Pešán: Chceme medaili, ale těžké bude už jen postoupit ze skupiny

ČTK ČTK
11. 12. 2017 12:06
Čeští hokejisté odjíždí na mistrovství světa do 20 let s touhou po medaili i obavami z těžké základní skupiny.
Filip Pešán
Filip Pešán | Foto: Lukáš Caha

Praha - Hokejová reprezentace do 20 let chce na juniorském mistrovství světa v Buffalu ukončit dlouhé čekání na medaili, kterou Češi získali naposledy v roce 2005. Trenér Filip Pešán tuší, že nebude jednoduché už jen postoupit ze skupiny do čtvrtfinále. Věří však, že jeho svěřenci úkol zvládnou a zabojují o zisk cenného kovu.

"Je to trošku schizofrenní situace. Vím, že nebude lehké postoupit ze skupiny, ale zároveň strašně toužím po tom udělat výsledek a medaili. Když se nám potká forma s týmovou chemií, tak jsem přesvědčený, že můžeme mít vnitřní sílu takovou, která nás může k medaili dovést," řekl Pešán na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Evropská část juniorské reprezentace se sejde v úterý v Břeclavi a o den později odletí z Vídně do USA, kde se k týmu přidají hráči působící v zámořských juniorských soutěžích.

V současném kádru je 27 hráčů. Z původní širší nominace již vypadl zraněný útočník Ondřej Machala, jehož místo zaujme Jáchym Kondelík startující momentálně s devatenáctou v Kanadě na turnaji World Junior A Challenge.

"Z devatenáctky se mohou připojit i další hráči. Zřejmě ale jen v případě, že by se někdo zranil nebo na turnaji někdo zazářil. Ve dvacítce máme momentálně pět pětek a nepřepokládám, že by k velkým změnám došlo. Chceme dát šanci hráčům, které jsme si vybrali," uvedl Pešán. Momentálně počítá s tím, že brankářskou trojkou bude Milan Klouček. I on stejně jako Kondelík absolvuje turnaj v Truru.

Klíčovými postavami českého týmu by měli být útočníci Martin Nečas a Filip Chytil, kteří v této sezoně okusili slavnou NHL. Nečas se vrátil do Brna a Chytil působí na farmě New York Rangers v Hartfordu. Zámořský klub jej na juniorské MS bez problémů uvolnil.

"Filip je ústřední postavou farmy v Hartfordu, ale vedení Rangers jasně projevilo zájem, aby na mistrovství světa startoval. Chtějí po mladých hráčích, aby se naučili na takzvané velké scéně, což mistrovství dvacítek je, táhnout tým," řekl Pešán. Chytil sice posledních několik zápasů v AHL po zákroku na hlavu nehrál, je prý už ale fit. "Už trénuje a na sto procent by měl být na turnaj připravený. Připojí se k nám podle plánu 13. prosince," dodal kouč, jehož čeká na MS premiéra.

Světový šampionát hráčů do 20 let se v Buffalu uskuteční od 26. prosince do 5. ledna a Češi se ve skupině B postupně utkají s Ruskem, Švédskem, Běloruskem a Švýcarskem. Před turnajem je čekají přípravné zápasy s Kanadou a Finskem, po kterých Pešán s asistenty Rostislavem Vlachem a Miroslavem Přerostem určí konečnou nominaci.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Biatlonisté získali na juniorském MS bronz ve štafetě

Biatlonisté Tomáš Mikyska, Vítězslav Hornig, Jonáš Mareček a Mikuláš Karlík získali na mistrovství světa juniorů bronz ve štafetě. České juniorky Tereza Voborníková, Tereza Jandová, Eliška Teplá a Klára Polednová obsadily 13. místo. Oběma kategoriím dominovaly francouzské týmy.

Mikyska rozběhl štafetu výborně a předával na třetím místě v kontaktu s čelem, Hornig posunul tým na druhou pozici, na níž Čechy udržel i Mareček. Karlík, který už na šampionátu získal stříbrnou medaili ve sprintu, ale musel na posledním úseku celkem šestkrát dobíjet a o jednu příčku si pohoršil. Stupně vítězů ale s přehledem uhájil.

Další zprávy