"Je čas." Jágr hořce končil reprezentační kariéru, teď mu IIHF složila poklonu

ČTK Sport ČTK, Sport
17. 5. 2020 12:33
Po porážce českých hokejistů s týmem USA v zápase o bronz na světovém šampionátu v Praze ohlásil Jaromír Jágr 17. května 2015 konec reprezentační kariéry, během které se dvakrát radoval z titulu mistra světa i legendárního zlata na olympijském "turnaji století" v Naganu.
MS 2015, Česko-USA: český smutek, Jaromír Jágr
MS 2015, Česko-USA: český smutek, Jaromír Jágr | Foto: Milan Kammermayer

"S hokejem nekončím, ale je čas," prohlásil tehdy Jágr, který však ani poté s hokejem neskončil. Ještě tři roky hrál v NHL a poté zamířil jako hrající majitel domů do Kladna.

Dres tehdy ještě československé seniorské reprezentace oblékl Jágr poprvé 2. listopadu 1989 v přátelském utkání se Sovětským svazem.

"Největší pozornost vzbudili v Praze mladíci Jágr, Reichel, Holík, jejichž schopnost vytvořit tlak na soupeřovu branku je obdivuhodná" napsala Československá tisková kancelář o zápase v pražské Sportovní hale, který čs. tým prohrál 1:2. Na podzim 1989 ale Jágrova reprezentační dráha, během níž nastoupil ke 152 zápasům a dal 55 gólů, teprve začínala.

První branku vstřelil v únoru 1990, dva týdny před 18. narozeninami, ve Stockholmu, kde československý tým přehrál domácí Švédy 4:3. Výkony za Kladno i seniorskou reprezentaci Jágra vynesly v květnu 1990 na čtvrté místo v anketě Zlatá hokejka, o dva měsíce později podepsal smlouvu s Pittsburghem Penguins v NHL a jeho působení v národním týmu začalo být sporadické.

Po několika fiaskách v čele se Světovým pohárem 1996 se až v Naganu stal jednou z klíčových postav mužstva.

Mezinárodní hokejová federace Jágra nedávno zařadila do českého All-Time týmu. Spolu s Vladimírem Martincem, Václavem Nedomanským, Tomášem Kaberlem, Františkem Pospíšilem a Dominikem Haškem.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy