Výběr Evropy začal přípravu debaklem, sebevědomí si na něm posílil mladý celek Ameriky

9. 9. 2016 6:25
Po večerních evropských bitvách začaly v noci přípravné zápasy před Světovým pohárem také za mořem. Sehrávat se začal evropský výběr, jenže příliš se mu to nepodařilo. S americkými mladíky prohrál 0:4.
Slovenský brankář Jaroslav Halák nezabránili 4 gólům do sítě Výběru Evropy. Dva z nich vstřelil Nathan MacKinnon (na snímku). | Foto: Reuters

Québec – Mladý tým Výběru Severní Ameriky porazil v přípravném utkání před Světovým pohárem hokejisty Výběru Evropy jasně 4:0. Vítězové rozhodli třemi trefami ve druhé části mezi 24. a 29. minutou, dva jejich góly dal Nathan MacKinnon. Čisté konto vychytal brankář Matt Murray.

Mladí Severoameričané dávali od začátku najevo, že právě oni budou během zápasu držet dirigentskou taktovku. MacKinnon mohl po pěti minutách otevřít skóre, ale slovenský gólman Halák byl proti. Když neuspěl ani Trocheck a Scheifeleho pokus z desáté minuty zastavila tyč, skončilo první dějství bez branek.

Převahu severoamerického výběru mohl ve druhé části jako první promítnout i do vývoje skóre Gaudreau. Pak se proti pravidlům provinil Sbisa a celé dvě minuty na trestné lavici nevydržel, neboť MacKinnon pohotově doklepl od zadního hrazení odražený kotouč za Halákova záda.

Načal tak klíčovou pasáž duelu. Ve 27. minutě potrestal Evropany za zmatky v jejich obraně při rozehrávce Nugent-Hopkins. Když se jen o dvě minuty a 12 vteřin později dočkal i Gaudreau, bylo zřejmé, že sebevědomí před samotným turnajem si posílí výběr zámořských mladíků.

Nic na tom nezměnila ani druhá polovina zápasu. Sekera v ní nedokázal odmazat nulu na kontě vstřelených branek evropského týmu, Scheifele znovu zazvonil na tyčku. V 52. minutě fauloval Streit unikajícího MacKinnona, který dostal možnost trestného střílení. Při něm prokázal tváří v tvář Halákovi rychlé ruce a bekhendovým blafákem uzavřel skóre.

Přípravný zápas před Světovým pohárem v hokeji (Québec):

Výběr Severní Ameriky – Výběr Evropy 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 24. MacKinnon (Ekblad, Gaudreau), 27. Nugent-Hopkins, 29. Gaudreau (Saad, Eichel), 52. MacKinnon z trest. střílení. Rozhodčí: McCauley, O'Halloran - Murphy, J. Murray. Vyloučení: 2:1. Využití: 1:0. Diváci: 18.005.

Sestavy:

Severní Amerika: M. Murray - Rielly, Ekblad, R. Murray, Jones, Gostisbehere, Trouba - Drouin, McDavid, Scheifele - Gaudreau, Eichel, Saad - Matthews, Nugent-Hopkins, MacKinnon - Miller, Couturier, Trocheck. Trenér: Todd McLellan.

Evropa: Halák - Chára, Josi, Sekera, Streit, Ehrhoff, Sbisa - Boedker, Kopitar, Zuccarello - Tatar, Nielsen, Hossa - Gáborík, Draisaitl, Niederreiter - Rieder, Bellemare, Hansen. Trenér: Ralph Krueger.