Osmnáctka na Hlinkově memoriálu poprvé klopýtla, nestačila na USA. V semifinále vyzve Švédy

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
10. 8. 2016 22:24
Po vítězstvích nad Švýcary a Finy česká hokejová osmnáctka poprvé zaváhala. V posledním utkání skupinové fáze Hlinkova memoriálu v Břeclavi podlehli USA 2:4. Prohra v souboji o první místo jim tam pro semifinále přisoudila vítěze bratislavské skupiny - Švédsko.
Martin Nečas na břeclavském Memoriálu Ivana Hlinky 2016
Martin Nečas na břeclavském Memoriálu Ivana Hlinky 2016 | Foto: ČTK

Břeclav – Až v posledním zápase skupinové fáze Memoriálu Ivana Hlinky našla české hokejová reprezentace do 18 let přemožitele. Nad síly svěřenců trenéra Václava Varadi byl tým USA, který zvítězil 4:2.  Češi tak postoupili do semifinále ze druhého místa a v pátek v Břeclavi vyzvou Švédy.

Američané byli od prvních minut aktivnější a vytvořili si řadu šancí, jenže Tomáš Vomáčka, který v brance nahradil Jakuba Škarka, všechny pokusy soupeřů likvidoval. Nestačil však na parádní přesilovkovou kombinaci USA, na jejímž konci stál Vania Lodnia - 0:1.

O dvě minuty později ale bylo srovnáno, když zmatku v soupeřově obraně využil Filip Chytil. Jenže pak vzal osud utkání do svých rukou kapitán mladých Američanů Ryan Poehling a hattrickem jasně určil další průběh zápasu.

"Rozhodla naše nedůslednost. Na brankovišti máme pět hráčů a nejsme schopní puk někam odpálit. Takhle nám zbytečně dali dva góly. Škoda, že se nám nepodařilo udržet skóre na rozdíl maximálně jedné branky, to by byl závěr ještě zajímavější," litoval po zápase Varaďa.

Příprava na Švédy začne ještě dnes

Hráči USA však měli po většinu utkání převahu, což dobře dokládá počet střel: 25 - 42 pro Ameriku. V koncovce se ale Češi dostali do tlaku a zmáčkli soupeře v jeho obranném pásmu. Varaďa si dokonce troufnul na risk bez brankáře už pět minut před koncem základní hrací doby. Z velkých závarů však Češi gól nevytěžili.

O postup do finále si česká osmnáctka zahraje s vítězi druhé, bratislavské skupiny, Švédy. "Zatím jsem jejich zápasy neměl šanci vidět. Náš videokouč mi už ale hlásil, že je má komplet nastříhané a připravené k rozboru, takže se na to zítra vrhnem a poctivě se připravíme," uzavřel trenér.

I přes prohru 2000 diváků v břeclavské Ice Bors aréně po závěrečné siréně povstalo a aplaudovalo českým mladíkům. "Já myslím, že se jim to líbilo. Ocenili, že kluci napadají a lehají do střel za jakéhokoli stavu. Věřím, že v pátek nás opět poženou a my tentokrát vyhrajeme," uzvařel Varaďa.