Komentář: Říha nadchl, ale končí jako pan Nechtěný. Pešán na to může doplatit

Daniel Poláček Daniel Poláček
24. 3. 2020 13:01
Po předlouhém čekání dostal smlouvu na dva roky, ale navzdory relativnímu úspěchu skončil v podstatě po jednom. Trenér Miloš Říha zůstane u hokejové reprezentace zapsaný tak trochu jako pan Nechtěný.
Miloš Říha pláče na tiskové konferenci po MS 2019
Miloš Říha pláče na tiskové konferenci po MS 2019 | Foto: ČTK

Koronavirus, který zamořuje svět, ukončil mimo jiné hokejovou sezonu. A Říhovu etapu u národního mužstva. Skončila, jak začala. Souhrou náhod.

Bouřlivák přezdívaný "Pytlák" i kvůli své povaze nikdy nebyl žhavým favoritem na reprezentační střídačku.

Navzdory skvělému renomé jedenáct let sledovat, jak se u kormidla střídají Vladimír Růžička a Alois Hadamczik. Pak na sklonku kariéry dostal zaslouženou šanci Vladimír Vůjtek.

Příchod nové trenérské generace svaz odmávl angažováním Josefa Jandače. Na trend měli navázat Martin Straka či Libor Zábranský, jenže dali přednost klubu. Proto atraktivní práce spadla do klína Říhovi. Už s ní ani nepočítal, ale rád ji vzal.

Premiéru na mistrovství světa si odbyl coby šedesátník. Bez medaile. "Úkol jsem nesplnil," plakal na nezapomenutelné tiskové konferenci po šampionátu na Slovensku. Cítil, že zklamal.

Ano, výsledkově v podstatě napodobil své předchůdce.

Herně však předvedl majstrštyk. Češi nezůstávali v rozích kluziště, stříleli plno gólů, většinou hýřili aktivitou. I ta medaile byla blízko. Sami Rusové po klání o bronz, které dospělo k nájezdům, přiznávali, že je Česko přehrálo. Což v kontextu jejich suverénních výroků překvapilo.

Nikdo za posledních sedm let nenamlsal české fanoušky tak jako Říha. Přesto nedostane příležitost svůj recept zopakovat, neboť květnový světový šampionát je zrušený a postoj svazu nekompromisní.

Nadále platí, že od příštího ročníku povede reprezentaci Filip Pešán, stratég vzestupu Liberce v extralize.

Svaz změnu oznámil rok dopředu, tedy minulé léto. Jakkoliv se to Říhovi nelíbilo, počínal si koncepčně. V pořádku.

Pandemie koronaviru však překopává "jízdní řády" po celém světě. Třeba světový hokej v čele s Reném Faselem bude v nadcházejících týdnech řešit zrušené mistrovství světa v Curychu a Lausanne. Švýcaři teoreticky můžou získat pořadatelství pro příští rok, nebo si počkat, až proběhnou budoucí šampionáty, naplánované až do roku 2025. 

Jedenáctičlenný výkonný výbor českého svazu však variantu, že by Říha ve výjimečné situaci zůstal o rok déle, nebude ani řešit.

Setrvání současného trenéra by přitom, pokud je to smluvně možné, nepřineslo praktické problémy. Pešán už pracuje jako šéftrenér svazu a reprezentaci může převzít kdykoliv. Klidně i za rok. Svaz však upřednostňuje okamžité předání žezla. Přesně podle plánu. Bez ohledu na koronavirus.

Říha tak nezvykle odchází jako muž, který fanoušky nadchl, ale práci nedokončil. Vlastně i jako vítěz, protože po třech ze čtyř turnajů vede tabulku Evropských her. Ano, je to slabá náplast. Jde jen o přípravu. Kanaďané v téhle fázi sezony ještě ani neznají svého trenéra.

Češi o něm vědí rok dopředu.

Aktuální shoda okolností však Pešánovi může uškodit. "Vždyť tam mohl být Říha!" uslyší při prvních klopýtnutích. Bude pod tlakem. Říha po nepříliš výrazné Jandačově éře neměl laťku tak vysoko.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008. Od začátku listopadu posílila z 27,18 Kč/EUR na na 26,16 Kč za euro, což je nárůst o téměř čtyři procenta. Pokud si koruna udrží do konce měsíce své zisky, půjde o největší měsíční nárůst od června roku 2008, kdy posílila o 4,5 procenta. Uvedl to analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

Listopad přinesl podle něj největší zklidnění do ekonomiky a na finanční trhy. Velmi slibné reporty od tří biotechnologických společností slibují brzký příchod vakcíny, který by mohl ukončit obavy o zdravotnický systém a zastavit zavádění plošných restrikcí. "Na trzích nastala zatím největší rotace z bezpečných aktiv do těch rizikovějších a jedním z největších vítězů je právě česká koruna," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
Další zprávy