Přesvědčili jsme, že patříme do špičky, tvrdí Říha. Tým hrál podle něj nad očekávání

Sport ČTK Sport, ČTK
9. 2. 2020 20:05
Kouče Miloše Říhu potěšilo, že na čtvrtý pokus jeho tým zvládl zdolat v nájezdech Rusko, ale jinak považoval závěrečný duel (4:3 po samostatných nájezdech) za nejméně vydařený ze strany českých hokejistů na Švédských hrách.
Jakub Krejčík a brankář Dominik Furch slaví vítězství nad Ruskem na Švédských hrách
Jakub Krejčík a brankář Dominik Furch slaví vítězství nad Ruskem na Švédských hrách | Foto: Reuters

"Zase jsme odehráli dvě fantastická utkání. Se Švédy, s Finy, což bylo asi to nejlepší, co jsme odehráli v evropské tour. V prvním utkání jsme měli trochu smůlu. Ale poslední utkání bylo jako přes kopírák na minulém turnaji, na to se musíme zaměřit. Abychom turnaj dohráli do vítězného konce, mohli jsme to celkově vyhrát, mohli jsme být úspěšní," podotkl Říha.

V závěrečném utkání s Ruskem dokázali Češi třikrát odpovědět na soupeřovo vedení a radovali se v nájezdech. "To je v hlavách, připravenost tam nebyla. Postupně jsme se zvedali, přebírali jsme iniciativu. A dostali jsme hrozně špatné góly," komentoval Říha průběh utkání, v kterém jeho tým třikrát prohrával. "Ale nebylo to únavou, na to se musíme připravit. To už musejí kluci znát. Navíc ti, kteří nehráli, musejí k tomu dát impulz."

Postupně se hra českého týmu zlepšila. "Potom kluci začali poslouchat, třetí třetinu dostali jiné pokyny. Vytahovali jsme to dvěma hráči, směřovalo to všechno do brány, spoustu odražených puků, hodně šancí. Zase nám z takové chyby obrovské dali gól. S tím nemůžeme být spokojeni. Ale aspoň jsme konečně vyhráli na penalty s Rusy," prohlásil Říha, jehož tým v předešlých třech případech v rozstřelu se sbornou neuspěl.

V něm se z českých střelců neprosadil jen Tomáš Hyka, následně už Jakub Krejčík, Jan Kovář i Jakub Flek skórovali. "Dneska byli exkluzivní. Myslím si, že to kluci předvedli parádně," pochvaloval si Říha.

Dvěma góly zazářil Jan Košťálek, který potvrdil formu z extraligy, kde je se 14 góly je spolu s Kanaďanem Bradym Austinem z Kladna nejlepším střelcem mezi obránci. "Kvůli tomu přijel. My jsme se toho trošku obávali, ale předvedl velmi dobrý výkon na celém turnaji," pochválil Říha sparťanského beka, který se konečně po zranění při předešlých akcích dočkal návratu do reprezentace.

Prodloužení vynutil Košťálek 1,6 sekundy před koncem při power play a odpověděl na gól Pavla Porjadina z 58. minuty. "Nejhorší je, když vyrovnáte a potom dostanete blbý třetí gól. Je to pořád zkouška. Rusové udělali obrovskou chybu, v šířce přestali bruslit, nepohlídali si osu," komentoval Říha závěr třetí třetiny.

"Košťálek byl jako střelec celý zápas, takže já bych k němu postavil hráče. Počkal na něj. Oni to neudělali, dobře pro nás. My jsme tam poslali to nejlepší, co jsme měli. Už tři minuty před koncem jsme hráli power play a oni se nedostali ze třetiny," doplnil Říha.

Trenér české reprezentace Miloš Říha během utkání s Ruskem na Švédských hrách
Trenér české reprezentace Miloš Říha během utkání s Ruskem na Švédských hrách | Foto: Reuters

Stejně jako Košťálek si připsal proti Rusku premiérový gól útočník Jakub Flek z Karlových Varů, který na turnaji v národním týmu debutoval. "Je vidět, že i ve Varech dobře pracuje. Věří si. Umí to. Je na tom výborně bruslařsky, fyzicky taky. On jediný byl nováček bez nervů," řekl Říha.

Před akci počítal omluvenky, ale sestavený tým se nakonec turnaje podle něj zhostil dobře. "Jsem rád, že noví hráči a celkově tým podal zodpovědný výkon. Celou dobu pracoval velmi dobře. K tomu nemám připomínek," prohlásil.

"Bylo to výborné, možná nad očekávání. Měli jsme trošku obavy, protože Švédové i Finové postavili výborné mužstvo. Rusové si stěžují, mají slabší mužstvo. Ale Rusové jsou vždycky takoví, teď se jenom trošku vymlouvají, že mají mladé hráče. Kdyby vyhráli dva zápasy, tak o tom nic neřeknou. Myslím si, že všechny tři zápasy náš tým přesvědčil, že jsme ve špičce," doplnil Říha.

Na turnaji po předchozích vystoupeních Marka Langhamera, Šimona Hrubce a Romana Willa odchytal dva zápasy Dominik Furch, jenž se vrátil poprvé od prosince 2018.

"Máme výběr čtyř brankářů, kteří jsou jistotou. Jsou pokorní, chtějí na sobě pracovat, je na nich vidět, s jakým klidem situace řeší. Třeba Furch to v závěru naprosto suverénně vyřešil po naší chybě. To spíš byly chyby, které jsme udělali v obraně, než že by je udělal brankář," dodal Říha.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy