Perfektní příprava na MS je u konce. Češi vynulovali Rusko a ovládli domácí turnaj

15. 5. 2021 17:27
Čeští hokejisté v posledním přípravném zápase před mistrovstvím světa porazili Rusko 4:0 a vyhráli České hry v Praze. V konečném hodnocení seriálu Euro Hockey Tour obsadili druhé místo za sbornou, na čemž dnešní výsledek již nemohl nic změnit.
Tomáš Zohorna slaví branku
Tomáš Zohorna slaví branku | Foto: Reuters

Svěřenci trenéra Filipa Pešána před večerním odletem na šampionát v Rize vyhráli všech devět zápasů. O první výhře nad Ruskem v sezoně se postarali góly Filip Zadina, Jiří Sekáč, Jakub Flek a Tomáš Zohorna. Brankář Šimon Hrubec udržel poprvé v reprezentaci čisté konto.

Sborná bude příští týden v pátek v Rize prvním soupeřem Čechů na mistrovství.

"Vyhráli jsme před mistrovstvím sice všechny zápasy, ale nepřeceňujeme to. Je to postupný vývoj. Začali jsme s nejslabším týmem a postupně se to zlepšovalo, i kvalita soupeřů. Samozřejmě, že se zlepšovala i naše kvalita. Vyzkoušeli jsme si pár variant, které chceme hrát, což je pro nás důležité. Teď už je tým pohromadě, příští týden si můžeme potrénovat a vše naladit," řekl asistent trenéra Jaroslav Špaček.

V domácí sestavě se poprvé v přípravě na MS objevila další posila z NHL útočník New York Rangers Chytil a poprvé nastoupil i Jan Kovář, který převzal kapitánské céčko od Tomáše Zohorny. Posilu ze zámoří nasadili i Rusové, za které nastoupil forvard Columbusu Grigorenko.

Do první výraznější šance se dostali v 9. minutě hosté, po českém zaváhání na útočné modré čáře se dostal do brejku Burdasov, trefil ale jen tyč. V polovině první třetiny se prosadili Češi, když se po samostatné akci prosadil Zadina, jenž střelou přes obránce překvapil debutujícího brankáře sborné Fedotova.

Vedoucí branka český tým povzbudila a byl aktivnější. Fedotov měl mnohem více práce než jeho protějšek Hrubec, druhý gól ale v úvodní dvacetiminutovce neinkasoval. Hned na začátku druhé části ale Burdasov zastavil Sekáče ve velké šanci jen za cenu faulu a český útočník z trestného střílení Fedotova prostřelil.

"Už jsem to párkrát v kariéře takhle udělal. Věděl jsem, že on mě nezná, nikdy jsem proti němu nejel. Kdyby ano, zkusil bych něco jiného," řekl Sekáč, jenž se trefil přesně nad lapačku ruského gólmana do levého horního roku.

Sborná následně výrazně přidala a Hrubec si na nedostatek práce nemohl stěžovat. Gólman Omsku, který svůj tým dovedl k triumfu v play off KHL, ale chytal výborně a tým několikrát podržel. "Moc jsme se stahovali zpátky, vraceli jsme si puky do obranného pásma a tím, jak byli Rusové živí a mohli si přestřídávat, tak nás zavírali. Měli jsme dvě tři dlouhá střídání, ale pak jsme se z toho poučili a hra se zase vyrovnala," řekl Špaček.

Ve 32. minutě domácí udeřili z brejku a po Smejkalově akci zvýšil na 3:0 Flek. Jeho gól musel ještě potvrdit videorozhodčí, neboť karlovarský útočník puk do branky usměrnil bruslí. Trenér Ruska Bragin následně stáhl Fedotova ze hry a do branky se postavil Samonov.

"Sice jsme dali dva góly, ale oni hráli hokej, který jsem od nich očekával od začátku. Myslel jsem si, že na nás v první třetině vlítnou, ale oni to udělali ve druhé. Bylo ale super, že i přesto, že měli obrovský tlak, tak jsme dali dva góly. To bylo asi zlomové," řekl Hrubec, který ve druhé části zlikvidoval 19 střel soupeře.

Hned po 54 sekundách třetí třetiny se po pohotové dorážce prosadil Tomáš Zohorna a o první české výhře nad Ruskem v sezoně tak nebylo pochyb. V závěru domácí nevyužili více než minutovou přesilovou hru pět na tři, radost z výhry jim to ale nevzalo.

České hokejové hry v Praze, turnaj Euro Hockey Tour:

Česká republika - Rusko 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 11. Zadina, 21. Sekáč z trest. střílení, 32. Flek (Smejkal), 41. T. Zohorna (Šulák, Chytil). Rozhodčí: Hradil, Kika - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 6:8, navíc Hronek - Kameněv oba 10 min. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Sestavy:

ČR: Hrubec - Hronek, D. Musil, Hájek, Šulák, Šustr, Vitásek, Sklenička - Radil, R. Hanzl, Sekáč - Zadina, T. Zohorna, Chytil - Blümel, Jan Kovář, H. Zohorna - Flek, A. Musil, Smejkal - Červený. Trenér: Filip Pešán.

Rusko: Fedotov (32. Samonov) - Jakovlev, A. Marčenko, Dronov, Ožiganov, Pylenkov, Rafikov, Kirsanov - Voronkov, Šalunov, Okulov - Slepyšev, Grigorenko, Burdasov - K. Marčenko, Morozov, E. Galimov - Švec-Rogovoj, Kameněv, Timkin - Karnauchov,, Podkolzin. Trenér: Valerij Bragin.