešní soupeř Česka Švédové nahlásili z NHL zatím nejvíce posil, co se evropských týmů týče. Kádr Tre Kronor ze zámoří doplní Victor Hedman, Alexander Edler, Anton Stralman, John Klingberg, Oliver Ekman-Larsson, Victor Rask, Gabriel Landeskog či Carl Söderberg.

Na galerii hvězd z NHL, které se představí na mistrovství světa, se můžete podívat zde.

Sestava Česka

Francouz (Mrázek) - Gudas, J. Krejčík, Kundrátek, Kempný, Kindl, R. Šimek, D. Sklenička, Šulák - Voráček (C), P. Holík, Červenka - Radil, Jan Kovář (A), P. Vrána - Řepík, R. Hanzl, Birner - Hyka, Horák (A), T. Zohorna - Lev

Utkání s Finy odchytal brankář Detroitu Petr Mrázek, dnes v brance českého týmu nastoupí Pavel Francouz. Dá se ale očekávat, že právě Mrázek bude jedničkou pro MS. "Nechytal jsem asi tři týdny zápas a oni hned z prvního útoku dali gól. Pro gólmana je to nepříjemné, ale je tam od toho, aby byl psychicky odolný a v takových chvílích se potom zvedl a už nepustil žádný gól," řekl Mrázek.

EHT, Česko - Finsko: Petr Mrázek
EHT, Česko - Finsko: Petr Mrázek | Foto: Milan Kammermayer

Sestava Švédska

Läck (Svedberg) - Strålman, Hedman (A), J. Klingberg, Ekman-Larsson, Rosén, Brodin, Holm - E. Lindholm, Rask, Omark - C. Klingberg, W. Karlsson, Everberg - Eriksson Ek, Söderberg, Landeskog (A) - Lundqvist (C), Krüger, Nordström - Kempe

První třetinu proti Švédsku odehrají čeští hokejisté v historických svetrech, které připomenou 70. výročí od zisku prvního titulu z MS.

Hokejisté už jsou na ledové ploše. Následují státní hymny.

Utkání právě začalo!

1.

Češi začínají náporem v útočném pásmu, Voráček nahazoval puk zpoza brány před brankoviště, kde byl Červenka, ten ale minul.

1.

Švédové puk nahodili na Francouze, ten puk chytil do lapačky a pro jistotu přerušuje hru.

2.

Podobná situace nyní nastala i na druhé straně ledové plochy, vhazovat se bude před brankářem Lackem.

2.

Hyka připravil střeleckou pozici pro Horáka, jeho ránu vykryl betonem Lack!

3.

Sražený kotouč končí na české střídačce, vhazovat se bude v obranném pásmu Česka. Na ledě je zpět česká první formace.

3,

První větší příležitost Česka! Voráček přihrál do jízdy Krejčíkovi, který z prostoru mezi kruhy pálil do švédského gólmana!

4.

Další šanci českého týmu měl Kovář, i jeho ale vychytal Lack. Na druhé straně musel rovněž poprvé zasahovat Francouz.

4.

Česko vede 1:0! Aktivita českého týmu končí rychlým gólem. Kudnrátkovu střelu tečoval clonící Hanzl do tyče. K dorážce se ale dostal opět Kundrátek, který z úhlu už dokázal poslat kotouč za brankovou čáru!

5.

Publikum v Budějovicích se dobře baví. Holík nyní švihem otestoval rameno Lacka, svédský brankář poté rychle musel puk přikrýt před Voráčkem.

6.

Francouz kryje nahození ze střední třetiny a rychle rozehrává.

7.

Švédové se v útočném pásmu dlouho neohřáli, Češi aktivním presinkem vytalčili soupeře do střední třetiny.

8.

Zohorna objel švédskou branku, žádný spoluhráč se mu ale neuvolnil a posléze o puk proti přesile přišel.

9.

Červenka vymášlel zadovku na rozjetého Voráčka, ten ale v rychlosti puk dobře nezpracoval.

9.

První česká formace je velice nebezpečná. Holík nyní mířil z pravého kruhu na vzdálenější tyč, ale minul.

9.

Pavel Francouz přerušuje hru úspěšným zákrokem. Následuje první komerční přestávka.

10.

Kundrátek hledal dlouhou přihrávkou Radila, ten puk pouze protečoval do útočného pásma, kde o něj hodlá zpět bojovat.

10.

Kempný společně s Šimkem vymýšlí od české branky útočnou akci.

11.

Hanzl zasekl puk před švédským obráncem a přes Řepíka se dostal kotouč na modrou čáru, odkud pálil Šulák. Lack vyráží do rohu kluziště.

12.

Kingberg elegantně prošel do útočného pásma, jeho následnou střelu zablokoval Holík.

12.

Radil vyhrál souboj v rohu kluziště a naslepo puk posílal do brankoviště. Švédský brankář byl rychle na zemi a přerušuje hru.

13.

Birner zachytil švédskou rozehrávku, českému týmu ale následně nevyšel přechod do útoku. Hra se přesouvá na druhou stranu.

14.

Po souboji u mantinelu skončil puk na české střídačce, hra je přerušena. Švédové už vyrovnali hru, větší šanci si ale ještě nevypracovali.

15.

Křižná přihrávka Červenky na Voráčka nepřošla. Švédové o kotouč v útočném pásmu rychle přišli.

15.

První formace opět vymýšlela nebezpečnou útočnou akci. Voráček nahazoval puk do jízdy Červenkovi, ten ale slabou tečí posunul puk vedle branky Lacka.

16.

Reprezentaci Kre Kronor zastavil ofsajd. Následuje další komerční přestávka.

16.

Vrána se snažil urputně procpat kotouč do útočné třetiny, to se mu ale nepovedlo a Češi musí začít znovu přes Kempného.

17.

Švédové si vypracovali první nápor v útočném pásmu, Ekman-Larsson prudce vystřelil na Francouze, český brankář střelu dokázal zneškodnit.

18.

Švédsko vyrovnává na 1:1! Kempe dokázal vybruslit do střelecké pozice a střelou švihem se trefil přesně pod horní tyč. Ránu ještě pravděpodobně mírně tečoval bránící Radko Gudas.

18.

A Švédové mohli rázem vést! Landeskogovu střelu ale zastavila tyč!

19.

Švédové jsou nyní aktivnějším mužstvem, Češi se musí bránit.

20.

Švédové vedou 2:1! Tre Kronor využili svého náporu a jdou do vedení. Klingberg zcela nehlídán vypálil z prostoru mezi kruhy a prostřelil Francouze.

20.

K jedné střele se ještě v závěru první třetiny dostal Voráček, Lack předvedl úspěšný zákrok.

Právě skončila první třetina.

Je za námi úvodní dvacetiminutovka, ve které byli po větší část aktivnější Češi a právem od čtvrté minuty vedli 1:0, kdy se prosadil Kundrátek. Švédi ale před přestávkou přidali na obrátkách a skóre dokázali otočit brankami Kempeho a Klingberga.

21.

Český tým se o přestávce převlékl ze svetrů do klasických zápasových červených dresů a už podniká první útok.

22.

Vrána společně s Kovářem vybojovali v rohu kluziště puk, Kindl vypálil od modré a sražený kotouč poslal Vrána nad břevno!

23.

Hanzl skvěle ubránil Karlssona, kterého vytlačil ze střelecké pozice až k mantinelu.

24.

Francouz si dobře rozmyslel svou rozehrávku, která by byla velice riskantní a rychle přikryl puk lapačkou před dotírajícím Švédem.

24.

Voráček zavezl kotouč do útočného pásma, od modré čáry prudce nahazoval puk na branku Gudas, jeho rána se ale ke švédské brance nedostala.

24.

Češi si ale zahrají početní výhodu. Po faulu u mantinelu na Voráčka usedl na trestnou lavici Hedman.

25.

Češi vyhráli vhazování před Lackem, Švédové se ale po chvíli zmocnili puku a vyhodili přes všechny čáry.

25.

Češi se už usadili v útočném pásmu, přesilovkovou kombinaci zakončoval z voleje Voráček, ale přestřelil!

26.

Švédové se opět osvobodili, Češi musí začít od vlastní branky.

26.

Šulák se neodhodlal ke střele od modré čáry, Hedman už je z trestné zpět na ledě, Švédové jsou kompletní.

26.

Přesilovou hru si zahrají i Švédové. Za podražení je vyloučen Šulák.

27.

Češi po prohraném buly rychle vybojovali puk a vyhodili jej až za branku Lacka.

27.

Situace se ještě více komplikuje. Švédové po faulu Zohorny budou hrát něco málo přes minutu přesilovku 5 na 3. Zohorna potrestán za sekání.

28.

Hedman vypálil z voleje na branku Francouze, jeho střela ale skončila na zadním mantinelu!

28.

Hedman v dobré pozici ještě přihrával, což bylo pro české hráče dobře. Situace zůstala nezakončena.

28.

Češi už jsou ve čtyřech. Švédové ale dále tlačí.

29.

Švédové vedou 3:1. Češi velký tlak Švédů nakonec přečkat nedokázali. Prudké nahození Klingberga skončilo až v české brance. Francouz vůbec nic neviděl.

30.

Sklenička zachytil rukavicí vyhození Švédů z jejich třetiny a ještě udržel útočné pásmo, Češi si ale zakončení nevypracovali.

31.

Česko snižuje na 2:3! Český tým rychle reaguje ne třetí branku Švédů! Řepík vybruslil od mantinelu a jeho střelu dokázal do branky tečovat clonící Birner!

32.

Střelec dvou švédských branek Klingberg nyní potrestán menším trestem. Česko má šanci vyrovnat z přesilovky.

33.

Radil svou střelu nasměroval jen do švédského hráče, od něj se puk odrazil do středního pásma.

33.

Švédové se osvobozují, Šulák rozjíždí českou akci.

34.

České reprezentaci se početní výhoda nedaří. Nyní dokonce pumelicí od modré zahrozil v oslabení Brodin. Mířil naštěstí vedle.

34.

Švédové už jsou kompletní. Těsně po přesilovce pálil z voleje Kindl, při střele ale zlomil hůl a puk směřující pomalu ke švédské brance pokryl Lack.

35.

Kindl tentokrát nebezpečně nahazoval od modré čáry, puk ale přes chumel hráčů k brance neprošel.

35.

Omark v přečíslení vracel puk Lindholmovi, který ale ve velké šanci selhal!

36.

Další přesilovka pro Česko. Za podražení potrestán Eriksson.

36.

Češi se prozatím nedokáží dostat na delší dobu do útočného pásma.

37.

Voráček se prohnal kolem pravého mantinelu, natlačil se do střelecké pozice, už se mu ale nepodařilo přesně zakončit!

37.

Šulák vypálil od modré na branku Lacka, švédský brankář utlumil střelu ve své hrudi.

37.

Česko vyrovnává na 3:3! Češi využívají přesilovou hru! Po nahození Kindla se u pravé tyče s dorážkou prosadil Kovář, který dokázal puk procpat přes brankáře Lacka!

38.

Česko vede 4:3! Tak to je nádhera! Češi zachytili špatnou rozehrávku Tre Kronor, Voráček objel branku a z otočky poslal puk na branku. Lack jeho střelu ještě dokázal vyrazit, na pohotovou dorážku Šimka už ale nestačil!

39.

Švédové nyní tropí chybu za chybou! V další velké šanci se ocitl Radil, ten ale z předbrankového prostoru jen poslal kotouč do plastronu Lacka!

40.

Rychlou akci Česka zakončoval střelu z první Kempný, jeho dělovka prolétla nad břevnem.

40.

Diváci v Českých Budějovicích ožili a nyní vytváří perfektní atmosféru. Český tým dobře napadá, Švédové už chtějí konec druhé třetiny.

Druhá třetina právě skončila.

Švédové v polovině druhé části dokázali navýšit z přesilové hry stav na 3:1 a s českým týmem to v tu chvíli nevypadalo dobře. O dvě minutě později ale reagoval na dvoubrankové vedení Birner, který tečoval Řepíkovu střelu do švédské branky.

Od té chvíle byl český tým lepším mužstvem, začal si vytvářet další gólové pozice a ještě do přestávky dokázal skóre otočit. Nejdříve se ve 37. minutě prosadil z přesilové hry Jan Kovář, o minutu později obrat dokonal Šimek.

41.

Češi začínají novou dvacetiminutovku opět aktivně, Holíkovu ránu vyráží Lack.

42.

Kindl neudržel útočnou modrou, Klingberg toho ale nevyužil, jeho útok stačili Češi včas zastavit.

43.

V obrovské šanci se zjevil Nordstrom, ale minul!

43.

Švédové budou hrát po faulu Skleničky početní výhodu.

44.

Trre Kronor se rychle usadili v pásmu, Omark střílel bez přípravy do ramena Francouze!

44.

Češi dokázali vyhrát vhazování před Francouzem a vyhazují přes všechny čáry.

44.

Švédové se nedokázali dostat přes střední pásmo, český tým dobře brání.

45.

Landeskog vybruslil od mantinelu a z pravého kruhu přestřelil branku Francouze.

45.

Češi jsou kompletní. Voráček se snažil individuálně prosadit proti přesile, Švédového ho obrali o kotouč.

46.

Petr Vrána po přihrávce Kováře zakončoval sám před Lackem, švédský brankář ho ale vychytal! Bylo to ale s faulem.

46.

Za faul na Vránu potrestán menším trestem Lundqvist. Přesilovka pro Česko.

47.

Kindl nedokázal udržet útočné pásmo, Švédové úspěšně brání svou modrou čáru.

48.

Šulák si narazil kotouč s Hykou a švihem se posléze snažil prostřelit Lacka, švédský brankář podržel svůj tým.

49.

Česko vede 5:3! Potrestaný Lundqvist už vjel na ledovou plochu, Češi ale krátce po nevyužité přesilovce přeci jen navyšují vedení! Voráček nabil na střelu Kempnému, jeho ránu od modré vyrazil Lack jen před Holíka, který se nadvakrát dokázal prosadit!

50.

Český tým pokračuje v aktivitě, Lack musel být nyní opět v pozoru.

51.

Švédové se snaží prosadit do útočné třetiny, přes skvěle napadající český tým to ale jde těžko.

52.

Hedman tvrdě vystřelil od modré čáry, do jeho rány se ale obětavě položil Sklenička, který střelu zablokoval.

52.

Po rychlé kombinaci Švédska jeden z hostujících hráčů nebezpečně tečoval puk před brankovištěm, puk naštěstí proletěl nad břevnem.

53.

Hanzl dravě vjel do útočné třetiny, nechtěně ale zasáhl jednoho ze Švédů hokejkou do obličeje, za což je potrestán čtyřmi minutami. Švédové budou po komerční přestávce hrát přesilovku.

54.

Švédové se usadili v útočném pásmu, Omark hledá volného spoluhráče k zakončení.

54.

Češi vybojovali puk a rychle vyhazují.

55.

Švédsko snižuje na 4:5. Obrovskou chybu v rozehrávce předvedl Šulák, který doslova namazal na gól Klingbergovi. Ten si chytře položil Francouze a následně poslal kotouč pod horní tyč.

56.

Pokračuje přesilovka Švédska. Češi se musí bránit, hosté mají velký tlak.

56.

Hrát se bude ve stejném počtu. Rosen hrál se dvěmi hokejkami za což usedá na trestnou lavici.

56.

Everberg navíc stáhl k ledu Krejčíka a Češi budou hrát rázem přesilovku 4 na 3!

57.

Kundrátek nabil po vyhraném vhazování na modrou Kempnému, ten razantně vypálil. Jeho střelu ale kryje Lack.

57.

Česko vede 6:4! Češi mají po využité přesilovce 5 na 3 zpět dvoubrankový náskok! Po závaru v brankovišti přihrával zpoza branky Voráček Červenkovi, který překonal Lacka!

58.

Kempe měl šanci snižit, v nadějné příležitosti ale nedokázal trefit branku!

58.

Švédům tečou nervy. Hedman vyloučet za sekání. Češi budou hrát opět přesilovku 5 na 3.

59.

Dvojnásobná přesilovka netrvala dlouho a už skončila, Češi pokračují v klasické početní převaze a tlačí Švédy.

59.

Česko vede 7:4! Tak to je galakoncert. Kempný napřáhl od modré a propálil vše, co mu stálo v cestě! Další využitá přesilovka.

60.

Česko vede 8:4! Švédové ještě zkusili vykřesat naději v powerplay, do odkryté klece se ale přes celé hřiště trefil Šimek, který podepisuje české vítězství!

Utkání právě skončilo!

Ve třetí části to byla z pohledu českého týmu veliká jízda. Po brance Holíka ještě za Švédy v 55. minutě snížil Klingberg, čímž se reprezentace Tre Kronor dotáhla zpět na rozdíl jedné branky.

V závěrečných minutách ale následovaly slepené góly Česka z přesilových her, nedisciplinovanost soupeře potrestali Červenka a Kempný. Vysoké vítězství posléze zajistil gólem do prázdné branky Šimek.