Pešán po sedmé výhře úplně spokojený nebyl. První posily z NHL nastoupí už dnes

ČTK ČTK
13. 5. 2021 6:21
Čeští hokejisté proměnili i sedmé utkání v dlouhé přípravě na mistrovství světa v Lotyšsku ve vítězství. V úvodním startu na Českých hrách porazili Finsko těsně 2:1. Přes povedený výkon i úspěšný výsledek měl hlavní kouč Filip Pešán k vystoupení národního týmu několik výhrad.
Ice Hockey - Euro Hockey Tour - Carlson Hockey Games - Finland v Czech Republic - O2 Arena, Prague, Czech Republic - May 12, 2021 Czech Republic headcoach Filip Pesan rea
Ice Hockey - Euro Hockey Tour - Carlson Hockey Games - Finland v Czech Republic - O2 Arena, Prague, Czech Republic - May 12, 2021 Czech Republic headcoach Filip Pesan rea | Foto: Reuters

"Bylo to velice vyrovnané utkání. Okénka v obraně jsme měli jak my, tak soupeř. Byli jsme aktivnější a o ten jeden gól jsme možná byli lepší. Myslím, že jsme narazili na nejlépe bruslící tým v turnaji. Chvíli nám to trvalo, ale pak jsme se Finům v bruslení vyrovnali. Byli jsme ale důraznější v osobních soubojích, což asi rozhodlo," řekl Pešán v hodnocení utkání.

Úspěch ho mohl těšit o to víc, že se Čechům podařilo dobýt plný tříbodový zisk i přesto, že gólově udeřil jako první soupeř. "Povedlo se obrátit zápas. Je dobré, že se nám daří zápasy otáčet a dokážeme najít cestu k výhře. Našeho plánu se držíme během celého utkání. Jsem rád, že jsme takhle trpěliví," ocenil Pešán.

Jeho svěřenci Seveřany výrazně přestříleli, na pokusy mezi tyčky vyhráli 37:22. "To sice ano, ale počet střel neberu jako měřítko aktivity týmu či převahy. Počítám šance. A těch jsme neměli až tolik, vzhledem k času, který jsme odehráli v útočném pásmu. Je ale třeba říct, že jsme narazili na výborného soupeře do defenzivy," zdůraznil Pešán.

Přestože si Češi pomohli k obratu i jednou využitou přesilovkou, třiačtyřicetiletý trenér by rád viděl lépe sehrané početní výhody. "Mělo to být lepší. Už o přestávkách jsme s Martinem Strakou říkali, že nám chybí daleko víc agresivity a zakončení. Držení puku v přesilovce nic neznamená. Na výborného brankáře Finů jsme hledali nějakou cestu a nakonec jsme ji našli. V přesilovkách si ale potřebujeme pomáhat více," prohlásil Pešán.

Parádně zachytal Roman Will. Jako kdyby se chtěl nahlas přihlásit do boje o pozici týmové jedničky pro šampionát v Rize, která by měla i s ohledem na zkušenost s MS v Bratislavě před dvěma lety připadnout Šimonu Hrubcovi. "Nechtěl bych z toho vyvozovat nějaké důsledky. Roman odchytal fantastický zápas. To je vše," podotkl Pešán.

Nastínil i změny v sestavě pro čtvrteční duel se Švédy. "Měli by nastoupit Filip Hronek s Filipem Zadinou, kteří se k nám dnes připojili. V brance by měl být Šimon Hrubec," uvedl.

Připojit se mají už i další posily. Hned ve čtvrtek zkušený útočník Jan Kovář, který s Zugem vyhrál švýcarskou ligu. "Nepředpokládám však, že by hned nastoupil do utkání," řekl Pešán. Z NHL dorazí obránce Libor Hájek s útočníkem Filipem Chytilem z New York Rangers. "Jakub Vrána s Dominikem Kubalíkem přijedou později a nejspíše nestihnou zasáhnout do turnaje," připustil Pešán.

Vyhlíží také příjezd obránce Lukáše Kloka, čerstvého finského šampiona s Lukko Rauma. "Lukáš se v nejbližších dnech dostaví do kempu a zapojí se do turnaje. Měl by odehrát sobotní zápas. Jsou tam ale ještě drobné detaily. Budeme to řešit operativně až v den zápasu," uvedl Pešán.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
Další zprávy