Parádní začátek. Čeští hokejisté vstoupili do sezony cennou výhrou 3:1 nad Švédy

7. 11. 2019 21:06
Čeští hokejisté porazili na úvod turnaje Karjala i celé série Euro Hockey Tour v Leksandu domácí Švédsko 3:1.
Radost Čechů v zápase se Švédskem.
Radost Čechů v zápase se Švédskem. | Foto: Lukáš Caha

V prvním utkání sezony se národnímu týmu podařilo uspět poprvé po sedmi letech. V roce 2012 zdolali Češi shodným výsledkem rovněž Švédy.

Po bezbrankové úvodní třetině otevřel skóre ve 25. minutě Dmitrij Jaškin. Na vyrovnání Mikaela Wikstranda odpověděl ještě ve druhé části kapitán Jan Kovář. Při závěrečné hře Švédů bez gólmana pojistil výhru Michal Řepík.

Premiéru v reprezentačním dresu si odbyl šestadvacetiletý útočník Lukáš Sedlák. Na postu asistenta trenéra byl poprvé oficiálně Miloš Říha mladší, jenž mužstvu vedenému jeho otcem vypomáhal již v průběhu minulé sezony.

Úvodní dvacetiminutovka v sezoně na mezinárodní scéně příliš vzruchu nenabídla. Z obou gólmanů byl trochu překvapivě tím více zaměstnaným Švéd Reideborn. Hráči Tre kronor vyslali na Willa, který dostal přednost před Langhamerem a Vejmelkou, za první třetinu pouhé tři střely.

První velkou možnost ke změně skóre přineslo Klingbergovo podražení ze začátku šesté minuty. V následné přesilovce byl Řepík na chvilku sám před Reidebornem, prostřelit ho ale nedokázal, vzápětí se neujala ani Nestrašilova dorážka. Slibný byl později i Pavlíkův pokus z kruhu, který Reideborn vytěsnil se štěstím hřbetem lapačky.

Ve 22. minutě Češi špatně vystřídali, nejenže ale zvládli oslabení bez úhony, Doudera navíc při útočném výpadu notně pozlobil Reideborna. Nedlouho poté už se hosté radovali: Krejčík nahodil puk od modré čáry, ten se odrazil od jednoho z domácích hráčů k Jaškinovi, který parádní ranou z úhlu pod horní tyčku otevřel skóre.

Před polovinou zápasu přišla zdařilá pasáž Seveřanů. A vyrovnávacím gólem ji korunoval Wikstrand, jenž přesnou ranou zápěstím s pomocí brankové konstrukce překonal Willa.

Na konci 34. minuty se ale Švédové podruhé dopustili prohřešku proti pravidlům a tentokrát už přišel i trest. Nestrašil našel od postranního hrazení prudkou přihrávkou rozjetého Kováře, který nastavil z bekhendu hůl a Reideborn neměl nejmenší šanci zareagovat.

Krátce poté hráli Češi opět v šesti, domácí tým ale přesilovku nevyužil. Střely na branku byly po dvou třetinách 24:9, z této velké převahy vytěžili hosté jen těsné vedení 2:1.

Ve třetím dějství ho čeští hokejisté velmi pozorně bránili, a když už si Švédové našli cestu do zakončení, ztroskotali na pozorném Willovi. Největší šanci na vyrovnání měl v polovině třetiny Friberg, když zakončoval bekhendem z otočky do odkryté branky, ale kotouč zastavila závora v podobě Willovy hole na brankové čáře.

Už 140 sekund před vypršením základní hrací doby sáhli domácí ke hře bez brankáře, ale prodloužení definitivně odmítl Řepík.

V pátek se český tým přesune do Helsinek, kde ho v dalším pokračování turnaje čeká v sobotu duel proti domácímu Finsku, které dnes porazilo Rusko 4:3. Sborná bude soupeřem Čechů v neděli.

Hokejový turnaj Karjala, součást Euro Hockey Tour (Leksand):

Švédsko - Česko 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 31. Wikstrand (Rödin) - 25. Jaškin (Krejčík), 35. Jan Kovář (Nestrašil), 59. Řepík (Nestrašil). Rozhodčí: Morozov, Fatějev (oba Rus.) - Persson, Nordlander (oba Švéd.). Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. Diváci: 5078.

Švédsko: Reideborn - Sellgren, Wikstrand, Nilsson, Alsing, Lundberg, Bertilsson - Lindqvist, Berglund, Rödin - Zaar, Händemark, Bromé - C. Klingberg, Sundström, O. Lindberg - Brodin, L. Johansson, Friberg. Trenéři: Johan Garpenlöv a Markus Akerblom.

Česko: Will - Šustr, Jeřábek, Moravčík, Krejčík, Zámorský, M. Doudera, Pyrochta, Galvas - Řepík, Jan Kovář, Nestrašil - H. Zohorna, T. Zohorna, R. Zohorna - Jaškin, Sedlák, T. Rachůnek - M. Stránský, Filippi, R. Pavlík. Trenéři: Miloš Říha st., Miloš Říha ml., Robert Reichel a Karel Mlejnek.

Helsinky: Finsko - Rusko 4:3 (0:1, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 31. H. Pesonen (Lehtonen), 33. Manninen z tr. střílení, 48. M. Aaltonen (Rajala, Hietanen), 51. Pesonen (Puljujärvi, Pokka) - 6. Šaripzjanov (Burdasov, Kuzmenko), 34. Rafikov (Žafjarov), 46. Rafikov (Burdasov, Okulov). Rozhodčí: Harnebring, Nord (oba Švéd.) - Elonen, Hägerström (oba Fin.). Vyloučení: 5:6. Využití: 2:1. Diváci: 9421.

Finsko: Säteri - M. Lehtonen, Ohtamaa, Eronen, Pokka, Hietanen, Nikkilä, Vittasmäki, Vainio - Kuusela, Lammikko, Anttila - H. Pesonen, Manninen, Puljujärvi - Haapala, M. Aaltonen, Hartikainen - Rajala, Tyrväinen, Ojamäki. Trenér: Jukka Jalonen.

Rusko: Bočarov - Šaripzjanov, Miščenko, Rafikov, Zub, Sergejev, Čerepanov, Ožiganov, Blažijevskij - Žafjarov, K. Semjonov, Šumakov - Burdasov, Švec-Rogovoj, Kuzmenko - Sošnikov, Kadějkin, Makejev - Okulov, P. Karnauchov, Slepyšev. Trenér: Alexej Kudašov.