Mladí soupeři Česka? Rychlí a sebevědomí. Je šílené, jak jsme dobří, říká Jágrův parťák

Daniel Poláček Daniel Poláček
14. 9. 2016 6:09
Mladí Severoameričané, příští soupeři českých hokejistů, mají talent a dobře o něm vědí. "Je dost šílené, jak dobří jsme," prohlásil dokonce Aaron Ekblad, spoluhráč Jaromíra Jágra z Floridy.
Morgan Rielly a spol. slaví gól. V přípravě Severní Ameriky do 23 let obvyklý obrázek.
Morgan Rielly a spol. slaví gól. V přípravě Severní Ameriky do 23 let obvyklý obrázek. | Foto: Reuters

Praha – Rychlí, draví a drzí. Tak reprezentační kouč Josef Jandač vidí hokejisty Severní Ameriky do 23 let, protivníky Česka v generálce na Světový pohár. Klání v Pittsburghu začíná ve 21:30.

Název zámořského mužstva může snadno evokovat partu neotrkaných nováčků, ale realita je jiná. Na soupisce vyčnívá třeba Aaron Ekblad, teprve 20letý obránce, který však nedávno podepsal osmiletý megakontrakt s Jágrovou Floridou. Není vyloučené, že brzy bude české osmašedesátce dělat kapitána.

Takových osobností je mezi severoamerickými mladíky víc. Když je Ekblad poprvé viděl pohromadě, žasl. Novinářům doslova řekl: "Každý hráč je vážně dobrý. Vlastně je dost šílené, jak dobří jsme."

Nejde o vychloubání, když v týmu máte Connora McDavida s Jackem Eichelem, vládce předposledního draftu NHL, Johnnyho Gaudreaua, sedmého muže produktivity minulého ročníku, nebo Austona Matthewse. Američana, který už těžko zpaměti spočítá, kolik gólů nasázel Čechům na mládežnických turnajích.

Tím však přehlídka nekončí, také Shayne Gostisbehere, Nathan MacKinnon, Jonathan Drouin či Dylan Larkin udělali výraznou stopu v nejlepší lize světa.

Matthews zaujal kličkami i starostí o bagáž

Ano, vždycky tu je pořekadlo, že soupiska na papíře nikdy nic nevyhrála, jenže mladí Severoameričané působí nebezpečně i na ledě. V přípravě dvakrát narazili na tým Evropy a pokaždé vyhráli, přičemž nasázeli 11 gólů. Zkraje druhého klání rozpoutali takovou smršť, že v 16. minutě vedli 5:1. Brilantní techniku dokázali předvádět v neskutečné rychlosti, čímž upoutali diváky. Například Matthews prosvištěl mezi dvěma soupeři, které stihl ošálit prohozením puku mezi vlastníma nohama.

Přitom teprve vyhlíží 19. narozeniny a premiéru za Toronto. Že na hokejovou smetánku ještě není zvyklý, dokázal, když po poslední přípravě vzal do ruky svou bagáž a dal se na odchod. Jeden z manažerů mu musel připomenout, že tohle za něj udělají jiní.

Nová zámořská generace každopádně potvrdila, proč ji mnozí považují za černého koně Světového poháru. Sami mladíci o sobě nepochybují. Věří si i na tvrdou hru Kanady nebo Spojených států (ve skupině ale potkají Rusko, Švédsko a Finsko). "Je těžké trefit někoho, koho nemůžete chytit," podotkl útočník Gaudreau.

Mladíkům šéfuje zlatý trenér z českého mistrovství

Příhodné je, že nejmladší – a možná nejrychlejší – partu na turnaji koučuje Todd McLellan, momentální lodivod Edmontonu, který zhruba před rokem a půl slavil titul na mistrovství světa v Česku. Přestože šéfoval mladému kanadskému týmu, jehož věkový průměr jen lehce přesahoval 24 let, naprosto suverénní jízdou připomněl dřívější dominanci Sovětského svazu.

Teď má pod sebou ještě mladší svěřence, čelí těžší konkurenci, ale přesto může uspět. "Je úžasné, že na nás není takový tlak," řekl McLellan oficiálnímu webu NHL. "Jsou tady týmy, které potřebují vyhrát. My je můžeme naštvat. V našich silách to je."

Ne, Češi do dnešního klání nevkročí jako favorité, zvlášť když se většinu času připravovali na širším kluzišti.

Zámořským talentům nakonec nebude čelit pouze jeden brankář, ale oba. Prvních 30 minut odchytá Michal Neuvirth, do zbytku naskočí Petr Mrázek. Až potom trenér Jandač učiní rozhodnutí, koho v noci ze soboty na neděli vyšle na Kanadu.

Zatím není jasné, zda proti Severní Americe bude hrát Vladimír Sobotka, který se zranil v první přípravě proti Rusku, ale už naplno trénoval. Určitě nastoupí Roman Červenka, jehož donedávna držel švýcarský Fribourg. Zefektivní zkušený reprezentant českou ofenzivu?

 

Právě se děje

Další zprávy