Místo překvapení krutý debakl. Čeští hokejisté proti Kanadě nestíhali

Joe Thornton překonává Michala Neuvirtha.
O úvodní branku se postaral v polovině deváté minutě kapitán Kanady Sidney Crosby, jenž objel branku a o záda brankáře Michala Neuvirtha otevřel skóre. ...
... Trenér české reprezentace si sice vzal možnost přezkoumání situace u videa, protože se mu zdálo, že byl Neuvirth nedovoleně bráněn, ale rozhodčí branku uznali.
Český tým se Kanadě vyrovnal pouze v hitech, kterých nasbíral 16 a Kanaďané 17.
O druhou branku domácích se na začátku 18. minutě postaral Brad Marchand. Útočník Bostonu tečoval střelu obránce Brenta Burnse od modré čáry.
Aktualizováno 18. 9. 2016 7:14
Čeští hokejisté s Michalem Neuvirthem v bráně vstoupili do Světového poháru porážkou 0:6 od domácí Kanady, největšího favorita turnaje. Drtivé vítězství hokejové kolébky řídili kapitán Sidney Crosby a Brad Marchand, kteří posbírali tři body (1+2). Napravit úvodní debakl můžou Češi v pondělí, kdy je čeká tým Evropy.

Toronto - Čeští hokejisté při vstupu do Světového poháru v Torontu nepřekvapili, mnohé fanoušky možná i zklamali, neboť s domácí Kanadou nevedli ani zdánlivě vyrovnaný boj. Po první třetině prohrávali 0:3 a nakonec padli 0:6. Ve skupině A jsou tak čtvrtí, protože mají horší skóre než třetí Američané.

Kanonáda silně favorizované Kanady odstartovala v deváté minutě, kdy skóroval kapitán Sidney Crosby. Poté vítězové postupně navyšovali skóre. Nejvíc se činil právě Crosby a také Brad Marchand (oba 1+2). Domácí vyslali na Michala Neuvirtha, který dostal přednost před Petrem Mrázkem, celkem 50 střel.

Napravit debakl můžou svěřenci Josefa Jandače v pondělí, kdy od 21:00 SELČ vyzvou tým Evropy, který na úvod překvapivě porazil Spojené státy americké 3:0.

"Těžko to hodnotit. Měli jsme dobrý začátek, pak jsme dostali smolný gól a pak se to vezlo. Třetí gól Kanady nám určitě srazil vaz. Bojovali jsme, ale soupeř hrál o hodně líp. Turnaj pořád pokračuje, je jedno jestli jsme prohráli 0:1 nebo 0:6, mám nula bodů, ale pořád to máme ve svých rukách," prohlásil brankář Michal Neuvirth.

Sebevědomý český start utnul Crosby

Zápas měl ostrý úvod. Jako první ohrozil Priceho tečí po kombinaci s Hanzalem Palát. Vzápětí mohl otevřít skóre domácí kapitán Crosby, ale Neuvirth jeho únik zlikvidoval lapačkou. Češi byli aktivní a při hře čtyř proti čtyřem zahrozil Voráček, Kanaďané se pak ubránili 15 vteřin ve třech proti pěti a v šesté minutě jim ještě pomohla horní tyč po pokusu Hemského.

Pak se ale začala dostávat do náporu Kanada a v 9. minutě se dostala do vedení. Po Marchandově střele se puk od zadního mantinelu dostal ke Crosbymu, který chytře o Neuvirthova záda skóroval. Kouč Jandač si vybral možnost apelovat u sudích na sporný okamžik, ale u videa se kontakt Marcharda s Neuvirthem jako nedovolený neukázal.

Jandač: Nedovolené bránění tam bylo

"Nám se ta situace nezdála, pak jsme to měli potvrzené ještě od Jirky Fischera se shora, tak jsme na to zareagovali a nedopadlo to. Myslíme si, že tam do nedovolené bránění bylo. Oni to neposoudili. Aspoň jsme to zkusili," prohlásil Jandač.

"Tvrdili, že Stamkos měl hokejku mezi Michalovýma nohama, ale že to neovlivnilo jeho zákrok. Že by se stejně nestačil přesunout. Nerozumím tomu, jak můžou vědět, že by to nestihl. Ale to nemá cenu řešit," tlumočil kapitán Tomáš Plekanec vysvětlení sudích Erica Furlatta a Chrise Leeho.

Neuvirth pak zlikvidoval možnost Tavarese a před dorážkou Getzlafa do prázdné branky sudí přerušili hru. V 18. minutě Kanada znovu udeřila, když po vyhraném vhazování ránou od modré čáry překonal Neuvirtha Marchand tečí střely obránce Burnse Marchand.

Sedm setin sekundy před první pauzou upravil favorit už na 3:0. Crosby sebral puk Kempnému a po Marchandově přihrávce zblízka zasunul puk k levé tyči Bergeron.

Kanada zasypala Neuvirtha 50 střelami

Od druhé třetiny chyběl v české sestavě Faksa a kouč Jandač měl k dispozici jen jedenáct útočníků. Kanada držela zápas plně ve své moci. Ubránila se při Bouwmeesterově vyloučení a opět byla nebezpečná v útoku. Ve 28. minutě po Crosbyho přihrávce zvýšil na 4:0 Thornton, který zakončoval do odkryté branky.

O chvíli Neuvirth zlikvidoval únik Bergerona. Při vyloučení Zbyňka Michálka ještě český gólman sebral radost Stamkosovi, který zakončoval do odkryté branky, ale po tlaku před brankovištěm už proti Toewsovi neměl šanci. Sebrat čisté konto Priceovi mohl před druhou přestávkou Červenka, ale jeho bekhendový pokus skončil na horní tyči.

Jandačův výběr nedokázal brankáři Montrealu sebrat neprůstřelnost ani při trestech Getzlafa a Duchenea. Při Nakládalově vyloučení se v 53. minutě naopak znovu prosadili Kanaďané. Pietrangelo střelou přes stínícího Toewse překonal Neuvirtha, který při dalších šancích Babcockova týmu zabránil většímu rozdílu. Český gólman nakonec chytil 44 z 50 střel.

Světový pohár v Torontu

Skupina A

Kanada - ČR 6:0 (3:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Crosby (Marchard, Stamkos), 18. Marchand (Burns, Crosby), 20. P. Bergeron (Marchand), 28. J. Thornton (Crosby, Duchene), 35. Toews (Getzlaf, Tavares), 53. Pietrangelo (Doughty, Tavares). Rozhodčí: Furlatt, Lee - Miller, Cormier (všichni Kan.). Vyloučení: 6:3. Využití: 2:0. Střely na branku: 50:27. Diváci: 18.978.

Kanada: Price - S. Weber, Vlasic, Doughty, Bouwmeester, Burns, Pietrangelo - Perry, Toews, Couture - P. Bergeron, Crosby, Marchand - Stamkos, Getzlaf, Tavares - R. O'Reilly, Duchene, J. Thornton. Trenéři: Mike Babcock, Misha Donskov, Claude Julien, Bill Peters, Joel Quenneville a Barry Trotz.

ČR: Neuvirth - Šustr, Nakládal, Polák, Kempný, Z. Michálek, Jordán - J. Voráček, Plekanec, M. Michálek - Pastrňák, Hanzal, Palát - Hemský, Faksa, Michael Frolík - Jaškin, Sobotka, Červenka. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.