Hašek už vás nezachrání. Češi by na Světovém poháru byli za outsidery, míní v zámoří

jzp jzp
13. 10. 2020 19:25
Kdyby letos vypukl další Světový pohár, jak bylo původně v plánu, čeští hokejisté by něm velkou parádu neudělali. Alespoň podle serveru The Athletic.
Petr Mrázek na Světovém poháru 2016.
Petr Mrázek na Světovém poháru 2016. | Foto: Reuters

Na akci, která je v zámoří populárnější než mistrovství světa, Češi naposledy nastoupili před čtyřmi lety. Po počátečním debaklu od Kanady nakonec ostudu neudělali, o bod jim unikl postup do semifinále.

Další ročník Světového poháru, pořádaného severoamerickou NHL, měl vypuknout letos, případně za rok. Jenže organizační problémy a jednání o nové kolektivní smlouvě mezi slavnou ligou a její hráčskou asociací všechno zhatily.

Česko tak přišlo o možnost změřit se v nejsilnějším složení s ostatními velmocemi.

Podle serveru The Athletic by přitom dalo dohromady silnější "mladší a dynamičtější" mančaft než před čtyřmi lety. Zámořští novináři zařadili do ideální české sestavy jen osm pamětníků posledního turnaje. 

Stěžejním hráčem mužstva by pak jednoznačně byl David Pastrňák, který spolu s Alexandrem Ovečkinem vyhrál Maurice Richard Trophy pro nejlepšího kanonýra NHL. Také zbytek útoku budí respekt: elitní centři David Krejčí a Tomáš Hertl, tvůrce Jakub Voráček, střelec Dominik Kubalík, schopný dříč Radek Faksa…

Sestava Česka podle serveru The Athletic

Jakub Vrána - David Krejčí - David Pastrňák
Dominik Kubalík - Tomáš Hertl - Jakub Voráček
Ondřej Palát - Filip Chytil - Martin Nečas
Tomáš Nosek - Radek Faksa - Michael Frolík

Radim Šimek - Filip Hronek
Michal Kempný - Radko Gudas
Libor Hájek - Jan Rutta

Petr Mrázek
David Rittich

Náhradníci: Pavel Francouz, Roman Polák, Ondřej Kaše

Zde ale optimismus končí. První starosti přidělává obrana.

"Ta je téměř vždy nejslabším článkem českého týmu," píše The Athletic. "Na obzoru není nikdo, kdo by se mohl rovnat s mladými hvězdami Kanady, Spojených států nebo Finska. Neblíže k tomu má Filip Hronek, který řádí v Detroitu, ale za ním zůstává velká mezera."

"Češi nemají ani žádného Dominika Haška, který by je zachránil v brankovišti," stojí dále v analýze. "Tři čeští gólmani ale v posledním ročníku vyhráli dvacet a více zápasů. David Rittich se objevil v All-Star Game a Pavel Francouz patřil k ligovým lídrům v úspěšnosti zákroků. Jedničkou však prozatím zůstává Petr Mrázek."

Aby tak Česko mohlo pomýšlet na úspěch, musí podle novinářů co nejvíce těžit z propracovaného systému a národní hrdosti.

Server The Athletic změřil sílu jednotlivých reprezentací také číselně. Z hráčských statistik vyšlo, že největšími favority turnaje by byli mladíci Severní Ameriky do 23 let, následovaní Kanadou, Spojenými státy a Švédskem.

Čechům naopak vyšla role největších outsiderů. Víc než 40procentní šanci na výhru by měli akorát proti týmu Evropy a Finsku.

I to je však z jistého úhlu pohledu úspěch. Podle jiných zámořských spekulací by Češi na příštím Světovém poháru měli zapadnout do společného evropského výběru.

"Promiňte, Češi, ale na vlastní tým to není," napsal Mark Spector ze stanice Sportsnet. Stejně uvažoval časopis The Hockey News.

Zámořští novináři registrují, že Čechů v NHL dlouhodobě ubývá. V uplynulé základní části jich nastoupilo 33, nejméně za posledních 25 let. Švédů je přes sto, Rusů a Finů kolem padesáti. Švýcaři jsou oproti Česku zhruba na polovině, ale už překonali Slováky.

Další Světový pohár má nakonec proběhnout nejdříve v roce 2024. Pokud tou dobou počet Čechů ve slavné lize ještě klesne, jejich zařazení do týmu Evropy bude nasnadě.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

před 59 minutami

Britský soud rozdal tresty za smrt 39 Vietnamců, čtveřice mužů dostala až 27 let vězení

Tresty vězení od 13 do 27 let uložil v pátek londýnský soud čtveřici mužů, které už dříve shledal vinnými z pašování a smrti 39 migrantů z Vietnamu v roce 2019. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Nejvyšší trest dostal 43letý Rumun, který podle obžaloby cestu migrantů v chladírenském kontejneru do Británie zorganizoval: Gheorghe Nica si má ve vězení odpyká 27 let. Druhý nejvyšší trest uložil soud britskému přepravci Ronanu Hughesovi, který má za mřížemi strávit 20 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

Další zprávy