Nepovedená generálka s posilami. Česká dvacítka před MS podlehla Američanům 2:6

Aktualizováno 23. 12. 2018 14:49
Česká hokejová dvacítka podlehla v kanadském Langley v generálce na mistrovství světa ve Vancouveru a Victorii Spojeným státům americkým 2:6. Svěřenci Václava Varadi prohrávali s obhájci bronzu po první třetině už 0:3. Branky českého týmu vstřelili Jakub Lauko a Filip Zadina, za vítěze se trefil dvakrát Oliver Wahlstrom.
Jakub Škarek inkasoval proti Američanům tři branky, než ho vystřídal Jiří Patera. | Foto: ČTK

Český tým nastoupil už v nejsilnější sestavě i se třemi posilami z nižší AHL - útočníky Martinem Kautem z celku Colorado Eagles (farma Colorada Avalanche), Martinem Nečasem z Charlotte (Carolina) a Zadinou z Grand Rapids (Detroit).

Jenže úvodní dějství zcela ovládli Američané, kteří Varaďův tým přestříleli 20:2. Gólmana Jakuba Škarka po chybě v české defenzívě překonal už po 40 vteřinách Wahlstrom, který se hned ve čtvrté minutě prosadil znovu. V 18. minutě zvýšil na 3:0 Phil Kemp.

V polovině utkání snížil Lauko a vzápětí dostal na druhou polovinu utkání příležitost v české brance místo Škarka Jiří Patera. Toho překonal v 35. minutě při Laukově trestu Josh Norris. Na 5:1 zvýšil 15 sekund před druhou pauzou Alexander Chmelevski.

Češi v 53. minutě v přesilové hře zkorigovali na rozdíl tří gólů, když se po Nečasově přihrávce trefil Zadina. Další přesilovka ale Varaďovu výběru nevyšla a obránce Ty Emberson ve vlastním oslabení dovršil výsledek.

Do šampionátu vstoupí český tým ve středu ve 22:00 SEČ proti Švýcarsku. V dalších duelech základní skupiny A ve Victorii budou Češi hrát s Ruskem, Kanadou a Dánskem.

Varaďa po duelu s USA zúžil kádr na pětadvacet hráčů, které bude mít k dispozici na úvod turnaje. Vypadli z něj obránci Martin Hugo Haš z Tappary Tampere, Libor Zábranský mladší z Kelowny z WHL a útočník Matěj Blümel z Waterloo z USHL. V týmu zůstávají tři brankáři, osm beků a 14 útočníků. Ještě dva hráči z pole se na soupisku nevejdou.

Varaďa o konečné nominaci rozhodl i na základě generálky. "Chtěl jsem takový zápas vidět. Samozřejmě, že ne tak, že bychom prohráli 2:6. Ale vidět hráče také v jiném úhlu a proti kvalitnějšímu soupeři, než byl slovenský tým. Američané nás prověřili daleko víc a mně osobně to ukázalo spoustu věcí," dodal Varaďa.