"Jsou tak dobří." Švédové natáhli neuvěřitelnou sérii, Česko ale při kosmickém tempu nezklamalo

Daniel Poláček Daniel Poláček
29. 12. 2017 7:24
Česká dvacítka uhrála na mistrovství světa nejlepší výsledek proti Švédům za posledních deset let. Přesto padla 1:3.
Radost Švédů v utkání proti Česku.
Radost Švédů v utkání proti Česku. | Foto: ČTK

Praha - Když Češi na úvod šampionátu juniorů porazili Rusko 5:4, mysleli na pokoření dalšího favorita. Proti Švédsku museli přepnout na ještě vyšší rychlost, což jim dělalo potíže. Těžkému soupeři, který místy předváděl kosmické tempo, však zatopili.

Druhou třetinu vyhráli na střely 14:7, na góly 1:0. Filip Zadina opět přesně mířil v přesilovce. Bek Radim Šalda ještě předtím trefil břevno.

"Naplno se projevila naše možná síla," komentoval pro hokej.cz prostřední dějství kouč Filip Pešán. "Švédy jsme zatlačili do jejich obranného pásma. Na vlásku viselo víc gólů než jenom jeden."

Zkraje třetí třetiny měli Češi obrovskou šanci na zvrat. Za stavu 1:2 hráli více než minutu a půl přesilovku pět na tři. Jenže příliš často ztráceli kotouč. A když po skončení výhody faulovali, Švédové předvedli, jak se přesilovka hraje. Syn slavného otce Alexander Nylander vytasil při ohromném tlaku parádní střelu.

Právě tenhle sled událostí podle Pešána rozhodl.

Mladíci Tre kronor vyhráli 3:1 i díky dvěma gólům v početní výhodě. "Jejich přesilovky jsou vražedné," podotkl český trenér.

Skvělý výkon podal teprve 17letý bek Rasmus Dahlin. Střílel, rozehrával, efektivně kličkoval. Pravděpodobná jednička příštího draftu zámořské NHL posbírala dvě asistence, na turnaji už má čtyři. "Hokejem se bavím. Proč by ne?" usmíval se Dahlin po utkání.

Ačkoliv Češi nepodali špatný výkon, radost mít nemohli. "První třetina byla špatná," prohlásil střelec Zadina. "Faulovali jsme a celkově nestíhali. Proto byl stav 0:2. Ve druhé třetině jsme se snažili vzchopit a hrát lépe, což se nám, myslím, povedlo. Je těžké hrát proti tomuhle týmu. Jsou tak dobří."

Česká dvacítka neporazila na mistrovství stejně staré Švédy od roku 2002. Během chmurné šňůry často ani neměla šanci, pouze odolávala tlaku. Jednou dokonce utrpěla debakl 1:10.

Čtvrteční skóre 1:3 je za takových okolností přívětivé, vlastně nejlepší za posledních deset let.

Švédové drtí na každoročním šampionátu nejen Čechy, ve skupinové fázi získali status neporazitelného mužstva. Vítěznou šňůru protáhli už na 42 zápasů. Naposledy padli v roce 2007, kdy nezvládli prodloužení s USA.

Ale zpět k českým juniorům, kteří po náročných bitvách vyhlíží papírově slabší soupeře. V sobotu musí porazit Bělorusy, v neděli by měli přehrát Švýcary.

Co mohou zlepšit? "Určitě disciplínu," tvrdí Pešán. "Proti Švédsku byl dětinský hlavně náš trest za příliš mnoho hráčů na ledě. Také bychom měli přidat v důrazu při situacích jeden na jednoho v útočném pásmu, kdy jsme ztráceli puky. Jinak toho zatím moc k vytýkání není."