Kanada je doma na Hlinka Gretzky Cupu zlatá. Ve finále smetla Švédy

12. 8. 2018 10:48
Kanadská osmnáctka obhájila titul na Hlinka Gretzky Cupu, který ještě loni nesl označení Hlinkův memoriál.
Radost hokejistů Kanady po vítězství na Hlinka Gretzky Cupu 2018.
Radost hokejistů Kanady po vítězství na Hlinka Gretzky Cupu 2018. | Foto: ČTK

Edmonton - Kanada podesáté za posledních jedenáct let ovládla letní akci mladých hokejistů, která nově nese název Hlinka Gretzky Cup. Ve finále porazila Švédsko jasně 6:2. Dva góly vstřelili Alexis Lafreniere a Sasha Mutala.

Kanaďané prošli turnajem bez porážky. Klopýtli akorát v přípravě, kde podlehli Česku 3:4.

Třetí skončili Rusové, kteří v boji o bronz porazili Spojené státy 5:4. Češi skončili pátí a nenavázali na dvě finálové účasti za sebou.

Příští ročník prestižní akce, kterou skauti vnímají jako neoficiální mistrovství světa, budou hostit Česko a Slovensko. Poté opět převezme štafetu Kanada. Střídavé pořadatelství platí do roku 2022.

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.