0:1, 5:2, 1:2
Bělorusko
22. Pavlík (Safin, Reichel), 22. Hájek (Nečas, Budík), 26. Zadina (Kaut, Michnáč), 33. Chytil (Zachar), 36. Pavlík (Chytil), 54. Zachar (Budík)
9. Šarangovič (Jerjomenko), 21. Drozdov (Suško), 39. Šarangovič (Suško, Bovbel), 51. Martynov (Drozdov), 55. Gabrus

Vítejte u online přenosu z utkání Česko - Bělorusko ve skupině B na mistrovství světa hráčů do 20 let v Buffalu.

V utkání se Češi potkají s Běloruskem v rámci skupiny B. Česká republika za sebou má dvě utkání v nichž byla rozdílně úspěšná. Nejdříve porazila v úvodním zápase MS v Buffalu Rusko 5:4, o dva dny později ale podlehla Švédům 1:3. Bělorusové nastoupili ke třem zápasům. Švédům podlehli 1:6, Švýcarsku 2:3. Jejich cílem je především udržení se v elitní skupině mistrovství světa, situace ve skupině je ale zatím posílá do boje o udržení.

Česká republika je v utkání rozhodně favoritem. Pokud Češi zvítězí, opět si vylepší situaci ve skupině, pojistí si postup do čtvrtfinále a budou moci doufat v lepšího soupeře v play off. Nicméně nezapomínejme, že Čechy ještě čeká zítra utkání se Švýcarskem.

Situaci v obou skupinách mistrovství světa, všechny výsledky i časy následujících zápasů zobrazuje přehledně infografika.

Zahajovací sestavy obou týmů

Česko:

Kořenář (Škarek) - Budík, Hájek, Král, Galvas, Vála (A), Šalda - Zachar (C), Chytil, Safin - Michnáč, Nečas, Zadina - Pavlík, Reichel (A), Kaut - Kurovský, Kodýtek, Lauko - Hrabík.

Bělorusko:

Griščenko (Rodik) - Gabrus, Jerjomenko, Derjabin, Sokolovskij, Martyňuk, Gostev, Burovcev - Bovbel, Šarangovič (A), Suško (C) - Martynov, Pisčuk, Drozdov - Litvinov, Rjadčenko (A), Lukaševič - Grinkevič, Michalčuk, Anisimov - Astaševič.

Před startem utkání si ještě představme trenéry na obou stranách. Český tým vede na MS Filip Pešán. Trenér a sportovní manažer Bílých Tygrů Liberec. Bývalý hráč se ve 30 letech stal nejmladším koučem extraligové historie.

Na MS do 20 let v noci padl rekord v návštěvnosti při venkovním utkání skupiny A mezi USA a Kanadou. Zápas provázel mráz a vánice. Než utkání začne, projděte si galerii z utkání pod širým nebem.

Trenéři provedli několik změn v útočných formacích. Pohromadě pro utkání s Běloruskem zůstala pouze první útočná formace ve složení Zachar, Chytil, Safin. V dalších řadách došlo k mírným změnám. Ze druhé řady do třetí se přesunul Pavlík, místo něj šel do druhé řady Michnáč. Proti Švédsku nehrál Lauko, který se dnes vrací do čtvrté řady. Jako třináctý útočník je připravený Hrabík.

Samotný zápas začne podle zámořského zvyku několik minut po 18. hodině. Představme si rozhodčí. Hlavní budou Jacob Grumsen z Dánska a Artur Kulev z Ruska. Na čarách jim pomůžou Franco Castelli (Švýcarsko) a Rene Jensen (Dánsko).

Takto vypadá sestava české reprezentace v grafické podobě.

00:01

Utkání začíná!

00:08

Chytil prohrál buly, ale hned se vydal forčekovat.

1:08

Kaut nahodil puk do rohu, kam spěchali Pavlík a Reichel, ale Bělorusové byli u puku dříve a otáčí hru.

1:55

Kořenář nastartoval Lauka dlouhou přihrávkou. Lauko utekl po levé straně a střelou na bližší tyč zkusil překvapit běloruského brankáře.

2:16

Zachar, Chytil a Safin spěchali v přečíslení tří proti jednomu obránci, ale přihrávka na Safina byla na paty a Češi první šanci nezužitkovali.

3:17

Zadina zkoušel z pravého kruhu bekhendem procpat puk do brány, ale Griščenko byl pozorný.

3:52

Češi po vhazování ve středním pásmu vyrazili do útočné třetiny a tvrdě pálil Hájek od modré. Kurovský puk tečoval těsně před Griščenkem mezi betony a běloruský brankář se štěstím zasáhl!

5:01

Bovbel si vybruslil mezi kruhy, natáhl ke střele a nepříjemně vyprášil vyrážečku Kořenáře. Tohle byla dobrá šance Bělorusů.

6:10

Hraje se v dobrém tempu a hra se přelévá ze strany na stranu.

7:20

Griščenko předvedl další jistý zákrok proti střele z levé strany kluziště.

7:38

Chytil přišel o puk a Bělorusové mohli jít do přečíslení, Galvas si pomohl nedovoleným bráněním, aby mu zabránil. Přesilovka pro soupeře České republiky.

8:19

Suško pálil z vrcholu přesilovkového postavení a Kořenář musel zasáhnout betonem.

8:31

Bělorusko jde do vedení! Překvapivý vývoj nabral zápas s outsiderem skupiny. Bělorusové využili první přesilovou hru v zápase. Kombinace skončila přihrávkou na Jegoru Šarangovičovi, který na pravém kruhu švihl hokejkou a trefil se přesně nad rameno Kořenáře. Asistence: Jerjomenko.

9:01

Následovaly velké šance na obou stranách kluziště, ale stav zůstává příznivější pro Bělorusy. Hra se bleskově zrychlila.

9:59

Po střele Safina se puk odrazil k Chytilovi, na kterého zívala poloodkrytá brána. Zlínský odchovanec ale ve velké šanci zamířil mimo!

11:03

Kurovský zasáhl soupeře úmyslně hokejkou do slabin a Češi se budou bránit pětiminutové přesilovce Bělorusů. Český útočník navíc míří do kabin, za tohle musí následovat trest ve hře.

11:59

Bělorusové kombinují okolo obranného postavení českého týmu a za necelou minutu přesilovky zatím nebyli nebezpeční.

12:36

Kristián Reichel našlápl k útoku a zamířil přímo na Griščenka. Bekhendem pod něj nahrnul puk a získal vhazování v útočném pásmu.

12:50

Šalda získal puk na vlastní polovině a opět jej poslal za Griščenka. První dvě minuty oslabení jsou téměř za námi a zatím se Bělorusové k ohrožení Kořenáře nedostali.

13:45

Teď se Bělorusko na dlouho usadilo v českém obranném pásmu a unavuje bránící čtveřici. Kořenář zatím příliš zasahovat nemusel.

14:28

Derjabin nakonec vypálil od modré a Kořenář předvedl jistý zákrok. Puk z něj nevypadl.

14:55

Chytil chtěl nejdříve šetřit čas, ale poté prověřil svižnou střelou kousek za modrou Griščenkovu pozornost.

15:24

Reichel v útočném pásmu pošetřil další vteřinky a pětiminutové oslabení je téměř u konce.

16:04

Češi se ubránili. Kurovského trest vypršel a hraje se opět pět proti pěti.

16:41

Šalda zavezl puk do útočné třetiny. Michnáč zpoza brány vrátil hru na pravý kruh pro neobsazeného Zadinu. Ten pálil maličko ze záklonu a Griščenko se stihl přesunout.

17:18

Obrovskou šanci měl Michnáč! Proti puku si povyjel Griščenku a Michnáč sekl do puku, který těsně minul bránu. Běloruský brankář odklouzal mimo brankoviště a nechal dlouho odkrytou bránu. Český útočník ale poté nevystřelil do odkryté branky.

18:28

Šaldovu střelu Griščenko vyrazil, Safin měl k dorážce daleko.

18:55

To byl nepříjemný střet Chytila s brankářem Griščenkem. Český útočník se snažil natlačit před branku a běloruský obránce ho srazil na vlastního brankáře.

18:55

Griščenko vypadá otřeseně a spěchá za nim někdo z lékařského týmu Běloruska.

19:07

Griščenko je nakonec připravený pokračovat. Michnáč se krátce po buly snažil natlačit do brankoviště, ale brankář Běloruska byl pozorný. A Michnáč schytal pár ran, obránci Běloruska si teď budou gólmana střežit o něco pozorněji.

19:31

Šarangovič jel proti přesile a jeho střelu obránce srazil těsně mimo.

20:00

Konec první třetiny.

Po první třetině odchází do kabin spokojenější Bělorusové, protože vedou 1:0. Zužitkovali první přesilovku v zápase střelou Šarangoviče. Následně dostal trest ve hře Kurovský a Češi ubránili pětiminutovou přesilovku. Šance vyrovnat měli Chytil a Michnáč, ale neměli přesnou mušku.

Statistiky po první třetině:

Střely: 12:8. Vyloučení: 2:0 (navíc Kurovský trest ve hře). Využití: 0:1.

20:01

Druhá třetina začíná.

20:48

Bělorusko dává gól! Češi prohrávají hned zkraje druhé třetiny už o dvě branky. Hráči v červeném přistupovali ke hře v obranné třetině laxně a potrestal je Ivan Drozdov. Snadno se dostal k puku a protlačil ho pod betonem Kořenáře! Asistence: Suško.

20:49

Češi střídají brankáře. Kořenáře střídá Škarek.

21:29

Česko snižuje! A netrvalo to dlouho. Radovan Pavlík střílí svou první branku na turnaji! Vypálil z pravé strany a procpal puk nad Griščenkovým ramenem do sítě. Chvíli to trvalo, než si Češi všimli puku v brance a začali se radovat - 1:2! Asistence: Safin, Reichel.

21:53

Česko vyrovnává! A je to tady. Český tým během 24 sekund vyrovnalo zápas. Vynikající! Tvrdou střelou z prostoru mezi kruhy se prosadil obránce Libor Hájek. Asistence: Nečas, Budík.

24:40

Škarek si po buly připsal další zákrok proti brankáři Suškovi.

25:20

Škarek chtěl rychle rozehrát ale puk posunul přímo na běloruského hráče.

25:45

Ale nebylo z toho nic vážného. Na druhé straně Derjabin natlačil Reichela na vlastního brankáře a Češi budou mít první přesilovku v utkání.

25:58

Češi otáčí stav zápasu! Bleskově využili přesilovku a během pěti minut vstřelili třetí gól. Filip Zadina se prosadil ve třetím zápase mistrovství světa, když se k němu na pravý kruh dostal poskakující puk a český útočník jej z první poslal za záda přesouvajícího se Griščenka!

27:00

Češi se probrali a jsou teď na ledě všude. Na delší dobu teď uzamkli Bělorusy před jejich brankou.

27:47

Chytil po přihrávce od Zadiny mířil mimo. Přesto jsou Češi stále v útočné třetině.

28:13

Bělorusové po delší době přerušují český tlak, ale směrem dopředu jejich snaha končí na modré čáře, kde Šarangoviče zastavil Šalda.

29:17

Martynov se dostal ke střele z prostoru mezi kruhy, ale minul. Následně dostal na vrcholu levého kruhu opět prostor a trefil vzdálenější tyčku za Škarkem! Teď měli Češi štěstí.

29:40

Další šance Běloruska. Pisčuk obkroužil Škarkovu bránu a zkusil kolem tyčky zasunout puk do sítě, ale český brankář se stihl přesunout. Následně se strhla v brankovišti mela, ale vylučovat se nebude.

31:24

Kodýtek táhl akci tří proti dvěma a přes šířku kluziště vybídl Lauka. Ten měl nachystáno na střelu, ale puk mu přeskočil čepel.

31:47

Bovbel vystřelil svižně z pravého kruhu. Škarkovi puk vypadl, ale stihl ho ukrýt před dorážejícími Bělorusy. Tohle bylo o fous.

32:31

Šarangovič se po buly dostal ke střele z pravého kruhu a Škarek musel vykopnout beton. Teď Češi trochu vyklidili pole.

32:45

Češi odskakují! Zachar nabruslil za bránu a našel u tyčky přichystaného Filipa Chytila. Hráč draftovaný Rangers vystřelil bez připravy a s notnou dávkou štěstí propasíroval puk do sítě. Asistence: Zachar.

33:55

Král vytlačil Suška ze střelecké pozice na pravém kruhu.

34:30

Lauko pálil bez přípravy a obránce Burovcev srazil jeho pokus do lapačky Griščenka.

35:26

Česká dává další gól! Během druhé třetiny vstřelili Češi už pátou branku. Radovan Pavlík unikl obraně a prostřelil Griščenka pod betonem. Asistence: Chytil.

35:27

Také Bělorusové střídají gólmana. Griščenko opouští led, nahrazuje ho Rodik.

36:44

Zadina si nabruslil od mantinelu mezi kruhy ale jeho táhlou ránu zápěstím obránci zblokovali do rohu.

37:13

Chytil si to namířil přímo k bráně a od kruhu vyvětral Rodikovu lapačku.

38:22

Safin loupl puk před bránu a Reichel se snažil tečovat. Jeho pokus mířil těsně mimo a následně se český útočník srazil s brankářem Rodikem. Další vyloučení pro Čechy.

38:45

Bělorusové snižují! Soupeř českého týmu využil druhou přesilovku v utkání. Jegor Šarangovič vypálil z pravé strany a dostal puk za přesunujícího se Škarka. Asistence: Suško, Bovbel.

39:01

Střelu z pravého kruhu vypustil Drozdov, ale těsně minul vzdálenější Škarkovu tyč.

40:00

Konec druhé třetiny.

Češi v opravdu divoké druhé třetině otočili zápas na svou stranu. Nejdříve hned ve 21. minutě poslal Bělorusy do vedení 2:0 Drozdov, ale následně se Češi trefili třikrát za pět minut. Krátce po sobě se trefili Pavlík, Hájek Zadina. Česká republika se dostala do vedení 3:2, které ještě navýšili Chytil a druhou brankou v zápase Pavlík. V závěru utkání se také svou druhou brankou prosadil Šarangovič. Třetí třetina začne za stavu 5:3.

40:01

Třetí třetina začíná.

40:42

Češi nahodili puk do pásma a střídají.

41:00

Nečas to zkoušel od modré, ale Rodik jen srazil puk do strany.

41:18

Od modré střílel Derjabin a Škarek na jeho projektil dobře viděl.

42:18

Kodátek se dostal mezi kruhy a přes obránce trefil rameno připraveného Rodika.

42:44

Zachar našel před brankou Chytila, ten měl ale puk na bekhend a připravený Rodik vyrazil. Další rána Krále nebyla přesná.

43:25

Ránu od modré tečoval holí těsně před Rodikem Lauko, ale běloruský brankář šel rychle dolů a puk zastavil.

43:43

Čechy zastavilo zakázané uvolnění, po kterém Pavlík mimoděk zasunul puk za Rodika. Za to obdržel osobní trest deset minut. Pokračuje se ve hře pět na pět.

44:03

Zachar šlápl do kroku a unikl obráncům. Natlačil se před Rodika, ale nepodařilo se mu zakončením mezi betony dostat puk do branky.

44:56

Martyňuk zasáhl holí do obličeje Zadinu a posedí si na trestné lavici.

45:17

Královi na modré utekl puk, ten se ho snažil rychle vrátit do třetiny, ale píská se ofsajd.

45:54

Krátce po sobě zakončovali Kaut a Zadina. První jmenovaný se vytočil s pukem před branku, ale Rodik zasáhl. Zadinovu ránu z první skryl pohotově do lapačky.

46:30

Ránu Hájka zblokoval běloruský obránce a osvobodil svůj tým dlouhým vyhozením.

47:59

Z polootočky střílel Kaut, ale jeho rána nemířila na bránu. Zblokoval ji obránce před Rodikem.

48:49

Gabrus kousek za modrou střílel bekhendem, puk srazil Škarek betonem do strany, odkud pálil Suško, ale mimo.

49:29

Šalda zasáhl soupeře vysokou holí do obličeje a Bělorusové budou hrát další přesilovku.

50:09

Jerjomenkovu střelu zasáhl Škarek vyrážečkou, kotouč spadl zpět do brankoviště, ale obránci jej odklidili.

50:27

Bělorusko snižuje! Drozdov unikl obráncům po pravé straně a vrátil puk před branku, kde našel volného Igora Martynova, který propálil bezmocného Škarka. Asistence: Drozdov.

Švédové vedou v souběžně hraném zápase nad Švýcarskem 1:0 a míří k vítězství ve skupině.

51:42

Škarek si připsal další zákrok a Češi puk jen posunují do středního pásma.

52:24

V posledních minutách jsou Bělorusové aktivnější a rozhodně zápas nevzdali.

52:50

Střelu od modré tečoval těsně před Škarkem připravený Bovbel.

53:23

Češi odskakují na dva góly! Prosadil se český kapitán Marek Zachar. Ten dostal od Budíka přihrávku do strany, přebruslil soupeřovu obranu a před Rodikem zakončil pod víko. Krásná a důležitá branka. Asistence: Budík.

54:52

Bělorusové zase snižují! Vedení českého týmu o dvě branky netrvalo dlouho. Vladislav Gabrus napřáhl ke střele od modré a záhadným způsobem propašoval puk až do české sítě. To je tedy divoký průběh zápasu. Bez asistence.

55:37

Bělorusové hýří aktivitou a Bovbel opět forčekuje za českou bránou.

56:16

Bělorusové sevřeli Čechy v obranné třetině a Pisčuk protáhl Škarka střelou na bližší tyč. Brankář zasáhl betonem.

57:13

Velmi dobrý forčeking třetí formace teď chvíli udržel soupeře daleko od Škarkovy branky.

57:26

Vhazování před Škarkem.

57:33

Martynov hned po buly svižně vystřelil a mířil těsně mimo!

57:54

Na druhé straně se do šance hnali Nečas se Zadinou, ale ani jeden z nich se ke střele na bránu nedostal.

58:18

Češi srazili střelu do hlediště a vhazuje se ve středním pásmu.

58:34

Puk míří k Rodikovi a Bělorusům se v posledních minutách nedaří udržet v útočném pásmu.

59:01

Galvas bojuje u mantinelu v obranném rohu s Drozdovem a šetří čas.

59:31

Češi teď jen posouvají kotouč za Rodika a nikam se neženou, brání červenou čáru.

59:51

Chytil překvapil za brankou rozehrávajícího Rodika, ale gól z toho není. Ovšem to není důležité, našetřil hodně času.

60:00

Konec zápasu.

Češi zvládli složitý závěr a zvítězili v divokém zápase nad Běloruskem 6:5. Oba trenéři museli střídat brankáře, národní tým otočil zápas ze stavu 0:2 na 5:2, přesto se do poslední minuty strachoval o výsledek. Dnes bylo na co se dívat.

Z pohledu tabulky to znamená, že se Češi posunou zpět na druhé místo za Švédsko. Rusové budou třetí. Kompletní tabulku a rozpis zápasů zobrazuje grafika mistrovství světa.

Probíhající mistrovství světa hráčů do 20 let v Buffalu trhá rekordy. Zápas pod širým nebem za chumelenice a mrazu navštívilo přes 40 tisíc diváků.

Mužem zápasu je Marek Zachar, který vstřelil ve třetí třetině vítěznou branku českého týmu.

Pod následujícím odkazem najdete kompletní reportáž ze zápasu.