Ohrozí Světový pohár hokejový turnaj na olympiádě? Mírně navrch má NHL, míní prezident svazu Král

Marek Janoš Marek Janoš
16. 9. 2016 17:00
Olympiáda v Soči byla možná na dlouhou dobu poslední, na které startovali hráči z NHL. Nejlepší hokejová soutěž světa uvolňuje své hráče na olympijské hry od roku 1998. Znamená to pro ni přerušení sezony, což jí způsobuje finanční ztráty a kluby ohrožuje riziko zranění největších hvězd. Ty by nově mohly být v reprezentačním dresu k vidění pouze na Světovém poháru.
Tomáš Král
Tomáš Král | Foto: Milan Kammermayer

Praha - V sobotu startuje hokejový Světový pohár. Osm mužstev s nejlepšími hokejisty světa mezi sebou rozehraje v Torontu výjimečný turnaj. Obří hokejovou akci ale s obavami sledují zástupci Mezinárodního olympijského výboru a Mezinárodní hokejové federace. V podobě nástupce Kanadského poháru se obnovuje konkurence pro mistrovství světa a olympijské hry.

Světový pohár a mistrovství světa pořádají dvě různé organizace. Mezinárodní hokejová federace (IIHF), která má na starost mistrovství světa, celosvětově zastřešuje hokej a příbuzné sporty. V severní Americe je ale její vliv mizivý. Za mořem hokeji vládnou dvě organizace. Samotná NHL, která se stará o chod stejnojmenné ligy, a NHLPA, která sdružuje její hráče.

NHL a NHLPA pořádají Světový pohár. To obnovenému projektu zajišťuje, že se jí zúčastní hráči z nejlepší klubové soutěže světa. „Tak dobrý turnaj tu dlouho nebyl. Budou tam ti úplně nejlepší,“ souhlasil před odletem do Ameriky kapitán českého týmu Tomáš Plekanec.

Zatímco souběžně s mistrovstvím světa každoročně probíhá play off NHL, Světový pohár nemá konkurenci. Turnaj v Torontu může být na dlouhou dobu poslední mezinárodní akcí, kde se představí největší hokejové hvězdy. Jednání mezi NHL a NHLPA, hokejovou federací a Mezinárodním olympijským výborem o účasti hráčů NHL na příští zimní olympiádě se táhnou.

„Teď toho mnoho nevíme. Situace je stále prakticky stejná,“ sdělil prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král. Vyjednávací pozici si MOV navíc zkomplikoval prohlášením, že oproti olympiádě v Soči nebude hráčům ze zámoří hradit pojistky.

NHL na uvolnění hráčů pro olympiádu tratí, stejně jako vlastníci klubů. Finanční otázka je zřejmě hlavním problémem dosavadních jednání. „Ekonomika hraje důležitou roli. Zájmem NHL proto je, aby hráči na olympiádu nejeli,“ posteskl si Král. „Oni samotní ale na olympiádu chtějí,“ dodal.

Jenže Světový pohár může turnaj na zimní olympiáděv Jižní Koreji odsunout na druhou kolej. „Osobně vnímám olympijské hry jako výborný a výjimečný turnaj. Všechno by nemělo být jen o byznysu,“ myslí si Tomáš Král.

Hokejisté z nejlepší ligy světa dostali povolení startovat na olympiádě poprvé v Naganu roku 1998. Od té doby se podařilo zástupcům MOV vždy účast hráčů ze zámořské soutěže na olympiádě vyjednat. Nyní jsou však vyjednavači Mezinárodního olympijského výboru v čele s šéfem IIHF Reném Faselem skeptičtí. „Pravdou je, že v současnou chvíli má mírně navrch NHL. Zatím ale nelze nic předjímat,“ řekl Král.

Postavení IIHF a tím potažmo MOV komplikuje také fakt, že počínaje letošním rokem má NHL v úmyslu pořádat Světový pohár pravidelně, což vytváří jak olympiádě, tak mistrovství světa velkou konkurenci.

Mrázek, nebo Neuvirth? To u Kanady je jasno

V noci ze soboty na neděli by měl proti Kanadě nastoupit i vyléčený Vladimír Sobotka. Jediným zásadním otazníkem tak zůstává, zda bude české brankoviště hájit Petr Mrázek, nebo Michal Neuvirth. Trenér Josef Jandač jedničku tají, zato na straně protivníka je jasné, že odpovědnost ponese Carey Price.

„Uvidíme, jak se celý projekt Světového poháru bude vyvíjet dále. Zatím to není příliš jasné. Podle toho se jako reprezentace zařídíme,“ nechtěl prezident výkonného výboru předbíhat. Formát Světového poháru pro další léta ještě není konkrétní. Zámořská média nejčastěji hovoří o variantě, kdy by se konal jednou za čtyři roky. Tak jako tak, nejbližší ročník fanoušky čeká pravděpodobně v roce 2020.

Jasněji o tom, zda NHL hráče pro olympijské hry uvolní, by mohlo být už po Světovém poháru. „V jeho průběhu dozajista budou zástupci obou stran jednat na formálních i neformálních schůzkách,“ objasnil Král. Zřejmé je, že pravidelné konání Světového poháru změní dynamiku vztahů mezi konkurenčními organizacemi NHL a IIHF.

Letošní Světový pohár se hraje po dvanácti letech. Předtím se konal dvakrát. V roce 1996, kdy ho ovládli Američané, a 2004, kdy zvítězila Kanada. Turnaj je nástupcem Kanadského poháru, který se konal pětkrát mezi lety 1976 a 1991. Nejlepším výsledkem národního týmu na obou akcích je druhé místo z roku 1976, samostatná Česká republika se probojovala v Torontu 2004 do semifinále.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
před 33 minutami

Počet turistů v Česku za 2. čtvrtletí stále nedosáhl předcovidových čísel

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve téměř 5,5 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent.

"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy