Startuje MS juniorů. Čechy bude zajímavé sledovat, patří k uchazečům o medaili, zní ze zámoří

Daniel Poláček Daniel Poláček
26. 12. 2017 7:03
Češi nerozehrají nadcházející mistrovství dvacítek v Buffalu coby hlavní favorité na medaili, ale je třeba s nimi počítat. Takový je pohled zámořských médií.
Filip Chytil, opora reprezentační dvacítky.
Filip Chytil, opora reprezentační dvacítky. | Foto: Lukáš Caha

PrahaHokejoví junioři píší od roku 2005 podobné příběhy. Před každým světovým šampionátem sní o cenném kovu, ale nikdy nepřejdou klíčové čtvrtfinále. Čekaní na zlom trvá skoro 13 let.

Proto jsou slyšet hlasy, že jakékoliv řeči o medaili - od tuzemských médií či samotných hráčů - jsou nesmyslné.

Jaká je realita? Nezaujatý pohled na možnosti českých mladíků nabízejí zámořská média. Ta vesměs tvrdí, že sny party vedené koučem Filipem Pešánem nejsou úplně mimo.

Například oficiální web slavné NHL hlásí: "Česká republika se po loňském šestém místu bude ucházet o medaili."

Nejpodrobněji českou dvacítku zkoumá kanadský magazín The Hockey News. "Bude zajímavé ji sledovat," říká v podcastu novinář Ryan Kennedy.

Čechy vidí jako mužstvo, které na šesté příčce pomyslného žebříčku uzavírá širší okruh favoritů. Kennedy zároveň dodává: "Myslím, že mezi nejlepší šestkou a zbylou čtyřkou je velká propast."

A proč může Česko - na rozdíl od Švýcarska nebo Slovenska - alespoň nesměle myslet na cenný kov?

"Tahle parta udělala hodně mezinárodních úspěchů," připomíná Kennedy, že aktuální opory dvacítky dříve zabodovaly na Hlinkově memoriálu. Z posledních dvou ročníků prestižního turnaje vydolovaly zlato a stříbro.

Zářili Filip Zadina, Martin Nečas, Filip Chytil či Ostap Safin. Teď musejí střelecký um potvrdit.

Velká očekávání přitahuje Zadina, přestože teprve nedávno oslavil osmnáctiny a v kádru je druhým nejmladším hokejistou (více o něm zde). "Říkám si, jestli může tým táhnout stejně, jako se to loni povedlo Nicu Hischierovi (aktuálně centr New Jersey, pozn. red.) u Švýcarů. Možná není na úplně stejné úrovni, ale je hodně blízko," hodnotí Zadinu novinář Kennedy.

Později připomíná, že obranný val Čechů se jmény jako Libor Hájek a Jakub Galvas nebudí velký respekt: "Vzadu nemají v porovnání s útokem tolik talentu, ale pokud budou hrát alespoň solidně, tak se Škarkem v bráně můžou myslet na úspěch. Tenhle kluk umí sám vyhrát zápas. A pokud na krátkém turnaji vyhrajete ten správný, najednou jste v semifinále."

Tipy na zlato: USA, ale i Finsko

Kouč Pešán zatím neurčil brankářskou jedničku, ale je pravděpodobné, že ukáže právě na Jakuba Škarka. Toho časopis The Hockey News předběžně zařadil do třetího All-Star týmu turnaje. Stejně jako útočníka Chytila.

Předpokládané opory dvacítky

Brankář: Jakub Škarek (Jihlava)

Obránci: Jakub Galvas (Olomouc), Libor Hájek (Saskatoon, WHL)

Útočníci: Filip Chytil (Hartford, AHL), Martin Nečas (Kometa), Ostap Safin (Saint John, QMJHL), Filip Zadina (Halifax, QMJHL)

A konečné pořadí? Kennedy nejvíc věří domácím Spojeným státům, pak následují Švédsko a Kanada.

Craig Button ze stanice TSN přisuzuje zlato Finsku, které ve finále porazí Kanadu. USA získají bronz.

Češi, kteří všechna klání v základní skupině odehrají v aréně Buffala Sabres, budou na cenný kov útočit zpovzdálí. Jisté je, že oproti přípravě (prohry 0:9 s Kanadou a 2:4 s Finskem) musejí přidat.

"Kdybych si nemyslel, že můžu dokázat víc, tuhle práci bych nevzal," komentuje Pešán dlouhý medailový půst juniorů. "Snad se nám bude dařit ve skupině, potom je to celé o čtvrtfinále. Jestli přes něj přejdeme, budeme mezi nejlepší čtyřkou. Pak už máte dost slušnou šanci na medaili."

Češi vstoupí do šampionátu hodně zostra. Dnes od 18:00 naskočí proti Rusům, ve čtvrtek vyzvou Švédy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy