Tým Evropy je všech a nikoho. Vítězstvími si ale získává fanoušky na svou stranu

Marek Janoš Marek Janoš
20. 9. 2016 16:17
Rozhodnutí NHL sestavit na Světový pohár tým ze "zbytku Evropy" pohněvalo některé hokejové národy. Těžce nominaci Týmu Evropy nesli především na Slovensku, které se předchozího dílu prestižního turnaje zúčastnilo. Po dvou úspěšných zápasech ale začínají Evropané cítit větší podporu fanoušků.
Tým Evropy na Světovém poháru překvapil. A získává si i srdce fanoušků.
Tým Evropy na Světovém poháru překvapil. A získává si i srdce fanoušků. | Foto: Reuters

Toronto – S výraznou novinkou přišel letošní Světový pohár. Tradiční formát s osmi týmy rozdělenými do dvou skupin vydržel, oproti poslednímu ročníku se ale změnilo týmové obsazení. Ameriku, Kanadu, Rusko, Finsko, Švédsko a Česko doplnil Tým Severní Ameriky do 23 let a výběr Evropy.

Oznámení rozhodnutí NHL, pořádající organizace, rozladilo především Slovensko. Posledního ročníku Světového poháru v roce 2004 se Slováci zúčastnili, i když výsledkově se jim nedařilo. Ve skupině prohráli všechny zápasy a domů se vraceli bez bodu se skóre 4:18.

Možnost napravit si reputaci Slovensko nedostalo, což hokejový národ nesl těžce "Bohužel už nemáme v NHL tolik hráčů jako dřív,“ přiznal pro Šport.sk útočník Tomáš Tatar. "Vlastní národní tým z hráčů ze zámoří bychom nedokázali sestavit,“ pokračoval.

Slováci dostali šanci startovat v dresu evropského týmu, který sestavoval kanadský trenér Ralph Krueger. Nakonec pod svá křídla vzal šest Slováků, kteří tak mají v týmu největší národnostní zastoupení. Početná je také parta Švýcarů a Dánů. Hráči se v týmu cítí dobře, podle Tatara utvořili skvělou partu. "Když se ocitnete na ledě, tak jako sportovec chcete hlavně vyhrát,“ ozřejmil.

Dokáže Tým Evropy chytit za srdce?

Nicméně fandit týmu Evropy jako takovému se může zdát poměrně bizarní, čehož si všímají i zámořská média, třeba kanadský portál TSN. "Možná vám vyrazí svým výkonem dech, ale rozhodně nikoho nechytne za srdce," píše ve svém komentáři Gary Lawless.

Po vítězství Evropanů nad Českem ve noci na úterý to ale minimálně na Slovensko vypadá tak, někdejší federální partneři vzali nezvyklý výběr za svůj.
Například hlavní stránka webu Šport.sk byla v úterý až do odpoledních hodin "vytapetována" články o týmu Evropy a podobně na tom byly i ostatní slovenské zpravodajské weby.

A euforie může ještě růst. Evropané už ve středu po zápase Kanady se Spojenými státy mohou mít jistý postup do semifinále, což před turnajem patrně čekal málokdo. I v prognózách zámořských médií figuroval evropský výběr na pomyslném chvostu, těsně před Českem.

"Dobře jsme se stmelili a výkonnostně nám pomohly zkušenosti z přípravy,“ myslí si Tatar. "Lidi si mysleli, že si nebudeme věřit. Ale my máme své ambice a víme čeho můžeme dosáhnout," prohlásil po zápase s Čechy Zdeno Chára.

Poslední zápas ve skupině čeká Evropu ve čtvrtek proti domácím javorovým listům.

 

Právě se děje

Další zprávy