Olympiáda? Šance je veliká, ale nechci to zakřiknout, říká brankářská jistota Furch

ČTK ČTK
14. 12. 2017 16:43
Zatímco hráči z pole se spolu přetahují o pár míst, o nichž ještě nemá kouč Josef Jandač směrem k olympijskému turnaji v Pchjongčchangu zcela jasno, u gólmanů je situace odlišná.
Dominik Furch zasahuje před Anttim Pihlstromem při utkání Česko - Finsko v rámci Channel One Cupu
Dominik Furch zasahuje před Anttim Pihlstromem při utkání Česko - Finsko v rámci Channel One Cupu | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Reprezentační kouč Josef Jandač již dříve dopředu avizoval, že věří dvojici Dominik Furch, Pavel Francouz. A právě Furch, sedmadvacetiletý gólman ruského Omsku, ve středečním úvodním duelu turnaje Channel One Cup, potvrdil oprávněnost této důvěry.

Přesto si Furch velkou olympijskou vidinu zatím do hlavy příliš nepouští. "Je velká šance se tam dostat, ale nechci nic zakřiknout, protože stát se může cokoliv. Nemá cenu mít to nějak moc v hlavě, neboť zbývá kromě těch reprezentačních i dost zápasů v lize," řekl Furch před odletem do Moskvy, kde mužstvo v pátek sehraje další utkání Channel One Cupu proti Kanadě.

"Je ale fajn, když slyšíte, že vám trenér věří, to je rozhodně příjemné. A zároveň je to i motivující, když víte, že máte velkou šanci. I tak je ale třeba podávat kvalitní výkony," podotkl Furch.

Přiznal, že o možnosti zahrát si pod pěti kruhy nikdy během kariéry nepřemýšlel. "Vždy tam jezdili hráči z Ameriky, ale letos se vše vyvinulo jinak. I já jsem o tom pak začal přemýšlet o něco víc. A kdyby to vyšlo… Jsem zvědavý, jaké to bude a jaká tam bude atmosféra. V porovnání třeba s mistrovstvím světa je to jiné, hodně zvláštní," dumal Furch.

Patří ke generaci, kterou ovlivnilo historické vítězství v Naganu 1998. Tehdy mu bylo teprve sedm let. "V té době jsem začínal a žil tím tehdy úplně každý," zavzpomínal Furch.

Ještě v pondělí odchytal zápas Kontinentální ligy, v úterý přiletěl do Prahy, ve středu šel do reprezentačního boje. "Asi mi pomohlo i to, jak je KHL v této sezoně naštosovaná a spousta zápasů je právě takhle obden. Jsem na to asi zvyklý," přemítal Furch, který odchytal zápas se Seveřany ve velké pohodě.

Na jeho spoluhráče byla naproti tomu dlouho tristní podívaná. "Z mého pohledu chci dostat vždy co nejméně gólů, takže je třeba se trošku odizolovat od toho, jak vypadá hra v poli. Na konci přišla samozřejmě úleva. První dvě třetiny to nebylo ono. A v hlavě proběhla i myšlenka na to, že snad všechno nedopadne ještě hůř. Ale dařilo se nám držet ten výsledek 0:2 a ve třetí třetině zčistajasna povstat," komentoval Furch obrat na 3:2 hattrickem Martina Růžičky, jenž rozhodl po 64 vteřinách prodloužení.

Furch navázal na výkony v KHL, kde Omsk inkasoval nejméně gólů v celé Východní konferenci. "Soustředíme se právě na to, abychom dostali co nejméně gólů a dali něco vepředu. Systém je víc obranný. A pro mě samozřejmě platí, že čím méně obdržených gólů, tím lépe."

Do klubové pokladny se však stejně jako například v extralize platí v případě vychytání čistého konta příspěvky. Po pondělním utkání v Togliatti a výhře 5:0 cáloval pražský rodák již počtvrté v sezoně. "A v Rusku jsou ty částky přece jen o něco vyšší," pousmál se Furch, jenž zůstal v kabině Avangardu jediným Čechem.

"Je to samozřejmě jiné v porovnání třeba s prvním rokem, kdy jsme byli čtyři Češi a jeden Švéd. Teď tam na začátku bylo dokonce pět Švédů. Ale je to pro mě v klubu už třetí rok a dokážu se už domluvit a normálně se pobavit i s ruskýma klukama," přiblížil Furch.

Přes vedení v Černyševově divizi cítí od klubového vedení neustále tlak na výsledky. "Někdy je to až překvapivé a podle mého zbytečně vyhrocené. Jsme přitom pořád nahoře. Někdy mě to zaskočí, jak velká panika tam kvůli tomu je," připustil Furch.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy