Povedená Jalonenova premiéra. Češi ve Znojmě smetli Rakousko 5:1

Podívejte se na fotogalerii ze zápasu.
Čeští hokejisté mají za sebou první vystoupení pod finským trenérem Karim Jalonenem.
A premiéra to byla úspěšná. Češi za tónů známého nápěvu "Vysoký jalovec" slavili hned pět branek v rakouské síti.
Štěpán Lukeš přišel o čisté konto až ve třetí třetině, kdy Češi viditelně ubrali nohu z plynu a Rakousko se dostalo více do hry.
Jan Bambula byl jedním z devíti nováčků, které Jalonen do reprezentace povolal. Cienciala s Fridrichem ozdobili debut i gólem.
Aktualizováno 6. 4. 2022 22:43
Finský kouč Kari Jalonen má za sebou vítěznou premiéru na střídačce české hokejové reprezentace. Národní tým dnes porazil v duelu Euro Hockey Challenge ve Znojmě Rakousko 5:1, poté co za úspěchem vykročil již v první třetině, kterou vyhrál 3:0. Odveta proti stejnému soupeři se odehraje v pátek v Linci, zápas začne v 17:30.

Vedle Jalonena a jeho asistentů Martina Erata s Liborem Zábranským prožili premiéru v české reprezentaci obránci Tomáš Bartejs, Radek Kučeřík, Lukáš Kaňák a Patrik Demel i útočníci Jan Bambula, Jakub Navrátil, Martin Lang, David Cienciala a Petr Fridrich. Cienciala s Fridrichem ozdobili debut i gólem a navázali na branky Jiřího Černocha, Jana Hladonika a Patrika Zdráhala z první části.

Z pětice střelců měl až dosud gól v národním mužstvu na kontě jen Zdráhal. Až před polovinou třetí třetiny se prosadil soupeř zásluhou Nica Feldnera.

"Celkově vzato jsem rád a spokojený, jak kluci hráli. První třetina se nám povedla, hráli jsme tak, jak jsme trénovali v Plzni i tady. Potom jsme prvních deset minut druhé třetiny trochu ztratili tu sílu a soustředěnost, ale pak jsme si pomohli přesilovkou a dali i další gól, za což jsem byl rád. A třetí třetinu jsme hráli zase docela dobře," řekl při hodnocení utkání Jalonen.

V úvodním dějství si gólmani Lukeš i hostující Madlener připsali po sedmi zásazích, ale s tím rozdílem, že strážce hostující branky třikrát inkasoval. Češi vedení kapitánem Ščotkou byli od začátku výrazně aktivnější. První větší šance ale přišla až v sedmé minutě, kdy uplatnil svou rychlost Flek, ale v koncovce recept na Madlenera bekhendem nenašel.

V osmé minutě už čeští hráči vyjádřili převahu i gólově. Černochův atak bleskově doplnil Fridrich, Černoch vzal přesto přečíslení dvou na jednoho na sebe a dorážkou uspěl. "Ten první gól trochu prolomil ledy a vlil nám do žil trochu života, že jsme si na Rakušáky o to více věřili a hráli celý zápas tu hru, kterou jsme chtěli hrát. A oni na to museli přistoupit. Myslím, že to byl super zápas," pochvaloval si Černoch.

Hladonik vzápětí minul z dobré pozice mezi kruhy. Následovala první přesilovka zápasu, národní tým ale zvýšil až chvilku po jejím skončení, kdy si spravil chuť Hladonik.

Nejprve sice neuspěl, když se zdálo, že se probije sám až před rakouského brankáře, ale vzápětí mu vrátil skvěle puk Navrátil a tentokrát už Hladonik zamířil přesně. Ve 14. minutě se proháčkoval do šance Lang a zazvonil na brankovou konstrukci. Jalonenův výběr to nemuselo dlouho mrzet, neboť už po chvilce z velmi podobné situace skóroval Zdráhal. Těsně mimo pak pálil Fridrich.

"Ten bek tam proti mně vystoupil, ale já jsem měl docela rychlost, tak jsem si ho obhodil, nabral jsem slušnou rychlost a věřil jsem, že se natlačím do brány, a nějak to tam propadlo mezi nohy," popsal Zdráhal.

Ve druhém dějství měli Češi nadále nejen herní, ale už i velkou střeleckou převahu (14:3). Ve 24. minutě předvedl Bambula parádní individuální akci, ale Madlener ho pravým betonem vychytal. Vzápětí na druhé straně našlápl do velké šance Haudum, ani Lukeš se ale nenechal zahanbit. Při přesilovce ve 28. minutě propadl puk za záda rakouského gólmana, Kirchschläger ho ale stihl uklidit do bezpečí.

Při další početní výhodě už se domácí prosadili, poté co Zdráhal skvěle nabil Ciencialovi a ten ranou z první zvýšil na 4:0. Uběhlo jen 43 sekund a povedený výkon ozdobil Fridrich, který z kruhu přidal pátou branku. Dvě další početní výhody sice přišly vniveč, ale český výběr i tak bezpečně kontroloval dění na ledě.

Ve třetí části už domácí přece jen trochu zvolnili, což umožnilo dílčí radost i Rakušanům. Ve 48. minutě se prosadil z pozice mezi kruhy Feldner a sebral Lukešovi při jeho třetím reprezentačním startu naději na první čisté konto.

"Shrnul bych to asi tak, že v každé té třetině byla vždy jedna situace, která smrděla gólem, ve třetí třetině jim to tam bohužel padlo. Ten jeden gól samozřejmě mrzí, ale celkově z toho mám dobrý pocit," řekl Lukeš.

Pozitivem ale byla nula na kontě českého týmu v kolonce vyloučených hráčů v celém utkání. "Trenér říkal, že nejlepší oslabení je žádné oslabení. Tak jsme se toho asi všichni úspěšně drželi. Ale popravdě si taky nepamatuju zápas, který by národní tým odehrál bez oslabení. Bylo to fajn," podotkl Černoch.

Utkání Euro Hockey Challenge ve Znojmě:

ČR - Rakousko 5:1 (3:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 8. Černoch (Fridrich), 13. Hladonik (Navrátil), 15. P. Zdráhal, 31. Cienciala (P. Zdráhal), 32. Fridrich (Černoch) - 48. Feldner (Haudum, Unterweger). Rozhodčí: Hradil, Jeřábek - Hlavatý, Rampír. Vyloučení: 0:7. Využití: 1:0. Diváci: 4200.

Sestavy:

ČR: Š. Lukeš - Ščotka, Jordán, Demel, Kaňák, Krejčík, Budík, Bartejs, Kučeřík - Cienciala, P. Holík, Flek - O. Beránek, Černoch, Fridrich - P. Zdráhal, Kodýtek, M. Lang - Bambula, Hladonik, Navrátil - Blümel. Trenéři: K. Jalonen, Zábranský a M. Erat.

Rakousko: Madlener - Lindner, Unterweger, Jakubitzka, Kirchschläger, Schnetzer, Kragl, Steffler, Kernberger - Feldner, Haudum, Ganahl - Macierzynski, Van Ee, Bär - Preiser, Obersteiner, Kraus - Pöschmann, Bretschneider, Antonitsch. Trenéři: Bader, Del Curto, Latusa a Lukas.